SAÜ Hastanesinde ilk kapalı kalp ameliyatı yapıldı

SAÜ Hastanesinde ilk kapalı kalp ameliyatı yapıldı

SAÜEAH’ta ilk kapalı kalp ameliyatı yapıldı

SAÜEAH’ta ilk kapalı kalp ameliyatı yapıldı11111Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne (SAÜEAH) ciddi aort kapak darlığı ve kalp damar hastalığı nedeniyle Kardiyoloji Kliniği’ne başvuran 78 yaşındaki A.K.’nin, hastanede ilk kez gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyat ile aort kapak yerleştirmesi yapıldı. 

 

  Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Klinik Şefi Prof. Dr. Hüseyin Gündüz, Sakarya’da ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Hastanemize başvuran 78 yaşındaki hastaya ciddi aort kapak darlığı ve koroner arter rahatsızlığı bulunuyordu. Bu nedenle de kendisini yoğun bakım ünitesinde takibe aldık. Ancak, hastanın klinik durumunun kötü olması ve eşlik eden böbrek yetmezliği ile solunum yetmezliği hastalıklarının bulunması nedeniyle cerrahi tedaviye el vermemesinden dolayı açık kalp ameliyatından vazgeçtik.  Konsey olarak kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi klinikleri birlikte verdiğimiz kararla, hastamıza Sakarya’da ilk kez kapalı yöntemle aort kapağı değişim operasyonunu uyguladık. Ameliyatımıza katılan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir ve büyük bir özveri ile işlemi yapan Doç. Dr. Harun Kılıç, Yrd. Doç. Mehmet Bülent Vatan, Uzman Dr. Levent Ediş ile destek veren Kalp Damar Cerrahisi ve Anestezi Kliniği’nden oluşan ekibimizle ameliyatı gerçekleştirdik.”

  A.K.’nin çocukları Levent, annelerinin 6 yıldır bu hastalıkla mücadele ettiğini belirterek, “Annemizin tedavisi esnasında yakın ilgilerini esirgemeyen doktorlarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar ellerinden geleni yaptılar. Bundan sonrası Allah’ın takdiriydi” dediler.(Adatavır.com)

 

 

Yayınlama: 23.01.2014
Düzenleme: 25.01.2014 13:51
1.110
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.