Sürecin kaybedenleri.. Listelerde yer almadılar

Sürecin kaybedenleri.. Listelerde yer almadılar

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde adaylar belli olurken, Sakarya’da listede yer almayan isimler dikkat çekti.

Seçime girecek partiler, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ndeki milletvekili adayları listesini, dün YSK’ya sundu. Listelerin açıklanmasıyla milletvekili adayları da belirlendi.

Sakarya’da da partiler 8 milletvekili adayını belirledi. Listelerde dikkat çeken isimler yer aldı. Vekil adayları dün itibariyle belli olurken, listeye girmesi beklenen kişiler aday listesinde yer almaması da dikkat çekti.

CİHANGİR İSLAM

1959 yılında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı ve Profesördür. İlkokulu Adapazarı Atatürk İlkokulunda, ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde bitirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anadolu Üniversitesi AÖF Felsefe Bölümü ve SUSEM İslami İlimler Programı mezunudur. ABD Minnesota Üniversitesi, Kanada – Montreal McGill Üniversitesi ve ABD Minnesota Twin Cities Spine Center’da Omurga Cerrahisi ve Klinik Araştırma eğitimi aldı ve fellowship programlarını tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe yüksek lisans öğrencisidir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Kafkas Üniversitesinde Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefliği yaptı. Mazlumder, Saadet Partisi, HAS PARTİ, Adalet Zemini ve Hak ve Adalet Platformu kurucularındandır. Artı TV 45 + 45 Programı eş moderatörlüğü, Duvar gazetesi köşe yazarlığı yaptı. 100’ün üzerinde bilimsel çalışması yanında sosyal alanda yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca ve Arapça bilen İslam, 3 çocuk babasıdır.

Bilindiği üzere 2018 seçimlerinde CHP listesinden aday olan İslam, İstanbul’dan milletvekili seçilmiş, ardından Saadet Partisi sıralarına geçmişti.

ZEKİ TOÇOĞLU (AK Parti)

1955 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlkokulu Serdivan’da, orta ve lise tahsilini Adapazarı’nda yaptı. 1980 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. 2 yıl Malatya’nın Hekimhan kazasında, 5 yıl Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1986 – 1992 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nde şef ve şube müdürü olarak çalıştı. 1992 yılının sonunda Sakarya Üniversitesi’ne Kütüphane ve Dökümantasyon Daire başkanı olarak atandı. Daha sonra 6 yıl SAÜ İlahiyat Fakültesi Fakülte Sekreterliği görevini yürüttü. AK Parti’den girdiği 18 Nisan 1999 ve 28 Mart 2004 Mahalli İdareler seçimlerinde Serdivan Belediye Başkanı, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimlerinde ise Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

MEHMET ERDOĞAN (DEVA)

DEVA Partisi Sakarya Kurucu İl Başkanı Mehmet Erdoğan, 1961 yılında Düzce’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sakarya’da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1985 yılından bu yana kendi şirketini yönetmekte. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Sakarya Birinci ve İkinci Organize Sanayi Bölgeleri’nde Kurucu Müteşebbis görevlerini üstlendi. Adapazarı Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

ENDER SERBES (CHP)

1977’de Sakarya’da doğdu. İlkokulu Sakarya’da tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimini İngiltere’nin East Sussex bölgesinde Buckswood Grange yatılı okulunda okudu. İki yıllık Uluslararası Bakalorya (IB) kurunu yine İngiltere’nin Oxford şehrinde, St.Clare’s Koleji’nde tamamladı. İngilizce Dil Bilimi (Filoloji) alanında Lisans ve İşletme Yüksek Lisans eğitimini Rusya Federasyonu, Kabartay-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi’nde bitirdi. Serbes, siyasete Adalet ve Kalkınma Partisi ile başladı. 2011 Genel Seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Sakarya milletvekili adayı gösterildi. Eylül 2019’da bu parti ile yollarını ayıran Serbes, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun öncülüğünde kurulan Gelecek Partisi’ne katıldı. Gelecek Partisi’nden istifa eden Serbes, geçtiğimiz yıl Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katıldı. Aile mesleği olan altın, pırlanta ve döviz ticaretiyle uğraşan Serbes evli ve 3 çocuk babası.

EROL AYDIN (AK Parti)

Uzun yıllardır AK Parti teşkilatının içinde olan Erol Aydın, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcılığı ve AK Parti Adapazarı İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aydın, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler için AK Parti’den aday adayı olmuştu.

OSMAN ÇELİK (AK Parti)

1977 Almanya Oberhausen’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sakarya’da tamamladı. Sakarya Üniversitesi Elektrik bölümünden mezun oldu.
Siyasi hayatına 1999 yılında Fazilet Partisinde başladı. 2001 ve 2004 yılları arası AK Parti Serdivan Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı görevine atandı. 2004 ile 2006 yılları arası Teşkilat Başkanlığı, 2006 ile 2008 yılları arası Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 23 Aralık 2008 tarihinde AK Parti Serdivan İlçe Başkanı olarak atandı. 2009 yılında yapılan 1. Olağan İlçe kongresi ile birlikte AK Parti Serdivan İlçe Başkanı olarak seçildi. 2009 ve 2017 yılları arası 3 dönem üst üste Ak Parti Serdivan İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. AK Parti Sakarya İl Başkanlığının 11 Mart 2018’de yapılan 6.Olağan İl Kongresinde Demokrasi Hakem Kurulu üyesi olarak seçildi. AK Parti’den 27. dönem ve 28. Dönem Sakarya Milletvekilliği aday adayı oldu. BELPAŞ A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yaptı. Elektrik Elektronik Mühendisliği sektöründe iş hayatıma devam eden Çelik evli ve üç çocuk babası.

FAZİLET DURMUŞ
Türkiye’nin ilk başörtülü Milli Eğitim Müdürü olarak haberlere konu olan Fazilet Durmuş, 2018 yılında Sakarya’ya atandı.
2021 yılında da merkeze çekilen Fazilet Durmuş memuriyetten istifa ederek AK Parti’den Sakarya milletvekili aday adayı oldu.

Büyük ümitler taşıyan Fazilet Durmuş da aday listesinde yer almazken hayal kırıklığı yaşayanlardan oldu.

BÜLENT UYGUN
Sakaryalı eski futbolcu ve teknik direktör Bülent Uygun, 28. dönem milletvekili seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olmuştu. Başvurusunu direkt olarak Ankara’dan yapan Bülent Uygun, kendisi için verilecek olan kararı beklemeye geçmişti. Sakaryalı futbol adamı AK Parti’nin listesinde milletvekili adayı olarak gösterilmedi. AK Parti’nin YSK’ya sunduğu listede Sakarya Milletvekili Adayları arasında Bülent Uygun’un ismi yer almadı.

Yayınlama: 11.04.2023
Düzenleme: 13.04.2023 00:15
1.918
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.