Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 04 Mart 2014 | Dünya, Ekonomi, Gündem, Sakarya, Teknoloji

Sakarya’dan tüm dünyaya gidiyor

23524641Türkiye’nin ilk ana muharebe tankını üreten Otokar, Türk mühendisi ve işçisinin emeğiyle imal edilen zırhlı araçları, dünyanın birçok ülkesine satıyor.

Arifiye ilçesindeki Otokar fabrikası, zırhlı araç üretiminde gösterdiği performansla dikkat çekiyor. 50’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayan fabrikada Türk mühendislerince tasarlanarak üretilen Cobra zırhlı aracı, 19 ülkede ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kullanılıyor.
      
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, savunma sanayisinde ürün yelpazesini sürekli geliştirdiklerini anlattı.
      
Geçen yıl en hafif sınıftaki Ural’ı tanıttıklarını belirten Görgüç, “Ural, emniyet güçlerince kullanılıyor. Yeni bir ürün olmasına rağmen hemen sözleşmesini imzaladık ve kullanıma başladı. Yurt dışında da önemli beklentimiz olan bir araç. performansı yüksek, yol tutuşu çok iyi ve birçok fonksiyonu da içinde barındırıyor” diye konuştu.
      
Görgüç, zırhlı araç sınıfında ürettikleri Cobra’nın çok beğenildiğini, dünya markası olduğunu kaydederek, 19’u aşkın ülkede, özellikle Afrika’daki birçok BM Barış Gücü tarafından kullanıldığını anlattı.
      
Cobra’nın en çok tercih edilen ürünleri olduğuna dikkati çeken Görgüç, “Oldukça yaygın bir ürün. Fiyat ve performans özelliğiyle Batılı ülkelerdeki rakiplerine göre biraz daha uygun. Çok önemli koruma sağlıyor. Hızlı bir araç ve bakımı basit. Dolayısıyla birçok kullanıcı, Cobra’yı tercih ediyor. Yüksek koruma ve uygun fiyata sahip. Oldukça iyi bir ürün gerçekten” ifadesini kullandı.

23523382

“Türkiye, Altay ile büyük prestij kazandı”

Görgüç, Altay Projesi’yle Türkiye’nin önemli bir adım attığını kaydetti.
      
Dünya genelinde çok az sayıdaki ülkenin kendi tankını tasarlama. test etme ve üretme aşamasına getirdiğine işaret eden Görgüç, “Türkiye’nin ilk ana muharebe tankı Altay, büyük prestij kazandırdı. Türkiye, Altay ile kendi muharebe tankını tasarlayan ve üreten ülkeler grubuna girmeyi başardı. Bugün dünyada ana muharebe tankı üreten şirket sayısı fazla ama tasarlayan oldukça az. Bu nedenle büyük prestij kaynağı. Türkiye, kendine özgü ana muharebe tankını tasarlayıp, test ederek, üretime hazır hale getiriyor. Bu, büyük bir başarı gerçekten” şeklinde konuştu.
      
Görgüç, sözlerini şöyle tamamladı:
      
“Türkiye, dünya ligine girdi Altay Projesi’yle. Proje, programına uygun gidiyor. Bu yıl Tulpar aracımızı da tanıttık. NATO konseptine uygun üretildi. Ana muharebe aracıyla ilerleyecek piyadelerin taşınmasına katkı sağlayan bir araç. Ana muharebe tanklarının gelişmesiyle bu tür araçlara ihtiyaç çıkıyor. Bu kapsamda Tulpar’dan çok umutluyuz. Şu anda testleri devam ediyor. TSK’nın ileri dönemde alabileceği ve ihraç edebileceğimiz şekilde geliştiriyoruz.”

1440 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle