Dolar 18,6312
Euro 19,5051
Altın 1.053,58
BİST 4.949,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 13°C
Çok Bulutlu
Sakarya
13°C
Çok Bulutlu
Sal 15°C
Çar 17°C
Per 17°C
Cum 14°C
geyve nöbetçi eczaneler
SATSO Geyve’de Tarım Teknokenti kuracak

SATSO Geyve’de Tarım Teknokenti kuracak
28 Temmuz 2022 19:10 | Son Güncellenme: 4 Ağustos 2022 20:58
977

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) öncülüğünde Geyve’de Geyve Belediyesi ve Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş.’nin içinde olacağı Tarım Teknokenti kurulacak.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, odanın Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Geyve’de kurulacak Tarım Teknokenti ile ilgili bilgilere yer verdi.

Altuğ Geyve’de kurulacak Teknokent projesi ile ilgili konuşmasında;

“Geyve ilçemizde kurulması planlanan Bitkisel Üretim İhtisas Organize Sanayi Bölgesine ve tüm ilimize hizmet verecek tarım AR-GE’si, teknolojileri ve bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin kabul edileceği bir teknokent genişleme alanı kurma çalışmalarına başladık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaları hızlandırmak için Geyve Belediyesi, Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş. ve odamızın içinde olacağı bir protokol imzalayacağız” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

SATSO sektörel UR-GE projelerine başlıyor

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, temmuz ayı meclis toplantısında Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Çalışması kapsamında her sektörde çalışma yapmak istediklerini söyledi

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1198 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

Genel Değerlendirme

“İş dünyası olarak küresel ve ulusal ekonomide yaşanan sorunlar, pandemi ile birlikte bozulan ve toparlanamayan tedarik zinciri, küresel çapta ülkelerin düşen büyüme hızları, artan hammadde maliyetleri ve enerji temini gibi sorunlarla mücadele ediyoruz. Bilindiği üzere bu sorunlar sadece iş dünyasını ilgilendiren sorunlar olmaktan çıkıp toplumun her kesimini ilgilendiren bir hal aldı. Geçmişte yaşanan krizlerde tüketiciye belli bir noktaya kadar yansıyan ancak gündelik yaşamını belirli ölçülerde etkileyen sorunlar mevcut iken, bugün baktığımızda ise gerek üretici gerekse de tüketiciler ciddi sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.

Özellikle iş dünyamıza büyük sorumluluk düşmektedir. Bu süreçten daha fazla üreterek ve devletimizin bu çabaya vereceği destekle çıkarsak toplumun her kesimi daha da rahatlayacaktır. Bunu yapmanın yolu da doğru stratejilerle riskleri minimum seviyeye çekmektir. Hükümetimizin bu anlamda yapacağı en büyük destek iş dünyasının finansmana erişim konusundaki sorunlarını ivedilikle çözmesi ve de makro düzeyde alınan kararlar ve istikrarın bir an önce sağlanması olacaktır.

Döviz Varlığı Sınırlaması Uygulaması

Bildiğiniz gibi, BDDK, 24 Haziran’da TL kredi kullanımlarına döviz varlığı sınırlaması getirdi. Düzenlemeye göre, bağımsız denetime tabi olan şirketlerin kredi başvurusu yapıldığı tarih itibariyle, yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde ve yabancı para nakdi varlıklarının vergi dairesine sunulmuş olan en güncel finansal tablolara göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Bu uygulama ile birlikte iş dünyamızın finansmana erişimi daha da zorlaşmaya başladı. BDDK, 7 Temmuz’da yayınladığı kurul kararları ile bu uygulamayı kolaylaştırıcı bazı değişiklikler yaptı.

Bankalara sunulması gereken bilgi ve belgelerin yeminli mali müşavir onaylı olarak da alınabilmesi sağlandı.

Doğrudan borçlanma sistemi, kurumsal kredi kartları ve tedarik finansmanı; tl kredi sınırlaması dışında bırakıldı.

Leasing ve faktöring işlemleri ise kredi sınırlamasına dâhil edildi.

Şirketlerinden yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutuldu.

Yapılan düzeltmeye rağmen bu yeni uygulama, ihracatçılarımız başta olmak üzere üretici kesimin nakit akışını sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü bizim üretebilmemiz için hammadde ihtiyacımızı ithalatla sağlamamız gerekiyor; her ne kadar gayretimiz ithalatı en aza indirmek olsa da mevcut durum budur. İş dünyası için döviz bir ihtiyaçtır. İş dünyamız üretimin ve ihracatın sürekliliğini olumsuz etkileyen bu uygulamada yeni iyileştirmeler beklemektedir.

Dış Ticaret Verileri

Enflasyon ve ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen ihracatta olumlu bir gidişat görüyoruz. ihracatımız geçtiğimiz mayıs ayına oranla %10.17, 2021 yılı Haziran ayına oranla da %14.51 artış göstererek 389 milyon dolar ihracat ile gerçekleştirmiştir. TÜİK tarafından açıklanan güncel verilere göre ise; 2022 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ithalat % 8,5 oranında artışla 288 milyon 138 bin dolar oldu.

Yatırım Teşvikleri

2022 yılının ilk 5 ayında Sakarya’da 58 adet yeni yatırım teşvik belgesi verilmiştir. Bu yatırımlar 1 milyar 472 milyon TL değerine ulaşırken 1041 kişiye istihdam sağlanması planlanmaktadır. Söz konusu 58 belgenin 52 tanesi yerli sermaye ve 6 tanesi yabancı sermayelidir. Sabit yatırım tutarlarının %94,2’si yerli sermayeden oluşmaktadır ve 1 milyar 387 milyon TL değerindedir.

Güneş Enerji Sistemi

SATSO olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru değerlendirilmesi, bu alandaki çalışmalara ivedilikle ağırlık verilmesi gerektiğinin farkındayız. Bu kapsamda, Odamızda bu konuda gerekli hazırlıkları yapıyor ve kampüsümüzde yer alan binalarımıza “güneş enerji santrali” kurma çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Geyve’de Tarım Teknokenti Kuruyoruz

Geyve ilçemizde kurulması planlanan Bitkisel Üretim İhtisas Organize Sanayi Bölgesine ve tüm ilimize hizmet verecek tarım AR-GE’si, teknolojileri ve bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin kabul edileceği bir teknokent genişleme alanı kurma çalışmalarına başladık. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaları hızlandırmak için Geyve Belediyesi, Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş. ve odamızın içinde olacağı bir protokol imzalayacağız.

Oda Bilgi Sistemini Yeniliyoruz

Oda çalışmalarımızı daha sistematik hale getirmek, yapılan çalışmaları anlık takip etmek, üyelerimizden gelen talepleri anlık değerlendirebilmek, üye davranış biçimlerine ve özelliklerine göre hizmetlerimiz çeşitlendirmek ve daha iyi hizmet verebilmek amacıyla “Oda Bilgi Sistemi”ni yeniliyoruz.

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Çalışması

Odamız, Türkiye’de UR-GE projesi başlatan ilk odalardan birisidir. UR-GE projesi kapsamında gerçekleştirilen ihtiyaç analizi, eğitim&danışmanlık hizmeti, yurtdışı pazarlama gibi hizmetler ile firmaların teknik kapasitelerinin geliştirilmesi, yeni pazarlara nüfuz etmelerinin sağlanması ve aynı veya yakın sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımızın kümelenmesi ile bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçla, yeni UR-GE projeleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Her sektörel grup için en az 10 firma talebi olması gerekiyor. Dileğimiz her sektör için bir Ur-Ge Projesi yapmaktır.

Taraklı – Fenerli Konak İpekyolu Müzesi

Odamızın sahibi olduğu Taraklı’daki Fenerli Konak’ın Tarihi İpekyolu Müzesi yapılması ve restorasyonu için Taraklı Belediyesi ile bir protokol imzaladık. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak.

2022 Fındık Rekolte

Türkiye’nin 2022 yılı tahmini fındık rekoltesi açıklandı. “2022 yılı fındık rekoltesi” bir önceki yıla göre yüzde 12 artışla 765 bin 287 ton olarak tahmin edilmektedir.

Sakarya ilimizde ise 98 bin 267 ton fındık rekoltesi beklenmektedir. Bu gelişmeler ışığında, fındıkta artan maliyetler göz önüne alınarak taban fiyatın 60 tl olmasını ve üreticinin yüzünü güldürmesini bekliyoruz.


Abone Ol 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.