Sakarya’da kurulan o banka resmen satıldı! Binasının müze olması için iki yeni ihaleye çıkılıyor

Sakarya’da kurulan o banka resmen satıldı! Binasının müze olması için iki yeni ihaleye çıkılıyor

TMSF’nin satışa çıkardığı Türk Ticaret Bankası, 455 milyon liraya Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne satıldı. 110 yıllık bankanın Adapazarı’ndaki ilk binası müze yapılacak. Müze projesiyle ilgili iki yeni ihale ilanı yayınlandı..

110 yıl önce Adapazarı‘nda kurulan Türk Ticaret Bankası (Türkbank) ihaleyle 455 milyon liraya satıldı. 7 firmanın şartname aldığı, 4 firmanın yarışma öncesi gerekçe bile gösterilmeden elendiği, yarışmaya katılan 3 firmadan 2’sinin açık artırmaya katılmadığı ihalede 455 milyon liralık en yüksek teklifi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verdi.

İki ayrı bankanın daha lisansını elinde bulunduran Türkbank’ın kasasındaki varlıkları ve gayrimenkullerinin değerinin 300 milyon lirayı bulacağı hesaplanırken, bankanın piyasa değerinin 1 milyar liranın üzerinde olduğu iddia ediliyor.

TMSF yönetiminin ihalede verilen 455 milyon liralık teklifi uygun bulması halinde 110 yıllık banka, iki ayrı banka lisansı, bilançodaki varlıkları ile değerli gayrimenkulleri TİM’e geçecek.

TMSF’ye geçen bankanın mal varlıkları satılarak borçları ödendi. Kalan para da bankaya bırakıldı. TMSF 2021 yılında bankaya tekrar lisans alıp bankacılık faaliyetine başlattı.

 

İLK BİNASI ŞEHİR MÜZESİ OLACAK

Bankanın Adapazarı’nda faaliyet gösterdiği bina, yapılan protokol kapsamında Adapazarı Belediyesi tarafından Türk Ticaret Bankası Sakarya Şehir Müzesi olarak hizmet verecek.
Belediye tarafından bir süre önce yapılan ihale önümüzdeki günlerde yenilenecek.

BELEDİYEDEN İKİ AYRI İHALE

Adapazarı Belediyesi, “Adapazarı Türk Ticaret Bankasının Müzeye Uygun Hale Dönüştürülmesi İşi” için yeni bir ihale ilanı yayınladı. 7 Nisan Cuma günü gerçekleşecek ihale için teklifler sadece EKAP üzerinden alınacak.
Müzenin teşhir ve tanzim malzemelerinin alımı için de ayrıca ihale yapılacak. 126 kalem malzeme için 12 Nisan Çarşamba günü gerçekleşecek ihaleyi alan firma, sözleşmenin imzalanmasının ardından 3 gün içinde malzeme teslimine başlayacak.

BANKANIN KISA TARİHÇESİ

9 Mart 1913’de Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla küçük sermaye sahipleri tarafından kurulan ilk milli banka olan banka, 1924’te, Adapazarı İslam Ticaret Bankası Türk A.Ş., 1928’de Adapazarı Türk Ticaret Bankası A.Ş. ve 1937’de Türk Ticaret Bankası A.Ş. adlarını aldı. Kuruluşta Adapazarı’nda olan merkezi 1934’te Ankara’ya, 1952’de İstanbul’a taşındı.
30 Mart 1952 tarihinde banka genel müdürlüğü İstanbul’a (Bahçekapı) nakledilmiş, faaliyetlerini Ekim 1992 tarihine kadar burada yürüttükten sonra Gayrettepe’de yer alan hizmet binasına taşınmıştır.
Yaşanan finansal kriz sürecinde mali bünyesinin zayıflaması nedeni ile banka yönetimi 6 Kasım 1997 tarihinde TMSF’ye devrolmuş, 2001 yılında da bankacılık faaliyetleri sona ermiştir.

 

 

Yayınlama: 22.03.2023
1.362
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.