Site Rengi

DOLAR 5,9409
EURO 6,5445
ALTIN 301,7
BIST 120.816
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 12°C
Yağışlıgeyve nöbetçi eczaneler


Sakarya’ya Bir Bütün Olarak Bakıyoruz

Sakarya’ya Bir Bütün Olarak Bakıyoruz
13.09.2015
21
A+
A-

Sakarya’ya Bir Bütün Olarak Bakıyoruz

saski-planlama-daire-baskani-mustafa-firat- (2)Şehir genelinde 300 milyonluk altyapı çalışması sürdüren SASKİ’nin Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanı Mustafa Fırat, “Genç ve dinamik bir kadromuz var. Şehrimiz için 7 gün 24 saat ayaktayız. Hemşerilerimizin hiç şüphesi olmasın. Biz Sakarya için en iyisinin, en kalitelisinin olmasından yanayız. İnşallah bu yönde de çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”

Sakarya’ya Bir Bütün Olarak Bakıyoruz

Yeni Büyükşehir Yasası ile artık şehrin tüm altyapı sorumluluğu SASKİ’ye geçti. Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi de bu yönde yatırımlarına hemen başladı. Kocaali’den Pamukova’ya, Taraklı’dan Kaynarca’ya hizmet götüren kurumun şu anda şehir genelinde devam eden 300 Milyon TL’lik altyapı yatırımı bulunuyor. İlçelerin gelecek perspektifini göz önünde bulundurarak projelerini hayata geçiren SASKİ’nin Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanı Mustafa Fırat, yürütülen ve hayata geçirilecek projeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Alifuatpaşa’ya Güvenli Su

SASKİ’nin şehre bir bütün olarak baktığını, yatırımları bu yönde hayata geçirdiğini açıklamalarına ekleyen Fırat,jSaBtN8L1n “İlçe sınırı, köy sınırı gözetmiyoruz. Suyu en ekonomik nereden şekilde ihtiyaç bölgesine, diğer hatlarla entegre bir şekilde nasıl ulaştırırız diye düşünüyoruz. Geyve ve Alifuatpaşa’da hayata geçirdiğimiz yatırımlar da bunun en önemli örneği. Güvenli ve sağlıklı içmesuyunu Geyve’den Alifuatpaşa’ya ulaştırmak için önemli bir yatırım yaptık. Bu sayede bölgede yaşanan bulanıklık sorununu da çözüme kavuşturuyoruz” diye konuştu.

Geleceği Planlıyoruz

Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanlığı’ndaki en önemli aşamanın planlama olduğuna vurgu yapan Fırat, “Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanlığı olarak sadece proje yapmıyoruz. Önce planlıyoruz. Projelerimizin zamanlamasını planlıyoruz. Ardından da hayata geçirilecek yatırım bölgesinde incelemelerde bulunuyoruz. Muhtemel gelişmeleri değerlendiriyoruz. Şu anda Kaynarca ile ilgili plan yapıyoruz. Bu kapsamda örneğin bölgeye gelebilecek OSB’yi, bölgenin turizm potansiyelini bile düşünüyoruz. Yatırım yaptığımız bölgelerin gelecek nüfus projeksiyonunu planlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz yatırımlardan sadece o ilçe değil o bölge nasıl yararlanabilir onu düşünüyoruz. Önce büyük resmi çiziyoruz. Daha sonrası ise işin detay kısmı. Önce büyük resme bakarak bugün ne durumdayız, gelecekte durum ne olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Her Yatırım Öncelikli İhtiyaç Noktasına

Her yatırımın öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda hayata geçirildiğini de belirten Mustafa Fırat, “Her yatırımımızın ayağı yere sağlam basıyor. Har projemizi öncelikli ihtiyacın olduğu bölgede hayata geçiriyoruz. Günü kurtarma değil, hayata geçirdiğimiz yatırımla o bölgenin geleceğini garanti altına almak için uğraşıyoruz. Bu kapsamda da önemli bir ekonomi yapıyoruz. Hemşerilerimiz için en iyisini en ekonomik bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda da hayata geçirdiğimiz 4. Çelik İsale Hattı projesi önemli bir örnek olur. Bu proje tamamen SASKİ çalışanlarının hazırladığı projedir. Tünelden pompaya kadar tüm hesaplamaları SASKİ personeli yaptı. Ve diğer 3 hattan farklı bir güzergahta projelendirdiğimiz 4. Çelik İsale Hattımızla elektrik harcamamızdan önemli ölçüde tasarruf edeceğiz. Bu tasarrufla da yatırımımız kendini amorti edecek” diye konuştu.

50 Yıllık Projeksiyon

SASKİ’nin hayata geçirdiği her yatırımın uzun vadeli olduğunu ifade eden Fırat, “Hayata geçirdiğimiz her yatırımla o bölgenin 50 yıllık altyapı geleceğini garanti altına alıyoruz. Bu yıl Kaynarca, Karasu ve Kocaali bölgesini çalıştık, projelendirdik. Kısa süre içerisinde içmesuyu yatırımları için ihaleye çıkıyoruz. Pamukova, Geyve, Taraklı ve Akyazı’nın köyleri ile ilgili de proje hazırlıyoruz. Bu ilçelerimizi de kısa süre içerisinde projelendirip yatırımlara başlayacağız. Bu yıl bazı bölgelerde sondajlar açarak geçici alternatifler de ürettik. Ama gelecek için yine resmin bütününe bakarak yeni yatırımlarımızı hayata geçireceğiz. Nasıl Kaynarca’ya Sapanca suyunu götürdüysek inşallah hayata geçireceğimiz projelerimizle hiçbir bölgede içmesuyu sorunu kalmayacak” dedi.

Kalite Yönetimi

Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanı Mustafa Fırat, SASKİ’nin hayata geçirdiği her yatırımla o bölgede kalite yönetiminin sağlandığını da belirterek, “SASKİ yatırımları ile ilçelerde kalite yönetimi de sağlanıyor. İlçe merkezi ile mahallelerde su kalitesinde hiçbir fark yaşanmaması için çalışıyoruz. Bu yönde de önemli bir mesafe aldık. İçmesuyu yönetiminde ilçenin sahip olduğu kaynakları ve oluşturulacak alternatifler konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu yönde de önemli projeler hazırlanıyor. Her zaman ifade ettiğimiz gibi her yatırımımızı ilçelerimizin, şehrimizin geleceğini düşünerek hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Akçay Barajı

SASKİ’nin inşasını sürdürdüğü Akçay Barajı’nın şehir için büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Fırat, “Sapanca Gölü’nden aldığımız su miktarının neredeyse yarısını Akçay barajından karşılayacağız. Bu yatırım enerji maliyetlerimizi de önemli ölçüde düşürecek. Barajdaki su Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’ne cazibesiyle ulaşacak. Ayrıca proje kapsamında isale hatları üzerine 3 hidroelektrik santrali kurulacak. Bu projeyle de ADASU HES kadar elektrik üreteceğiz. Akçay Barajı projesiyle hem şehrimize alternatif bir içmesuyu kazandırıyoruz hem de maliyetlerimizden elde edilen tasarrufları yeni yatırımlarımıza aktarıyoruz” diye konuştu.

Ballıkaya’da Aktifiz
SASKİ’nin DSİ tarafından yapımı sürdürülen Ballıkaya Baraj çalışmalarında aktif rol aldığını da belirten Mustafa Fırat, “Ballıkaya Barajı yapım çalışmalarında da çok aktifiz. İsale hattının tamamlanmasında, güzergahların belirlenmesinde, çapların, nüfus hesabının her aşamasında müdahil oluyoruz. Şehrimiz için en iyisinin hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Şu anda Akçay Barajı da, Sapanca Gölü de, Ballıkaya Barajı da birbirine entegre. SASKİ ile şehir entegre altyapıyla tanıştı. Sakarya adına en önemli kazançlardan biri de aslında bu. Daha önce bir ilçede hem ilçe belediyesi, hem belde belediyesi hem de İl Özel İdaresi yatırım yapıyordu. ama bu yatırımlar birbirinden bağımsız bir şekilde hayata geçiriliyordu. SASKİ ile bu durum ortadan kalktı. Şehrin tüm altyapı ağı birbiri ile entegre olacak şekilde planlandı ve bu yönde çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Güçlü Bir Kurumuz

SASKİ Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanı Mustafa Fırat, açıklamalarının devamında ise şu ifadeleri kullandı: “SASKİ olarak HES inşa ediyoruz, baraj inşa ediyoruz. İlçelerimizi sağlam altyapıyla buluşturuyoruz. İlçelerde su kontrolünü sağlıyoruz. Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’de ilk kez fabrikasyon depo imalatı gerçekleştirdik. Yine ilk kez isale hatları üzerine HES kurulacak. Bu da kurumuzun gücünü gösteriyor. SASKİ gerek proje gerekse hizmet anlamında çok güçlü bir kurum. Burada da en önemli etken SASKİ Genel Müdürümüz Sayın Rüstem Keleş’in gençlere açtığı koridordur. SASKİ bu yönden bakıldığında çok genç ve dinamik bir çalışan yapısına sahip. Şehrimiz için 7 gün 24 saat ayaktayız. Bu hizmet dinamizmini de gücümüz ve enerjimizden alıyoruz. Hemşerilerimizin hiç şüphesi olmasın. Biz Sakarya için en iyisinin, en kalitelisinin olmasından yanayız. İnşallah bu yönde de çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”

saski-planlama-daire-baskani-mustafa-firat- (1)

YORUMLAR

  1. MİSAFİR06 dedi ki:

    Altta kalanın canı çıksın misali Geyve ve Alifuatpaşa’.yı kimse düşünmez.Geyveliler artezyen suyu içerken Adapazarı Kırca Yaylası suyunu içer. Hiç kimseden ses çıkmaz, ondan sonra hak, hukuk adaletten bahsedilir.( “Her hak sahibine hakkını vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan kısas sûretiyle hakkı alınacaktır.”)

  2. akilic54 dedi ki:

    ha ha ha ha uzun uzun güleyim. 35 yıldır bu defa çözdük derlerse kim inanır. su geldi alifuatpaşanın 50 yıl su sorunu olmaz dediler. ilk yıl suyun eskiyi arattiği görüldü. eskiden içilmiyordu ama çamaşır yıkanıyordu. sonradan hem içilmez hem çamaşır yıkanmaz su getirdiler.inşaallah ben yanılırım