Site Rengi

DOLAR 6,1466
EURO 6,6837
ALTIN 323,9
BIST 114.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 22°C
Parçalı Bulutlugeyve nöbetçi eczaneler


Sakarya’da Son OSB lerin Yerleri Belli Oldu..

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul Haberlisin.com Genel Yayın Müdürü Güven Hasbaş’ı ziyaret etti. Kösemusul şehrin sanayi ve ticaret geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Haberlisin. com ailesini ziyaret etti. Genel Yayın Müdürümüz güven Hasbaş ile şehir ve ülke gündemine dair sohbet eden Kösemusul 2023 hedefi, şehrin sanayi ve ticaret geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kösemusul Milli Sanayi’nin merkezi Sakarya’nın aynı zamanda Yerli Oto’nunda üretim üssü olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

2023 HEDEFİNİN LOKOMOTİFİYİZ

Türkiye’nin kısa orta ve uzun vadede hedefleri var. İhracat hedefimiz belli. Sakarya ekonomisi 2023 hedefinde ilk beşte olacak. İhracat rakamlarımız, istihdamımız ve diğer etkenlerle bu hedefe odaklandık. Türkiye’nin 2023 hedefine kilitlendiğini hepimiz görüyoruz. Bizler 2023 hedeflerinin lokomotifi olacağız. Bütün enerjimizi bu hedefe varmak için harcıyoruz. Sakarya üreten, üretirken katma değeri yüksek ürünlerin çoğunlukta olduğu bir portföyümüz olacak.

ÇARPIK SANAYİLEŞME YOK

Sakarya’da çarpık sanayileşme yok. Sanayi tesislerimizi kümelendirdik. Hatta ticaret alanlarını da kümelendiriyoruz. Oto galericiler, inşaat malzemeleri satış yerleri çok güzel olacak. Sakarya şekillendirilmeye müsait, ortak akılla hareket eden bir kent. Ortak akıl, sanayi ve ticaretin geleceğini de şekillendirdi. Her geçen büyüyen, göç alan bir kentin sanayi ve ticaretinin düzenli olmasını sağladık. Şimdi baktığımızda şehre başka OS yapılmaması gerektiği ortada. Şimdiye kadar karma OSB’ler le sanayiyi belli bir bölgede toparladık. Şimdi artık İhtisas OSB’ler dönemini yaşıyoruz.

YENİ OSB KURULMAYACAK

Sakarya’da mevcut OSB’lerin dışında sadece üç OSB daha yapılacak.Gıda İhtisas OSB, yeri belli. Lojistik İhtisas Karasu’ya yapılacak. Liman ve demiryolu ile entegre olacak. Otomotiv İhtisas ise Ferizli’de yükselecek. Bunun dışında yeni OSB kurulmayacak. Kaynarca’da yapılacak olan Makineciler İhtisas OSB, sadece Türkiye’ye değil dünyaya hitap edecek. Gıda İhtisas OSB ile verimli tarım topraklarımızda yetişen ürünlerimiz işlenecek. Sakarya’nın böyle bir OSB’ye ihtiyacı vardı. Toprak kurulundan onayı çıktı. Şehrin güney bölgesinde Gıda İhtisas OSB kurulacak. Otomotiv ve Lojistik OSB şehrin kuzeyine kurulması gerekiyordu. Çünkü ulaşım aksı ve limanın hemen yakını. Planlı ve programlı bir şekilde bu işleri yürütüyoruz.

TARIM POLİTİKALARI GÜNCELLENMELİ

Gıda, lojistik ve otomotiv ihtisaslarla OSB kurulumuna dur diyeceğiz. Planlananların dışında yeni bir OSB düşünmüyoruz. Neden? Bu şehir bereketli tarım toprakları var. Bu topraklarda katma değeri yüksek tarım politikaları güncelleyerek ürünler yapmamız gerekiyor. Artı bizim turizm değerlerimiz

YERLİ OTO GELECEK, İNANIYORUM

Sakarya’nın Milli Tren, Milli Savunma Sanayi’nin merkezi. Şimdi yerli ve milli otonun da merkezi olacağız. Babayiğitler üretim merkezi hususunda tercih yaparlarken tavırlarını Sakarya’dan yana kullanacaklar. BMC’nin Karasu’da yapacağı yatırım ortada. Yerli otonun babayiğitlerinden birisi de Ethem Sancak. Yerli oto konusunda da tavrı Sakarya’dan yana olacaktır. Milli Sanayi’nin merkezi Sakarya Yerli Oto’nun da üretim üssü olacak. Ben buna yürekten inanıyorum.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanımız söyledi ilimize ikinci üniversite de geliyor. İkinci üniversite ilimizin sosyal gelişimine büyük katkı sağlayacak. İlimiz daha da yaşanabilir bir il statüsü kazanacak. İstihdama doğrudan katkısı olacak. Biz sanayileşmede ihtisaslaşırken ikinci üniversitemizde ihtisaslaşmamıza katkı verecek. Uygulama alanlarının daha yoğun olduğu bir öğrenim sistemi olacak. Sakarya’nın her alanda büyüyüp geliştiği gerçeğiyle hareket ediyoruz. Ortak akıl diyoruz. Sakarya 2023 hedefinde ülkemizin lokomotifi olacak”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.