Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 20°C
Hafif Sağanak
geyve nöbetçi eczanelerYIL İÇERİSİNDE BİRDEN FAZLA İŞYERİNDE ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Gülsüm Çakmak
Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ kimdir? Gülsüm Çakmak Güneri 28.03.1990 Geyve doğdu. Geyve Meslek Yüksek Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun oldu.Akabinde sırasıyla Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. işletme bölümünden ve Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat bölümünden başarı ile mezun oldu.Yüksek Lisans Eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı Finans ve İktisat Bölümünde tamamladı. Kasım 2013 tarihinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını aldı.Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak İş yaşamına devam etmektedir. Ayrıca; mali ve finansal konularda bilirkişilik, yenilenen mevzuat ve finansal yönetim konularında da eğitim hizmeti sunmaktadır.
20.09.2019
84
A+
A-

YIL İÇERİSİNDE BİRDEN FAZLA İŞYERİNDE ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan  100.000 (Yüz Bin ) Kişiye Vergi Borcu Şoku.

Türk vergi sisteminde ücret gelirleri kaynakta kesinti yoluyla vergilendirilir. Tevkif yoluyla vergilendirilmemiş ücret gelirleri (Gelir Vergisi Kanunu’nun 64. Maddesinde yer alan diğer ücret hariç) ise Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilir. Birden fazla işverenden alınan ve kesinti yolu ile vergilendirilen ücretlerden 2017 yılı için 30.000 TL ,2018 yılı için 34.000 TL’ nı aşan kısımlar için Gelir Vergisi Beyannamesi verilmesi gerekiyor.

160 Seri nolu Gelir Vergisi genel tebliğinde,’’ …Buna göre bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde , her bir işverenin ödediği ücretler, ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla , vergi tarifesi, her işverenin ödediği ücrete , diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır. Ancak söz konusu ücretlerin gayrisafi tutarları toplamının, Gelir Vergisi Kanununun 86. Maddesinde belirtilen haddi aşması halinde , bu ücretlerin yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.’’ açıklamalarına yer veriliyor.

Ücretin Safi Tutarı

İşveren tarafından verilen ücret ve ayınlardan sağlanan yararlar toplamından belli indirimlerin yapılmasından sonra kalan tutarlardır.

Ücrette yapılan indirimler şunlardır;

*Emekli aidatı ve sosyal sigorta primleri,

*OYAK ve benzeri kamu kurumlarınca yapılan yasal kesintiler,

*Sosyal güvenlik destekleme primi,

*Bireysel emeklilik katkı payları

*Sakatlık indirimi

Kısaca şu şekilde özetlersek aynı işyerinde çalışanlardan stopaj yolu içi alındığı için ayrıca beyanname vermek zorunda değiller fakat; birden fazla işyerinde çalışanlar ikinci işverenden alınan ücret toplamı 34.000 TL’yi aşması durumunda Gelir Vergisi Beyannamesi vermesi gerekiyor. Aksi durumda cezai işlemle karşılaşacaklar.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.