Seyahat Yapmak İçin Kullanılan En Güvenli Ulaşım Yolu Aracı

Seyahat Yapmak İçin Kullanılan En Güvenli Ulaşım Yolu Aracı

Seyahat Yapmak İçin Kullanılan En Güvenli Ulaşım Yolu Aracı

Bir şehirden başka bir şehire gitmek için veya bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek için bazı ulaşım yollarına ihtiyaç duyarız. Taşıtların bizim için güvenliği, zamanı ve mekana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse otomobil teknolojisinde yaşanan bazı gelişmeler sonucunda, son birkaç yıl içinde arabaların yapısından kaynaklı olarak olumsuz durumlar yaşanma riski artış göstermiştir.

Günümüz teknolojisi ile beraber, yapay zeka destekli otomatik pilot ile yönetilen araçların gelişmesi ile beraber, olumsuz durumların azalması beklenmektedir. Bu tür gelişmeleri otobüs dışında diğer ulaşım araçlarında da görme, mümkün hale gelmelidir. Buna benzer bir şekilde ülkemize bağlı olarak ulaşım yolu güvenliği, güvenliğin seviyesine göre değişiklik gösterir. Ulaşım yolu fiyatların artmasına bağlı olarak belirli standart ölçülerdeki araçların masraflarını bile karşılayamama durumunda, bir çok ülkeler arasında otomobille seyahat daha güvenli hale gelirken belli ülkeler arasında gidişat farklı şekilde olabilir. Birçok insan tatil yapacağı zaman otel fiyatları bütçesine fazla geldiğinden dolayı ve uygun bütçede tatil yapmak istediği için, uygun şartlarda ki ulaşım türünü tercih etmektedir.

Ülkemizin trafik kültürüne bağlı olarak yapılan bazı gelişmeleri yavaş ya da hızlı bir şekilde olabilir. Bu sebeple trafik kurallarına uymak da zorlanan çoğu kişi, günümüz teknolojisi ile beraber yapılan gelişmelerin olumlu etkisi ile kısıtlı olabilecektir. Diğer bir yandan ise uluslararası standartların uygulandığı havacılık sektöründe, kalan bu sürecin bir parçası olmak isteyen her ülke, mecbur bir şekilde üst düzey kurallara uymak zorunda kalacaktır. Bu sebepten dolayı ulaşım türünün artırılmış ve herkes güvenlikten faydalanmış olacaktır.

Ulaşım yolu çeşitlerinden taşıt güvenliği, ülkeden ülkeye değişiklik gösterse bile bulunduğumuz bu dönemde bazı durumlar giderek belli bir hale gelmektedir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda güvenli bir ulaşımın ucunda genelde havayolu bulunmaktadır. Bu ulaşım aracını bir kenara koyarak diğer ulaşım yollarını kıyaslamak gerekmektedir.

Seyahat etmek istediğimiz zaman yaptığımız tercihler, bizim risk durumumuzu yansıtır. Şoförlüğüne güvenen bazı kişilere göre, seyahat ederken karayolu ulaşım araçlarının riski oldukça düşük olduğundan dolayı, genellikle seyahat ederken araba veya otobüs kullanırlar. Kendi özel aracı ile ulaşım yapmak isteyenlerin imkanı olduğu için özel araçla giderken, imkanı olmayan kişiler ise otobüs bileti alarak bir yerden başka bir yere güvenli bir şekilde seyahat etmektedir.

Otobüsle gece seyahat eden kişiler, kaç saat yolculuk yaptığını genelde çok fazla hissetmezler. Yolculuğun büyük bir kısmı uyuyarak geçtiği için ve daha az yiyecek ve içecek tüketimi yapıldığı için herhangi bir rahatsızlık hissi oluşmadan yolculuk tamamlanmış olacaktır. Karayolundan endişe duyup daha çok havayoluna güvenen kişiler ise uçak bileti alarak uçakla seyahat etmektedir. Hava yolu kazalarının, otobüs kazalarına göre daha az olmasının bazı sebepleri vardır.

Havayolu Ulaşımı Taşıt Güvenliği

Yapılan araştırmalar sonucunda uçakların en güvenli seyahat aracı olduğu ve kaza oranlarının giderek azaldığı ortaya konulmuştur. Son yapılan araştırmalar sonucunda, uçak kazası geçirecek kadar şanssız biri iseniz bile bu kazadan sağ çıkma ihtimalinin son yıllar içinde ciddi oranda yükseliş gösterdiği görülmektedir. Havayolu taşıtı olan uçaklar, daha güvenli olduğu için kaza ihtimalleri düşükken, diğer bir yandan ise teknolojik gelişmeler sonucunda olumsuz bir durumun yaşanması halinde hayatta kalma durumu gitgide yükselmektedir. Bu sektördeki uçakların, bu denli güvenli hale gelmesinin arkasında tabii ki yıllar süren deneyler ve çalışmalar vardır. Uçakların her biri farklı sistemlerle, kendi içlerinde daha iyi bir teknoloji ile korunmaktadır. Uçak ve havayolu sektörünü güvenli hale getiren bazı durumlar vardır.

Yangına Dayanıklı Uçak Koltukları

Yapılan araştırmalar sonucunda kazalarının çok yangın sebebiyle meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise kanatlarında yer alan yakıt deposunun olumsuz bir olası duruma karşı alev almasıdır. Bu sebepten dolayı koltuk minderi malzemesinin, aleve karşı dayanıklı olması için Havacılık Dairesi, NASA yetkililerine bu konuda görevlendirme yaptı. Yapılan bu çalışmalar sonrasında günümüz teknolojisi ile beraber üretilen uçağa yerleştirilen her bir koltuğun, koltuk minderleri için yanmazlık testini geçmesi gerekmektedir. Bu durumda olası bir uçak kazalarına karşı, uçak minderi üreticileri bu teste geçecek üretimdeki malzemeleri kullanmak zorundadır.

Uçakta Bulunan Rüzgar Santrali

Uçakların yolculuk esnasında tüm motorlarının durması çok nadir rastlanan bir durumdur. Günümüz teknolojisi ile beraber, son teknoloji ürünü olarak yapılan uçakların, çoğunun kanadında veya gövdesinde bulunan küçük bir pervane vardır. Bulunan bu cihaz, küçük bir rüzgâr santrali gibi işlev görmektedir. Uçakta bulunan tüm güç sistemlerinin devre dışı kalması durumunda, uçağı kontrol altına almanın ardından güvenli bir şekilde havadan yere ininceye kadar bu teknolojinin kullanılması hidrolik sistemler için yeterli güce tüketir.

Pilot Yorgunluğunu İzleme

Yapılan araştırmalar sonucunda uçağı kullanan pilotların %56’sının, uçuş sırasında uyuduğunu itiraf etmesi gibi ilginç bir sonuç incelenmiştir. Bu sebepten dolayı kokpit ekibine daha zinde ve uyanık tutmak için tasarlanmış yazılımlar yaygın halde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse kokpitte bulunan gösterge ve kontrol aletleri, herhangi bir pilotun belli aralıklarla dokunmasının ardından, pilotun uyumuş olduğunu düşünerek uygulama devreye girer ve alarm çalar.

Uçaklarda bulunan ve bu denli sistematik özelliklerin icat edilmesi, diğer ulaşım yolu araçlarına göre daha güvenlidir aynı zamanda ulaşım açısından da hızlı ve yoğun ulaşım çeşitlerinin en başında yer alır.

Yayınlama: 01.06.2023
Düzenleme: 02.06.2023 20:50
34
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.