Zirai don Geyve Ovasını vurdu!

Zirai don Geyve Ovasını vurdu!

Geyve ve Pamukova’da çiçek dönemindeki pek çok meyve ağacı dondan zarar gördü.

Meteorolojik uyarıların ardından dün gece Geyve Ovası’nda oluşan don olayı sonrası meyveler büyük ölçüde zarar gördü.

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Ulukaya “İlk tespitlerimize göre büyük çapta meyvelerde zarar var” dedi.

Meteorolojik uyarıların ardından dün gece Pamukova İlçesinde oluşan don olayı sonrası meyveler büyük ölçüde zarar gördü. Ziraat Odası Başkanı Ulukaya “İlk tespitlerimize göre büyük çapta meyvelerde zarar var” dedi.

Yapılan meteorolojik uyarıların ardından dün gece ve bu sabah Pamukova da sıcaklık sıfırın altında -6 lara düştü. Sıcaklığın eksilere düşmesi zirai don olayının meydana geldiği Pamukova da meyvelerde büyük ölçüde zarar gördü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarıları sonrası Geyveli ve Pamukovalı çiftçiler meyve bahçelerinin zirai dondan etkilenmemesi için bahçelerde ateş yakıp, sprink sulama yapıp meyvelerin zirai dondan etkilenmemesi için önlem alsa da, meyve bahçeleri sıfırın altında -6’lara düşen sıcaklık nedeni ile zarar gördü.

Şeftali, ceviz, erken üzüm, erik ve ayva ağaçları yaşanan don dolayısı ile zarar gördü.

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, yaşanan zira don nedeni ile meyve bahçelerinin büyük ölçüde zarar gördüğünü ifa ederek “Dün gece ve bu sabaha karşı yaşanan zirai don olayı dolayısı ile çiçek açan meyve bahçelerimiz büyük ölçüde zarar gördü. Mart ayının sonlarına doğru gelirken yaşadığımız zirai don özellikle şeftali, erken üzüm, ceviz ve ayva ağaçlarını etkiledi. Bu gün Pamukova ovasında bahçelerde yaptığımız incelmelerde hiç azımsanmayacak miktarda bahçenin zarar gördüğünü tespit ettik. Ancak yaşanan zirai don olayının kaç dönüm meyve bahçesine ne ölçüde zarar verdiği İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün yapacağı incelmeler sonrasında daha net olarak ortaya çıkacaktır” dedi.

İsmail  Çetintaş

Yayınlama: 01.04.2023
1.296
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.