Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortası basamak sisteminde 1 Mayıs itibarıyla yeni dönem başlıyor, yeni seviyeler geliyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre trafik sigortası özelinde önemli değişiklikler içeren yeni düzenleme Resmî Gazete’de yayımlandı.

1 Mayıs itibarıyla da uygulamaya girecek yeni düzenlemeler ile hem 26 milyon araç sahibinin mayıs başında trafik sigortasına ödeyeceği prim değişecek hem de yeni hasar basamak sistemi uygulaması başlayacak. Burada özellikle “yeni basamak sistemi” dikkat çekiyor. Sistemde normalde sürücülerin hasar geçmişine göre 7 ayrı kategori / basamak bulunuyordu. Aktarıldığı kadarıyla fiyat, bu basamaklara göre tespit ediliyor prim artırım ve indirimleri de bu basamaklara göre belirleniyor. İlk kez sigorta yaptıracaklar trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl bir kademe artıyor, üst üste üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7. kademeye kadar çıkıyor, primler de ona göre azalıyor. Hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor, fiyat da artıyor. Yani, 7. basamak, hasarsız sürücülerin olduğu grup, 1. basamak yüksek hasarlı sürücülerin olduğu basamak.

1 Mayıs itibarıyla buraya en üst ve en alt olmak üzere iki basamak daha ekleniyor:

“Çok hasarlı sürücüler için 0. basamak ve hasarsız sürücüler için de 8. basamak.” Buna göre, en az 5 yıl boyunca 7. basamakta bulunan hasarsız sigortalılar bu süre içinde herhangi bir kazaya karışmaz ve tazminat ödemesi yapılmazsa, 5’inci yıldan sonra 8. basamağa geçecekler. Çok hasar yapan ve 1. basamakta bulunan sigortalılar bir yıl içinde 3 ve daha fazla kazaya karışır ve bu kişiler için sigortadan tazminat ödenirse sigorta yenilemesinde 0. basamağa çıkacak. Yapılan İstanbul merkezli bir hesaba göre, yeni dönemde hasarlı sürücülerin trafik primleri 17.598 liraya çıkacak, hasarsız sürücülerin fiyatı da 2 bin 933 liraya düşecek. Habere göre ilk tez trafik sigortası yaptıracaklar basamak sistemine 4. basamaktan giriş yapıyor. Sürücü 5. basamağa geçtiğinde yüzde 5, 6. basamağa geçtiğinde yüzde 20, 7. basamağa geçtiğinde yüzde 40 ve 8. basamağa geçtiğinde yüzde 50 indirim uygulanacak. Hasarlı sürücüler ise 4. basamağa indiğinde yüzde 10, 3. basamağa indiğinde yüzde 45, 2. basamağa indiğinde yüzde 90, 1. basamağa indiğinde yüzde 135 ve son olarak 0. basamağa indiğinde yüzde 200 prim artışı görecek. Yani 8. basamaktaki hasarsız sürücüler yüzde 50 indirim alırken, 0. basamaktaki çok hasarlı sürücülerin trafik primleri yüzde 200 artacak.

Yayınlama: 11.04.2023
1.721
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.