Sosyal Medya ve Online Gizlilik

Sosyal Medya ve Online Gizlilik

Sosyal Medya ve Online Gizlilik

Neredeyse 70 milyon sosyal medya kullanıcısı barındıran Türkiye’de günlük olarak çevrimiçi geçirilen ortalama süre neredeyse 8 saat. Her yıl yayınlanan Dijital Rapora göre, Türkiye’de neredeyse 35 milyon Facebook kullanıcısı; 58 milyon Youtube kullanıcısı; 53 milyon Instagram kullanıcısı; 27 milyon Tiktok kullanıcısı; 12 milyon LinkedIn kullanıcısı; 13 milyon Snapchat kullanıcısı; 16 milyon Twitter kullanıcısı ve 17 milyon Facebook Messenger kullanıcısı mevcut.

Sosyal medya platformlarının sağladığı hızlı iletişim imkanı ve internetin günlük yaşamımızı kolaylaştırması online geçirdiğimiz sürenin her sene daha da artmasına sebep oluyor. Bununla birlikte, siber saldırılar ve siber zorbalık gibi internetin dezavantajları da her geçen sene daha çok artış gösteriyor.

1.   Online Gizlilik

Online gizlilik, kişisel verilerin istenmeyen şahıs ve şirketlerin eline geçmesini engellemek adına uygulanan önlemlerin hepsine verilen addır. Siber zorbalığa maruz kalmamak adına paylaşımlarınızı nasıl gizlilikle yapabileceğinizi içeren VPN şirketi ExpressVPN’in infografiğini inceleyebilirsiniz.

Online Gizliliğiniz Neden Önemli?

İnternette her online olduğumuzda ve herhangi bir web sitede bir etkileşimde bulunduğumuzda, gerçek hayatımızla ilgili verileri farkında olmadan online olarak paylaşıyoruz. Dev teknoloji şirketleri verileri daha çok online vakit geçirmemiz için bizi anlamak ve etkilemek adına analiz ederken, paylaştığımız veriler aynı zamanda istemediğimiz kişilerin eline de geçebilir.

Instagram’da Online Gizlilik

 • Instagram’da kredi kartı, uçuş bileti, ehliyet, pasaport, kimlik gibi hassas ve kişisel bilgileri içeren paylaşımlar yapmaktan kaçının.
 • Instagram’da online aktiviteyi kapatın. Instagram’da online olduğunuzu yakınlarınızın bilmesi avantaj olabilir fakat bu aynı zamanda anlık olarak Instagram’a girmişken rahatsız edilmenize de sebep olabilir. Instagram > Ayarlar > Hareket Durumundan bunu kapabilirsiniz.
 • Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) aktifleştirin. Instagram > Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulamaya giriş yaparak ister kısa mesaj veya üçüncü bir parti uygulama aracılığıyla bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı mümkünse gizli yapın. Instagram > Ayarlar > Gizlilik > Gizli Hesap özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Bu şekilde gönderilerinizi ve hikayelerinizi sadece sizi takip etmesine izin verdiğiniz kişiler görebilir.
 • Instagram’da size ulaşmasını istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Engellemek istediğiniz kişinin profiline girdikten sonra sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Engelle seçeneği üzerinden kişiyi engellerken açacağı diğer hesapları da engelleyebilirsiniz.

Facebook’da Online Gizlilik

 • Facebook profilinizde doğum günü, telefon numarası, gittiğiniz okul, yaşadığınız şehir gibi bilgilerin herkese açık olmadığından emin olun. Bu bilgileri mümkünse sadece siz görecek şekilde gizleyin veya Facebook’tan bu bilgileri kaldırın.
 • Facebook paylaşımlarınızı kimlerin görebildiğini kontrol edin. Öncelikle Facebook profilinize girin ve Başkasının Gözünden Gör seçeneğine tıklayın. Bu şekilde bir başkasının profilinizde neleri görebileceğini görebilirsiniz.
 • Facebook Ayarlar ve Gizlilik üzerinden paylaşımlarınızı kimlerin görebileceğini, insanların sizi nasıl Facebook’da bulabileceğini ve hesabınızın güvenliği için neler yapabileceğinizi gözden geçirebilirsiniz.
 • Facebook’da duvarınıza sadece sizin veya belirli kişilerin yazı yazmasına izin verebilirsiniz. Aynı şekilde, kişilerin sizi etiketledikten sonra fotoğraf veya videoyu gözden geçirmeyi aktifleştirebilirsiniz. Bu şekilde etiketleme sadece siz onay verdikten sonra profilinizde gözükür.
 • Facebook’da üçüncü parti uygulamaların verilerinize erişmesini engelleyin. Ayarlar > Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmından bunu yapabilirsiniz.
 • Facebook’da Hareketler Dökümü üzerinden aktivitelerinizi silebilirsiniz.
 • Facebook Messenger uygulaması telefonunuzdaki arama ve mesajlaşma geçmişinize erişim sağlayabilir. Akıllı telefonunuzun ayarlar kısmından uygulamanın eriştiği özellikleri gözden geçirin.
 • Facebook ayarlar üzerinden Reklam Tercihlerine ve Reklam ayarlarına giriş yapın. Size reklam göstermek için kullanılan verilerinizi yönet kısmından Hareketlerini veya bilgilerinizi kullanan reklamveren şirketlerin hepsini inceleyebilirsiniz.

Yayınlama: 28.06.2022
550
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.