Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Kasım 2011 | Geyve, Gündem, Manşet, Namık Cihan, Yaşam, YAZARLAR

Geyve, kuruluşundaki ve yerleşik yaşamdaki etnik farklılıkları ile oluşan hoş mozaiğini günümüze kadar sürdürmüş, bu süreçte farklı urgarlıkların egemenliği altında kalmıştır.

Üzerinde yaşadığımız topraklar M.Ö. 378 yılında BİTHYNİA (Bitinya) uygarlığının egemenliği altına girmiştir. M.Ö.378 yılından  M.Ö. 75 yılına kadar Bitinya’yı; BİAS, ZİPİTİS, 1.NİKOMED, ZİLAS, 1.PRUSYAS, 2.PRUSYAS, 2.NİKOMED,3.NİKOMED adlı krallar yönetmiştir. Bitinyayı M.Ö.75 yılında SİLAS – LUKULUS – COTTA adlı komutanlar tarihten sildiler.

Romalılar, üzerinde yaşadığımız yöreye Yunanca ıslak, uzun ve geniş koridor anlamına gelen  ODOSUE derlerdi.

1975 – 1980 yıllarında yöremizdeki köylerde İnceleme Gezileri yapan Sencer Şahin, Eski Yunanca yazılmış kitabe-lahit-mezar odası kapısı bulup okuyarak tutanağa geçirmiş ve tüm bilgileri; ‘Antik Yazıtlar Kataloğu’ adıyla 1981 yılında Almanca ve Türkçe olarak yayınlamıştır. Kitapta yayınlanan haritalarda İlçemizin adı KABAİA olarak geçmektedir.

2011 yılı yazında İlçemizin köylerinde ‘Antik Yazıtlar’araştırması yapan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Sami Hüseyin Öztürk ve beraberindeki heyet, 1800 yıl önceye kadar varan eskilikte yazılı taşlar bulmuş okuyarak tutanak ile tespit etmişlerdir.

Yörenin dayanılmaz tarihi ve coğrafi dokusunu bilen seyyahlar, topraklarımızı mutlaka ziyaret etmişlerdir. Seyyahlar Seyahatnamelerinde ilçemizden bahsederlerken şu isimleri kullanmışlardır:

İBN BATUTA (1334 ): KAVİYE (Geyve), – M. D’RAMON (1548 ): GUYEME ( Geyve), – GABRİEL DE LUETZ ( 1547 ): GEYVE, – JACQUES  GASSOT (1548 ): GENE (Geyve), – SEYDİ ALİ REİS (1557): GEYVE, – EVLİYA ÇELEBİ (1682): GEYVE, – WİLLİAM GEORGE BROWNE (1797): YEYVA (Geyve), –  ANGE DE GARDANE (1807): GEİVE (Geyve), –  BOZOKLU OSMAN ŞAKİR (1810): GEYVE, – JOHN MAC DONALD KİMMEİR (1814): GAİWA (Geyve), – H.D.LEEVES BARKER (1824): GHAİVEH (Geyve), – JOSEPH MARİE JOUANNİN (1825): GUEİWE (Geyve), – VİCTOR FONTANİER (ll.Mahmut Dönemi): GUEVE (Geyve), – JOSEPH WOLF (1831): GHEBA (Geyve), – CHARLES TEXİER (1871): GEYVE, – M.BAPTİSTİN POUJOULAT ve A.M.MİCHAUD (1837): GEİVA (Geyve), – BAY SAHAGYAN ( ? ): KİWA – GAİWA (Geyve), – JAMES HENRY SKENE (1853): GHEYVA (Geyve) – J.E.DAUZATS (1855): GEYVE, – M.LE COMTE ve A.DE MOUSTİER (1862): GHEİVEH (Geyve), – SİR FREDERİC GLODSMİD (1864): GAİVEH (Geyve), -SAMUEL GREEN WHELEER  BENJAMİN (1867): GEİVEH (Geyve), – MR. RİCHARDSON (1867): GEYVE, – FREDERİCK BURNABY (1876 ):GEYVE, – MARY A.WALKER (1880):GEİVEH (Geyve), – THOMAS STEVENS (1885): GEYVE, –  THOMAS GASKELL  ALLEN JR. Ve WİLLİAM LEWİS SACHTLEBEN (1891): GEİVEH (Geyve), – ERNEST MAMBOURY (1933):GUEİVE (Geyve).

1893 yılında Geyve’yi ziyaret eden Fransız Konsolosu (Büyükelçisi) VİTAL CUİNET şu notu düşmüştür: ‘…Geyve, antik TOTTOEUM olduğu sanılan kent üzerinde kuruludur. Th. Charles Texier buradaki meydanda bir çok lahit kalıntısı, palmiyelerle süslü sunak üzerinde bir mermer sütunun yukarı bölümünde bir heykele ait ayak izi görmüştür…’

Her mevsimin yaşandığı, her meyve ve sebzenin üretildiği, Türkiye Cumhuriyetinin temellerin atıldığı onurlu topraklarda yaşayan güleç yüzlü insanlara kalkıpta; GEYVE adı yörede kullanılan eşşekten geliyor, Geyve: Eşek Kurdu demektir cüretini gösterenlere söyleyecek söz elbette vardır.

Önce halkımdam sonra tarihimizden özür dilenmelidir. Oturduğu yerden kelam üreten sonra da sözlük yazdım deyen biligi fukarılarına inanmak, tam anlamıyla akıl fukaralığıdır.

Geyve adının, onurlu tarih sayfalarında yaptığı yolculuğu anlatmağa çalıştım.Özetle; İzmit Kalesi diye bir kale yok, Nikomed var, İznikmit var ve kale değil devlettir orası. Yörenin tarihi ile ilgili, uzun emekler harcanarak yazılmış kitaplar var. Yöremiz ile ilgili tüm bilgilere Kocaeli Kültür Müdürlüğünden ulaşabilirsiniz. Çünki biz yakın zamana kadar o ile bağlı idik.

Selam olsun; Geyvede doğanlara, Geyvede yaşayanlara, kısaca GEYVELİYİM deyebilenlere. Saygılarımla efendim.

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

3056 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Tottoeum’dan…….. Geyve’ye için 3 Yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    Namık hocam, çalışmalarınız ve araştırma gazeteciliği yaptığınız için sizlere binlerce teşekkür ederim.Sizler gizli kalmış ve gün yüzüne çıkmayan bilgileri bularak tüm insanlığa ve geyveye kazandırdığınız için geyveliler size ne kadar teşekkür etse azdır.Araştırmak sabır ,azim bi o kadar da insanlık işidir.Günümüzde kitap okumaya dahi üşenen Geyve de siz araştırma yapıyor ve bunları kitaplaştırıyor ve kendi imkanlarınızla tüm insanlara sunuyorsunuz SİZİ GIPTA İLE İZLİYORUM.Değerinizi anlayanlara selam olsun.Bir insan ve araştırıcı olmak ayrı bir erdemliliktir.Bu günümüze kadar gelen bilgileri bize ulaştıran ve bilgileri derleyen,bilgileri yazan tüm insanları saygı ile anıyorum.Onlar tarihin onurlu kişileri.Sizi 10,20,30 yıl sonra görmek isterdim.Zaman su gibi akıp gidiyor.Geyveye geleli 5 yıl olmuş.Ya nasip.Yiyecek elmamız,ayvamız,hurmamız ve üzümümüz varsa burdayız.İnsan kuş misali uçup gideceğiz.Yada kara toprak.EN DERİN SAYGILARIMLA.

  2. Safa AKBAŞ dedi ki:

    Hocam elinize emeğinize sağlık.

  3. mehmet gürses dedi ki:

    NAMIK HOCAM ÖZLEMİŞTİM YAZILARINI İYİKİ VARSIN YAZILARIN DEVAMI VESİZEDE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM .SEVGİLİ NAMIK HOCAM,,,,MEHMET GÜRSES

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle