Siyasi partilerin “aday adaylığı” tarifesi belli oldu

Siyasi partilerin “aday adaylığı” tarifesi belli oldu

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak netleşmesinin ardından siyasi partilerde milletvekili aday adaylığı için başvuru hazırlıkları başladı. Bu doğrultuda başvuru sırasından aday adaylarından alınacak ücretler de belirlendi.

14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde siyasi partilerde Milletvekili aday adaylığı süreci başladı. Partiler, aday adaylığı müracaatlarında talep edilecek ücret tarifelerini de belirledi.

AK PARTİ
Seçim çalışmaları nedeniyle AK Parti Genel Merkezi’nde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaylarına toplantı yaptı. Toplantıda, adaylık başvuru ücretinin erkekler için 20 bin TL, kadın,  gençler için 10 bin TL engellilerden ise 5 bin tl olması öngörüldü.  AK Parti’den aday adayı olmak isteyenler başvuru ücretini parti yerine AFAD’ın deprem hesabına yatıracak. Kesin rakamlar Pazartesi düzenlenecek basın toplantısının ardından kamuoyuna açıklanacak

CHP
CHP’de adaylık başvuru süreci netleşti. 13-20 Mart arasında milletvekili başvuruları yapılacak. CHP’de aday adaylığı başvuru ücreti 30 bin TL olarak belirlendi. Engelliler, kadınlar ve gençler ise aday adaylığı için 15 bin TL ödeyecek.

İYİ PARTİ
İYİ Parti’de erkek ve kadınlar için tek ücretlendirme yapılıyor. İYİ Parti milletvekili başvuru ücreti bu seçimde 10 bin liranın üstünde olması bekleniyor. İYİ Parti’nin aday adaylık sürecini ücretini Pazartesi günü yapılacak olan toplantının ardından açıklaması bekleniyor.

MHP 
MHP’de milletvekili aday adayı başvuruları 14 Mart’ta başlayacak. Bir hafta sürecek başvuru için aidat ücreti de 3 bin TL olarak açıklandı.

SAADET PARTİSİ
Millet ittifakını oluşturan partilerin seçime kendi listeleri ile mi ortak liste ile mi girecekleri belli olmadığı için şu anlık herhangi bir ücret belirlenmedi.

DEVA PARTİSİ
Seçim süreciyle ilgili genel merkezin önümüzdeki hafta teşkilatlara genelge göndermesi bekleniyor. İstifa tarihleri, aday adaylığı başvuru süreci ve başvuru ücretleri bu genelge sonrası belli olacak.

YENİDEN REFAH PARTİSİ
Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

Yayınlama: 14.03.2023
1.322
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.