Şap virüsü alarmı! Sakarya Hayvan Pazarı kapandı

Şap virüsü alarmı! Sakarya Hayvan Pazarı kapandı

SAT-2 tipi şap virüsü Tarım Bakanlığını alarma geçirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine gönderilen bir yazı ile il ve ilçe canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirildi.

Bakanlıktan gelen yazı üzerine harekete geçeldi, Sakarya’da hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapatıldı.

İthalat, ihracat ve kesim amaçlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri il dışı ve il içi de dahil olmak üzere yasaklandı.

Hayvan pazarlarına veya il dışı/içi hayvan hareketlerinde kesinlikle veteriner sağlık raporu ile nakil belgesi düzenlenmeyecek ve hayvan hareketleri gerçekleştirilmeyecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde görülen şap hastalığının bu türünden dolayı hayvan pazarları kapanmıştır. İkinci bir emre kadar hayvanların satışı ve hareketi yasaktır. 5996 sayılı kanunun ilgili maddesine göre hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla bakanlık tedbirlerine uymayanlara 46.139 TL idari para cezası uygulanacaktır” açıklamasına yer verildi.

Çiftçilere gönderilen mesajlarda, “Tespit edilen virüs SAT-2 olup, aşı çalışmalarına özel sektör ve devlet eliyle başlanmış olup üretimi tamamlandığında sahaya verilecektir” denildi.

Yayınlama: 09.03.2023
Düzenleme: 10.03.2023 22:24
1.062
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.