Tarladaki marulu satamayınca 30 dönümü traktörle sürdü!

Tarladaki marulu satamayınca 30 dönümü traktörle sürdü!

Erenler Küçükesence Mahallesi’nde tarlasına ektiği marul anlaştığı firma satış yapamadığı gerekçesiyle almayınca elinde kalan çiftçi traktörler sürüp imha etti.

Yaşanan Coronavirüs salgını ve beraberinde alınan sıkı tedbirler nedeniyle bir çok iş yeri iflasın eşiğine geldi. Tüketim giderek azalırken geçen senenin verileri ile üretim yapan çiftçilerin büyük bir kısımı elde ettiği ürünü satamamaktan şikayet ediyor.

Özellikle tarladan bir günde toplanarak 2-3 gün içerisinde satılması gereken ürünlerin (dayanıksız ürünler) hasadı uzun süreli sokağa çıkma yasağına denk gelince aracı firmalar tarladan aldıkları malı satacak ne bir market ne de bir pazarcı bulabiliyor.

Hal böyle olunca da üretici ile daha önce anlaştığı alımları gerçekleştiremiyor. Yaşanan bu süreçten pazarcıda, pazarcıya mal getiren aracıda etkileniyor. Ama en büyük zarar tarlasında bin bir emekle ektiği malını satamayan çiftçiye oluyor.

Erenler Küçükesence’de de anlaştığı aracı marullarını almayan bir çiftçi ürününü satacak kimse bulamayınca 30 dönümlük tarlasında ekili marulu traktörle sürerek imha etti. Baba mesleği olan çiftçiliği halen yapmaya çalıştığını belirten Murat Tezeriş “Satamadık, malımız elimizde kaldı. Bir kısmını hayvanlara yem yapacağız ama büyük bir kısmını tarlada sürüp imha etmek zorunda kaldık” dedi.

Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar’da bu gün TV264’te katıldığı canlı yayında bu konuya değinmiş ve marul üreticisinin mağdur olduğunu söylemişti. Bayraktar ” Bugün kıvırcık marul tarladan üreticimiz tarafından tanesi 20 kuruşa satılamıyor. Marul pazar yerlerinde marketlerde tanesi 2 liradan satılıyor. Üreticimiz 20 kuruşa satamadığı marulu, piyasa da alıcının 2 liraya yediğini görüyoruz. Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında uçurum var. Bu da şunu gösteriyor; bir taraftan üreticimiz bağırıyor ben üretimden para kazanamıyorum diye, diğer taraftan tüketici bağırıyor ben pahallıya satın almak zorunda kalıyorum diye. Bu da şunu gösteriyor aradaki aracılar parayı kazanıyor.” demişti.

Ürettiği mal elinde kalan çiftçi durumun bir doğal afet gibi görülmesi gerektiğini ve çiftçilere destek verilmesini istedi.

Kaynak : Medyabar.com

https://www.dailymotion.com/video/x7u0gce

 

Yayınlama: 19.05.2020
3.233
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Şahan Uluc dedi ki:

    CENABI ALLAH bizleri CHP ve AKP den KURTARSIN. Aynı görüş, aynı sömürü. Başkan halkını unuttu. CENABI ALLAH ‘ın adaleti en yakın zamanda kafasına inecektir. Bizleri kandırabilir, BİZLERİ aç bırakabilir, devletimizin gelirlerini kendi egolarını tatmin için dağıtabilir, akrabalarını zengin edebilir, sarayda yaşayıp paralarımızı israf edebilir ama;CENABI ALLAH’ ı kandıramaz. Ben Başkan’a hakkımı helal etmiyorum..

  2. Rukiye İZCİ dedi ki:

    Benim bu işe hiç aklım ermiyor. Üretici satamıyor,şikayetçi ; vatandaş alamıyor , şikayetçi .Bunun ortası ,çözümü yok mu? Üretici de mağdur olmasın , geçim sıkıntısı çeken vatandaş da.