Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Aralık 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Videolar

Sanat Tarihçileri İncelemelerde Bulundu…

sanat tarihçileri.18Geyve İlçesinde bulunan “Elvan Bey Zaviyesi”nin  Müzeye dönüştürülmesi çalışmaları ile ilgili yerinde incelemelerde bulunmak üzere, Projeyi hazırlayan Mimar Erdal Zercek’in konuğu olarak Hayri Fehmi Yılmaz ( Sanat Tarihçisi ), Ahmet Vefa Çobanoğlu ( Sanat Tarihçisi ), İhsan Sarı (Mimar – Koruma Kurul Üyesi ) ilçemize geldi.

Mimar Erdal Zercek’in bürosunda yapılan proje üzerindeki kısa çalışmalarına bir süre, Belediye Başkanı Murat Kaya’da katıldı.

Erdal Zercek’in bürosunda yapılan çalışmalara Yazar Namık Cihan’da katıldı ve Zaviye ile ilgili ön bilgiler verdi. İlçe genelinde bulunan tarihi eserler – türbeler konularında kısa açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırma-inceleme gezisine katılarak konuklara açıklamalar yaptı.

Konuklar, Elvan Bey Zaviyesi ile ilgili olarak şu kısa bilgileri verdiler: “Elvan Bey Zaviyesi; Zaviyeli Camidir, Gezgin Dervişlerin kaldıkları ve ders verdikleri bir yerdir. O dönemlerde İslam Dünyasında çok gezgin derviş vardı. Daha sonra onların tamamı camiye dönüştü. 22 milyon km2 Osmanlı Coğrafyasındaki 50 eserden birisidir. İlin en önemli eseri, ilçeyi bu günlere taşıyan tek eserdir. Ona hak ettiği değeri vereceğine inanıyoruz bu projenin.”

E.Zercek, H.F.Yılmaz, A.V.Çobanoğlu, İ.Sarı’dan oluşan heyet ilçede bulunan bazı eserleri yerlerinde inceledi.

Aifuatpaşa Beldesindeki  Sakarya Köprüsü (Beyazıt Köprüsü)ve kitabeleri incelendi. Yapılan güçlendirme çalışmalarının az geldiği ve çökmeler olduğu saptandı. Alt gözlerin içlerinin boş olması gerektiği hava akımı lazım dendi.

Yukarı Bağlarbaşı Köyü meydanında bulunan çeşme ve kitabesi okundu. 1195 (1774) tarihli kitabede( ..sahibül hayrat vel hasenat hala kocaeli hutasarrıfı olan devletlu osman paşa….. hazretlerinin hayratıdır..) yazdığı öğrenildi.

Halk arasında “Kıncılar Kilisesi” deye bilinen eserin manastır olduğu “Kıncılar Manastırı”, daha sonra tekrar gelineceği manastır uzmanları ile incelemelerde bulunulacağı açıklandı.

Tuna Tan tesisindeki kısa molada konuklara yöre tatlılarından ikram edildi.

Kulfallar Köyü yakınında bulunan “Orta Köy” ( GEUPEANOS ) köy kalıntıları ve kilise kalıntıları incelendi. Ermeni Kilisesi olarak bilinen kilise kalıntısında araştırmalar yapan ekip üyeleri çok yakın zamana ait olan eserin bu kadar çabuk ve çok tahrip edilmesinden duydukları üzüntülerini dile getirdi.

Camiikebir Mahallesi Ağa Sokakta bulunan ve “Antakyalı Ali Beyin Evi” olarak tanınan bina dıştan incelendi, en kısa sürede iç inceleme yapılması kararı alındı.

Umurbey Köyünde bulunan Hamam kalıntısı incelendi. 17.yy ait olduğu sanılan hamamın, Osmanlı Hamamı olduğu epey tahrip olduğu, yapılabilecek masrafla restorasyonunun olabileceği söylendi.

Yapılan çalışmalar ve konukları ile ilgili olarak, Mimar Erdal Zercek şu açıklamayı yaptı: “Elvan Bey Zaviyesi ile ilgili olarak, kurula sunulacak RESTÜTÜSYON ve RÖLEVE  ile ilgili projeyi hazırlayacak  Sanat Tarihi Uzmanları konuyu yerinde incelemek amacıyla geldiler. Gelmişlerken çevredeki bazı eserleri de görmelerini arzu ettim. Kırmadılar, kendilerine teşekkür ederim.”

 Namık Cihan. Geyvemedya.com


 

3533 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle