Türkiye deprem risk haritası: Sakarya..

Türkiye deprem risk haritası: Sakarya..

AFAD tarafından Türkiye deprem risk haritası paylaşıldı. Buna göre, riskli bölgelere göre Türkiye deprem tehlike sıralamasında Sakarya ‘Birinci derece riskli bölgeler’ arasında yer alıyor.

TÜRKİYE DEPREM RİSK HARİTASI

AFAD tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye Deprem Tehlike Haritası yenilenerek, 18 Mart 2018 tarihli RG’de yayınlanmış, 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girmiştir.

Proje, Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) kapsamında desteklenmiştir. Ayrıca, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından da destek verilmiştir. Ayrıca “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” de aynı tarihli RG’de yayınlanmış olup, eş zamanlı olarak yürürlüğe girmiştir.

İşte riskli bölgelere göre Türkiye deprem tehlike sıralaması;

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya,Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İKİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.

Yayınlama: 07.02.2023
Düzenleme: 10.02.2023 21:15
2.451
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. hasan kılıç dedi ki:

    Müteahhitlik herkesin yapabileceği bir iş olmamalı. parası olan, işten biraz anlayan, ve kitabına uyduran müteahhit oluyor. bu işi yapacak olanlar, mimar veya yapı mühendisi vb olmalı. şartlar hukuken sert ve zor kurallarla düzenlenmeli. yazıktır. deprem nedeniyle maddi manevi, can kayıpları çok fazl. bunun hesabı o müteahhitlere sorulmalı, yurt dışına çıkış yasağı konulmalıdır. depremde yıkılan binaları yapanlar ve oturma onayı verenler memlekete ihanet etmişlerdir, kayba yol açmışlardır. hesap sorulmalıdır.