Dolar 18,5389
Euro 18,0050
Altın 982,85
BİST 3.198,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Açık
Sakarya
30°C
Açık
Cum 30°C
Cts 27°C
Paz 23°C
Pts 21°C
geyve nöbetçi eczaneler
Son Dakika!! Davutoğlu Erken Seçim Güçlü Bir İhtimaldir

Son Dakika!! Davutoğlu Erken Seçim Güçlü Bir İhtimaldir
A+
A-
13 Ağustos 2015 17:52
521

Davutoğlu Erken Seçim Güçlü Bir İhtimaldir

davutoglu-chp-koalisyonu-aciklamasi-Türkiye’nin günlerdir beklediği koalisyon görüşmesinde son dakika Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında gerçekleştirilen koalisyon görüşmesine ilişkin olarak, “Koalisyonun olmayacağı yönünde bir kanaat hasıl olmuştu. Yeniden mili iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir.” dedi.

Türkiye’nin günlerdir beklediği koalisyon görüşmesi sona erdi. Ankara Palas’ta gerçekleşen görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak kulislere yansıyan bilgiler ve piyasa tepkileri ‘koalisyon kurulamadığı’ yönünde oldu. İki lider partilerinin MYK üyelerini toplantıya çağırdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasının satırbaşları;

“ÇOK ZOR SÜREÇLERDEN GEÇTİK”

Hükümet kurma görevini aldıktan sonra kapsamlı bir bilgi sunmak üzere huzurunuzdayım. Ama her şeyden önce son günlerde ülkemizin huzuru güvenliği için büyük gayret sarf eden askerlerimize polislerimize TSK’ya emniyet birimlerine takdirlerimi ifade ediyorum. şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. 7 Haziran seçimelri ülkemizin önüne yeni bir tablo koymuştur. 7 Haziran akşamından itibaren parti olarak çok yoğun bir değrelendirme sürecinden geçtik. Millet bir görev vermişse ona tekrar düşün demeden önce görevlerimizi yerine getirme bilinciyle tüm istişarelerimizi yaptık. ülkeyi yönetme sorumluluğunda bir parti olarak gereğini yapacağımızı söylemiştik. Çok zor süreçlerden geçtik. Eminin milletimizin her ferdi iki aylık süreçte üzerimize düşeni yaptığımızın farkındayız. Ülkemize yönelik güvenlik riski sözkonusu olduğunda güvenlik mekanizmalarımız tereddüt edilmeksizin harekete geçtik. Milletimizin bize verdiği ödevi yerine getirmekte kararlıyız. Tereddüte mahal olmayacaktır.

“KİMSE NE KARAMSARLIĞA NE DE FIRSATÇILIĞA YÖNELMESİN”

Kimse ne karamsarlığa ne de fırsatçılığa yönelmesin. Milli irade bize kendinizi değerlendirin demiştir. Bunun gereği içinde partimizin bütün kademelerinde değerlendirme yaptık. Milletimiz 7 Haziran’da oturun ve konuşun demiştir. Koalisyon görüşmelerinde netice alınmazsa yapılacaklar bellidir. Bütün çabalarımız meşruiyet çizgisinde yürümüştür. 8 Haziran’dan sonra pek çok parti kapılarını kapatırken biz bütün partilerle görüşeceğimizi vurguladık. Açık, ilkeli, şeffaf bir şekilde temaslarımızı sürdürdük. Hangi parti ile koalisyon imkanı varsa derinleşerek görüşmelerimizi gerçekleştireceğimiz söyledik. Hükümet ortaklığı kurmak için bir zemin olup olmadığına bakmak için istikşafi görüşme sürecini başlattık.

“CHP İLE ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTESEBAT OLUŞTU”

CHP ile 35 saati bulan görüşmeler neticesinde bütün meseleler gözden geçirildi. Çok önemli bir müktesebat oluştu. CHP ile görüşmeler sonucunda ortaya çıkan rapor, başlı başına bir kazanımdır. İki parti arasında uzun süredir talep edilen diyalog gerçekleşti. Üzerinde mutabık kalınan konular daha fazladır. CHP tarafına özellikle üzerinde mutabık kaldığımız zeminde süreli bir reform hükümeti kurulması yönünde teklifte buluduk.

“ERKEN SEÇİM EN GÜÇLÜ İHTİMAL”

Koalisyonun olmayacağı yönünde bir kanaat hasıl olmuştu. Yeniden mili iradeye başvurmanın artık tek ihtimal haline geldiğini söyleyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Erken seçime gitme zaruretinin ortaya çıktığı bu önedme siyasi diyalog hep birlikte sürdürmeliyiz.

CHP’YE TEŞEKKÜR

Tam bir ay geçti. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine, üslup kurallarına riayetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. bu medeni bir ilişkidir. Bunu şunun için zikrediyorum. Görüşmeler açık ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Şeffaflık taraflar açısından. Derin tartışmalar yaşanmıştır, ama hep karşı taraflar birbirlerinin görüşlerini not etmişlerdir.

Tabi iki farklı akımdan gelmek, farklı siyasi kanatlardan gelen siyasi partiler olarak, derin görüş ayrılıklarımızın olduğu da bir vakadır. Üzerinde ittifak edilen hususlar olduğu da aşikardır. Ben metinleri okuduğumda, mutabık kalınan. Ancak başta dış politika ve eğitim olmak üzere, bazı alanlarda da görüş ayrılıkları vardı.

Reform ve restorasyon hükümetleri arasındaki farktan da kaynaklanan, ortaklık kurmak bakımından anlayış farklılıklarının olduğu aşikar. Geçtiğimiz pazartesi bir akşam yemeğinde, 4,5 saate yakın tek tek gözden geçirdik. Derin görüş ayrılıkları dolayısıyla, uzun dönemli koalisyonda doğabilecek sıkıntılar da göz önüne alınarak, başta seçenekleri de değerlendirmek üzere CHP tarafına, üzerinde mutabık kaldığımız hususlarda, süreli bir reform hükümeti kurularak, seçimleri de göz önünde bulunduran bir yaklaşımla birlikte bir çalışma yapmayı, bunun sonunda karşılıklı anlayış içinde Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama, türk siyasi zeminini istikrara kavuşturma yönünde teklifte bulundum.

Sayın Kılıçdaroğlu kendi ben kendi MYK’mızda istişarelerde bulunduk. Bugün bir araya geldiğimizde, karşılıklı güvenin arttığı, üslup ve usul anlamında anlayışa dayalı siyasette yumuşama ortak zemini güçlendiren bir atmosferin devam ettiğini görmekten büyük memnuniyet duydum.

“KILIÇDAROĞLU UZUN DÖNEMLİ KOALİSYON KONUSUNDA DAHA OLUMLUYDU”

Ancak sayın Kılıçdaroğlu’da yaptığı istişarelerde, uzun dönemli bir koalisyon konusunda daha olumlu, ancak reform, kısa dönemde süratle reforma odaklı bir şey konusundaki kaygılarını ifade ettiler.

“HÜKÜMET ORTAKLIĞININ GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ ZEMİN OLMADIĞI YÖNÜNDE BİR KANAAT OLUŞMUŞTUR”

Bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, hükümet ortaklığının gerçekleştirileceği zemin olmadığı yönünde bir kanaat oluşmuştur.

İki parti iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış olarak bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak veya anlaşmamak doğal iki sonuçtur. Önemli olan, hangi sonuca ulaştığınız kadar, bu sürece ulaşana kadar gösterdiğiniz tavırdır.

Geldiğimiz noktada kitlelerimizin de farklı talepleri göz önüne alınarak, MYK’da da değerlendirdiğimiz kamuoyu anketi yaptık. Kitlelerimizin beklentilerindeki farklılık göz önünde bulundurarak, koalisyon ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık. Bu Türkiye’nin yönetim boşluğuna düşeceği anlamına gelmez.

Yeni bir hükümet yapısı çıkana kadar bunu yapacağımızdan milletimizin emin olmasını beklerim. Ayrıca bu çabalarımız devam edecek. Ben daha ilk aşamada zikrettiğim gibi, Sayın Bahçeli’yle de Kılıçdaroğlu’yla temasları sürdüreceğimi ifade ettim. Ülkemizin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabalarımızı sürdüreceğiz.

İkinci bir sonuç da görünen o ki, bütün bu değerlendirmeler, Bahçeli’nin erken seçim yönündeki açıklamaları göz önüne alındığında, ülkemizin bu yöntemler denendikten sonra, tekrar milli iradeye başvurma ihtimali yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir de diyebiliriz. Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Hatta tek ihtimal de diyebiliriz. Bu yönde çalışmalarımız, yine gerektiğinde hukuk devleti kuralları içinde atılması gereken adımlar neyse, o adımlar atılarak gerektiğinde Türkiye’yi suhuletle ve huzur ortamı içinde Türkiye’yi erken seçime götürme sorumluluğu da üzerimizdedir.

Haber kıta

basbakan_davutoglu_son_dakika_koalisyon_aciklamasi_ak_parti_chp_koalisyonu_olmadi_h274887


Abone Ol 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.