TARIM İHTİSAS OSB GELİYOR!

TARIM İHTİSAS OSB GELİYOR!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında konuşan başkan Akgün Altuğ, “Tarımsal üretimin önemini her zaman dile getiriyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Şehrin güneyinde Geyve ve Pamukova’da kurmayı planladığımız Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili tüm kurumlarımız arasında bir mutabakat sağladık” dedi.

HEP BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022-2026 döneminin Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “2023 ilk toplantısında birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. 2023 yılı ülkemiz için çok önemli bir kilometre taşı. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü hep birlikte kutlayacağız. Bu yıl bu anlamda heyecanı kadar hissettirdiği sorumluluk ile de büyük bir yıl olacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılına layık olarak aydınlık, üreten, girişimcileriyle güçlenen ve başarılara imza atan bir Türkiye için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir heyecan ile çalışacağız. 2020 yılından bu yana süregelen riskler, ekonomik çalkantıların gölgesinde yeni bir yıla 2023’e giriş yaptık” dedi.

TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİ

Tarımsal üretimin önemini her zaman dile getiriyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Şehrin güneyinde Geyve ve Pamukova’da kurmayı planladığımız Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili tüm kurumlarımız arasında bir mutabakat sağladık. İlimizin tarımsal üretimini desteklemek verimli üretim yapılmasını sağlamak ve geliştirmek için bu İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve içinde kurmayı planladığımız Tarım TEKNOKENT’i oldukça önemli olacaktır. Ayrıca geçtiğimiz hafta SUBÜ çatısı altında adını Nehir TEKNOKENT olarak yeni bir TEKNOKENT kuruyoruz. TEKNOKENT’in yüzde 7’lik hissedarı olacağız. Kurulduğu ve yaşatıldığı süre boyunca başkanvekilliğini odamız üstlenecek. Bununla birlikte birincisi TÜBİTAK ve SAÜ TEKNOKENTİ olmak üzere 3 tane TEKNOKENT’iN yönetiminde bulunuyoruz. İnşallah tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgemizde SAÜ ile birlikte 4. TEKNOKENTİ’mizi kurarız.

YEŞİL MÜTABAKAT

Avrupa Birliği’nin iklim eylem planı olarak harekete geçirdiği yeşil mütabakat üretimde karbon salınımı kaynaklı çevre kirliliğinin en aza indirgemesine yönelik hedefler ortaya koymaktadır. Bu konuda odamızda 2022 yılı itibariyle üyelerimizi sürece kanalize etmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda odamızda çeşitli seminer ve bilgilendirme semineri düzenledik. Danışmanlık projesi yürüttük. 8 farklı sektörde faaliyet gösteren ve ihracat yapan 10 farklı üretim firmasının üretim şekli analiz edildi. Sera gazı emisyonları hesaplanarak kurumsal karbon ayak izleri oluşturuldu. Odamızın da karbon ayak izi ölçümünün yaptırdık. Ölçüm raporu doğrultusunda karbon salınımını azaltma konusunda yapılan çalışmalar devam etmektedir. Yeşil mütabakat komisyonunu kurduk oluşturduk. Üniversite sanayi iş birliği içerisinde komisyonumuz ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Karbon salınımını azaltmak amacıyla odamız adına bir hatır ormanı oluşturduk iki üniversite ile bir işbirliği protokolü yaptık bugün SUBÜ ile birlikte ilk protokolü imzaladık. Bu protokol üniversite öğrenci stajların içeriyor. Başvurular web sayfası üzerinden alınacak.

Yayınlama: 26.01.2023
1.463
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.