DOLAR 7,4123
EURO 9,0433
ALTIN 442,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 18°C
Sağanak Yağışlı
Sakarya
18°C
Sağanak Yağışlı
Sal 20°C
Çar 16°C
Per 6°C
Cum 10°C


geyve nöbetçi eczaneler


“Valilerimiz, Devletin Vatandaşa Uzanan Şefkat Elidir”

03.02.2013
179
A+
A-

2013-01-31-valiler-01“Valilerimiz, Devletin Vatandaşa Uzanan Şefkat Elidir”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Valiler Buluşması” için Ankara’da bulunan 81 ilin valileri ile Çankaya Köşkü’nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, “Görevlerinizi büyük bir özveriyle yürüttüğünüzden, mesai mefhumu gözetmeksizin gece-gündüz bu milletin hizmetinde koşturduğunuzdan eminiz. Görev yaptığınız illerin yönetiminde göstereceğiniz liderlik vasıflarınız, büyük önem arz etmektedir” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı ve valilerimizle bir arada bulunmaktan duyduğu büyük memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, birçok ilimizde valilik yapan ve yeni görevine başlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler’e de başarılar diledi.
VALİLER, KAMU YÖNETİMİNİN TAŞRADAKİ İTİCİ GÜCÜ VE LOKOMOTİFİDİR”

Valilerin, devletimizin ve hükümetlerin belirlediği politikaların uygulanmasını, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde sunulmasını sağlayan; ilin ekonomik ve sosyal kalkınmasını planlayan; kamu yönetiminin taşradaki itici gücü ve lokomotifi konumunda olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Devletin idari fonksiyonlarının en iyi şekilde yerine getirilmesini temin eden, bunu yaparken de toplumda huzur, güven ve adalet duygusunu yerleştiren ve halkla bütünleşebilen siz valilerimiz, devletin vatandaşa uzanan şefkat elidir” dedi.

DEVLETİN TEMEL AMACI HALKA HİZMETTİR”

Devletin temel amacının halka hizmet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, kamu hizmetlerinin halka yüksek standartlarda ve eşit bir şekilde sunulması ve tüm hizmetlerin erişilebilir olmasının, devlete duyulan güveni de artıracağına işaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, devletin ve hükümetin temsilcisi olarak valilerin bu süreçteki öncülüğü ve yönlendirmesinin her zamankinden daha da fazla önem taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, valilerin, vatandaşlarımız için bir hizmet köprüsü, ilk müracaat ettiği devlet kapısı olduğuna dikkat çekerek, valilere şöyle seslendi: “Sizlerin kapınızı herkese açık tutmanız, devlet-millet kaynaşmasının önemli bir ayağını oluşturmaktadır.”

“VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ANLAYIŞININ ÖNCÜLERİ VALİLERDİR”

Kamu hizmetlerinin sunulmasında “vatandaş odaklı hizmet anlayışı”nın öncülerinin valiler olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, devletin kurum ve kuruluşlarının hantallıktan kurtarılması, verimliliğin artırılması, Türk kamu yönetiminde açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin yerleştirilmesi noktasında da valilere önemli görevler düştüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Bütün bu görevlerinizi büyük bir özveriyle yürüttüğünüzden, mesai mefhumu gözetmeksizin, gece-gündüz bu milletin hizmetinde koşturduğunuzdan eminiz. Sizlerin görev yaptığınız illerin yönetiminde göstereceğiniz liderlik vasıflarınız büyük önem arz etmektedir” dedi.

“BİR İLDEKİ GELİŞİMİN LİDERİ VE KOORDİNATÖRÜ SİZLERSİNİZ”

Valilerimizin, illerindeki yatırım potansiyeli ve imkânları tespit ederek bu imkânların hem ulusal hem de uluslararası ölçekte tanıtılması ve yatırımcıların buralara çekilmesi konularında daha güzel çalışmalar yapacağına olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Bir ilde başarı sağlamanın en önemli şartlarından biri de, o ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının, yöneticilerin, müteşebbislerin ve halkın iş birliği, uyum ve dayanışma içinde çalışmasıdır. Hangi ilde vali bu dayanışmayı sağlamışsa, o ilde önemli işlerin yapıldığına, o ilin büyük bir atılım gerçekleştirdiğine şahit oluyoruz. Aslında sizin çok yakın iş birliği içinde olacağınız kişi sayısı da çok fazla değil. İlinizdeki belediye başkanları, müdürleriniz, askeri erkan, ticaret ve sanayi odalarının temsilcileri, rektörler, hâkim ve savcılar. Bütün bunlar arasındaki iyi bir uyum, o ili harekete geçirecektir. Her toplantıda bunun altını özellikle çiziyorum. Eğer bir ilde böyle bir uyum sağlanamazsa o zaman o il kısır döngü içerisine girer. Bunun lideri ve koordinatörü sizlersiniz” dedi.

“BÜTÜN İLLERİMİZ MEMNUNİYET VERİCİ BİR GELİŞME İÇERİSİNDE”

Türkiye’nin büyüyüp, gelişip, kalkındığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, il ziyaretlerinde bunu yakından gördüğünü ifade ederek, “Hakikaten bütün illerimiz memnuniyet verici bir gelişme içerisinde. Diğer taraftan illerimizde elde edilen başarılar hiçbir zaman yeterli görülmemelidir. Çünkü geçmiş yılların da çok büyük eksiklikleri, noksanlıkları vardır. Bu nedenle, bir taraftan gelişmenin istikrar içinde devam etmesini, diğer taraftan da altyapıdan hizmet sektörüne her alanda daha yüksek standartlara ulaşılmasını temel hedef olarak ortaya koymalısınız. Bunun altını çizmek istiyorum; işleri hemen yapıp bitirmek güzel ama yapılan işlerin yüksek standartlarda yapılması da çok önceliklidir. Bazen vasat, bizim için ölçü oluyor. Vasat bizim için ölçü olmamalı, bu gerek hizmet sektöründe olsun gerek diğer kamu hizmetleriyle ilgili bütün alanlarda olsun. Standartları artık yükseltmemiz gerekir. Türkiye artık gelişmiş, kalkınmış demokratik ülkelerin kriterlerini yakalamak durumundadır” dedi.

“YENİ KAMU YÖNETİMİ ANLAYIŞI İÇİN ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM DE GEREKLİ”

Bu anlayışı valiliklerdeki birimlerden kamu-özel sektör kuruluşlarına, üniversitelere ve sivil toplum örgütlerine kadar her yerde hakim kılmak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: “Valilerimizin öncülüğü ve yönlendirmesi ile sağlanacak böyle bir iş birliği ve dayanışma, bir yandan ilde bir sinerji oluşturarak başarıyı artıracak, öte yandan kurumların ve yöneticilerin enerjilerini boşa harcamalarına da mani olacaktır.” Değişimin, gelişimin ve rekabetin her geçen gün arttığı küreselleşen dünyada, bütün alanlarda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da önemli değişimler yaşandığına ve reformlar yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, yeni kamu yönetimi anlayışı olarak özetlenen bu süreçte, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli olarak sunulması için bir dizi kurumsal ve yapısal reformların yanında, zihinsel değişimin de gerekli olduğunu vurguladı.

“TÜRK İDARECİLERİ OLARAK SİZLER BİRER TOPLUM LİDERİ OLMALISINIZ”

Valilere, “Türk idarecileri olarak sizler, değişen dünya koşullarına paralel olarak kendinizi yenilemeli, sahip olduğunuz vizyon itibarıyla ufku geniş, geleceği görebilen, dünyadaki gelişmeleri izleyip, ilinde, bölgesinde ve Anadolu’nun her köşesinde uygulayabilen birer toplum lideri olmalısınız” diyen Cumhurbaşkanı Gül, bugünkü modern kamu yönetimi anlayışının inisiyatif almayı öngördüğünü, valilerin inisiyatif alarak, yerel imkanları harekete geçirerek, çoğu zaman da sorunları Ankara’ya taşımadan birçok iş ve hizmeti yerine getirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, bir devletin en önemli varlık nedeninin, vatandaşlarının huzur ve güvenliğini sağlamak, bunun da ötesinde, insanların ülkenin her köşesinde, korkudan uzak ve yarınlarından emin bir şekilde yaşamalarını temin etmenin modern devletin görevlerinden olduğunu kaydederek, bu süreçte özellikle güvenlik açısından sıkıntılı olan illerimizde bu hizmetlerin tüm güvenlik birimlerinin koordinasyonuyla yürütülmesinin önemine değindi.

“HEP ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ GÜVENLİK-ÖZGÜRLÜK DENGESİNİ SÜREKLİ GÖZETMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında valilere, “Görev yerlerinizde emniyet ve asayişin, huzur ve güvenliğin en iyi şekilde sağlanması her zaman önceliğiniz olmalıdır. Devletin yöneticileri olarak, güvenlik tedbirlerini alırken elbette vatandaşların hak ve özgürlüklerini de dikkate alacaksınız. Bu anlamda, güvenlik tedbirlerinin bireysel hak ve özgürlükleri kısıtlamaması, bireysel hak ve özgürlüklerin ise güvenlik alanında zaaflara yol açmaması temel ölçümüz olmalıdır. Hep üzerinde durduğumuz güvenlik-özgürlük dengesini sürekli gözetmek; özgürlük ve güvenliği birbirine feda etmemek için hepimize düşen görevler vardır. Güvenliği sağlarken hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engelleyici tavır içinde olmamalıyız” dedi.

Devletimizin, “sosyal devlet” olmanın bir gereği olarak “kimsesizlerin kimsesi” olmayı, sosyal hizmet anlayışının temel prensibi olarak kabul ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını zamanında, onları rahatsız etmeden giderebilmenin ve yardımların dağıtılmasında adaletli olabilmenin önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, sosyal yardımlaşma ve dayanışma hizmetlerinin mülki idare amirleri tarafından hassasiyetle yürütülmesi gereken, maddi ve manevi mesuliyeti olan önemli bir görev olduğunu hatırlattı.

“BAŞTA EĞİTİM OLMAK HER TÜRLÜ YATIRIMI TEŞVİK EDİNİZ”

Başta eğitim, sağlık, kırsal kalkınma, kültür ve turizm olmak üzere bütün alanlarda yürütülen önemli proje ve faaliyetlerin başarısının, yöneticilerin bunları titizlikle takip etmelerine bağlı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Vilayetlerinizde hayırseverlerce yaptırılan, başta eğitim ve sağlık alanında olmak üzere, her türlü yatırımı teşvik ediniz, önayak olunuz. Özellikle eğitim alanında yürütülen projelere, bütün imkânlarınızı seferber ederek destek veriniz. Bunları yapanları takdir ediniz ve onları yapanların bu fedakârlıklarını takdir ettiğinizi de gösteriniz” dedi.

“ŞEHİTLERİMİZİN AİLELERİNE VE GAZİLERİMİZE HER ZAMAN SAHİP ÇIKIN”

Valilerden, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimize çok daha fazla önem vermeleri ve onlara sahip çıkmalarını isteyen Cumhurbaşkanı Gül, “Onlar hepimize bırakılmış birer emanettir. Onlara sahip çıkmak, her türlü ihtiyacını hiç kimseye fırsat vermeden, bunu da altını özellikle çizmek istiyorum. Hemen onların ihtiyaçlarını yerine getirmek, bunu titizlikle takip etmek sizin en öncelikli konularınızdan birisi olsun. Aslında siz gereğini yapıyorsunuz biliyorum. Ama bazı noksanlıkları görüyorum ve bunlar bazı şehit ailelerimizi ve gazilerimizi incitiyor. Bunları valiler olarak söylemiyorum. Ama diğer bazı yerlerde bunlar oluyor. O bakımdan bu konuya özellikle hassasiyet göstermenizi istiyorum” dedi.

“SİZLERİN BAŞARISI, AYNI ZAMANDA DEVLETİN DE BAŞARISIDIR”

Valilerden merhametli, adil ve tarafsız olmaya büyük özen göstermelerini isteyen Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: “Unutmayınız ki; sizlerin başarısı, aynı zamanda devletin de başarısı olacaktır. Vefakâr milletimiz, kendisine hizmet edenleri asla unutmaz. Bu toplantı vesilesiyle, hayatlarını ülke hizmetine adamış bütün emekli meslektaşlarınızı da saygı ile selamlıyor, ebediyete intikal etmiş olanları rahmetle anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, devletimizi taşrada temsili sırasında sizlere en büyük desteği veren değerli eşlerinize de selam gönderiyor, takdirlerimi ifade ediyor, başarılarınızın artarak devamını diliyorum.”

Yemeğe, İçişleri Bakanı Muammer Güler de katıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.