Trendyol’dan alışveriş yapanlar dikkat

Trendyol’dan alışveriş yapanlar dikkat

Son günlerde WhatsApp üzerinden gelen Trendyol bağlantısıyla ilgili akıllı telefon kazandığınız linklerini tıklamadan önce bir ke daha düşünün…

Telefon ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemlerinde sınır tanınmıyor.

Son günlerde milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı ünlü alışveriş sitesi Trendyol ismini kullanarak yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı.

Özellikle yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dolandırıcılar “Trendyol kadınlar günü hediyesi. Anket aracılığıyla Galaxy S21 FE’ye sahip olma şansınız olacak.” duyurusu yaparak tüketicileri spam olan linklere çekmeye çalışıyor.

Oltalama yöntemiyle yapılan dolandırıcılık ise şöyle işliyor…

İlgili telefon numarasına bir link ya da email atılıyor ve bu emaile tıkladığınızda karşınıza Trendyol’un kopya bir sitesi çıkıyor. URL adres kısmında da ilk tıkladığınızda Trendyol’un ismi gözüktüğü için ilk etapta şüphelenmiyorsunuz.

İlgili linke tıklayınca size anketi doldurmanız karşılığında akıllı telefon hediye edileceği belirtiliyor. Anketi doldurmaya başladığınızda ise sizden kişisel bilgileriniz isteniyor.

Gelen mesajda bu linki WhatsApp’tan 20 arkadaşınıza göndermenizi ve bunun karşılığında da hediye kazanacağız yalanı vurgulanıyor. Dolayısıyla WhatsApp’ta arkadaşlarınız üzerinden gelen mesajı arkadaşlarınıza güvendiğiniz için tıklayınca dolandırıcıların yeni hedefi de siz oluyorsunuz.

Aman dikkat… Görselde yer alan adres çubuğundaki linke sakın tıklamayın.

Öte yandan Trendyol kaynaklarından alınan bilgilere göre şirket bununla ilgili harekete geçti ve siber güvenlik ekibi konuyu yakından takip ediyor, hukuk birimi de buna yönelik gerekli adımları atılıyor.

KAYNAK: Medyatava

Yayınlama: 05.03.2023
Düzenleme: 07.03.2023 07:52
4.272
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.