Sakarya’da 10 bin sokak hayvanı kısırlaştırılacak

Sakarya’da 10 bin sokak hayvanı kısırlaştırılacak

Son zamanlarda sayılarının iyice artması ve toplu dolaşmalarıyla birlikte vatandaşlara saldırmalarıyla gündeme gelen Sakarya’daki başıboş sokak köpeği sorunu devam ederken, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Veteriner Hekimler Odası arasında ‘Sokak Hayvanları Kısırlaştırma Ek Protokol’ imza töreni yapıldı.

AKOM’da gerçekleştirilen imza törenine Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve belediye bürokratları ile Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker ve oda yöneticileri katıldı.

Törende bugüne kadar bin 200 hayvanın kısırlaştırıldığı, 10 bin hayvanın daha kısırlaştırılacağı belirtildi.

İmzalar atıldı ve Başkan Ekrem Yüce, “Çok önemli bir projeye imza attık. Şehrimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker ise, “Sakarya’da sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi bir sıkıntı vardı. Başkanımız bu işin üzerine titredi, eğildi ve bizleri de bu işin içine katarak sıkıntıyı çözmek için büyük özveri sergiledi. İnşallah bu projeyle sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi sorunların önüne geçeceğiz” dedi.

Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalardan bahseden Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak kendini ifade edemeyen minik dostlarımızın dertlerine deva olabilmek, huzurla, güvenle ve sağlıkla yaşayabilmeleri için elimizden gelen desteği veriyoruz. Allah’ın bize emanet ettiği dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için ürettiğimiz projeyle; yemek artıklarından kendi mamasını kendi üreten bir tesis kurulumu için gerekli işlemlere başladık.

Sokak hayvanları için temiz içme suyu temin etmek amacıyla 10 lokasyon da otomatik suluklar yerleştirdik. Sakarya’mızda kedilerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması için kedi evleri ve 138 noktaya beslenme odakları yerleştirdik. Ayrıca hava şartlarından etkilenen sokak hayvanları için ilçe belediyeleri vasıtası ile kuşyemleri, kedi ve köpek mamaları dağıtıyoruz. Sokak hayvanlarının yanı sıra güçten düşmüş yük hayvanlarına ve zaman zaman yabani hayvanlara da hizmet veriyoruz” dedi.

Projeye dair detayları paylaşan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası işbirliğimiz ile sokak hayvanlarımıza daha iyi yaşam alanı sunmak için bölgenin en kapsamlı ve donanımlı Sokak Hayvanları Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi,

Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini hizmete açtık. 18 bin metrekarelik alanda barınmadan tedaviye kadar pek çok hizmeti hayata geçirdik. Bu rehabilitasyon merkezimiz sayesinde 10 binden fazla sokak hayvanının ise tedavisini gerçekleştireceğiz.

Geçtiğimiz temmuz ayında Veteriner Hekimler Odası ile imzaladığımız protokol sayesinde her yıl Sakarya’mızda 5 bin adet hayvanının kısırlaştırması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesini sağlayacağız. Bu protokol kapsamında sokak hayvanlarımız için 10 Milyon TL’lik bir bütçe ayırdık” dedi.

Hayvanları korumaya yönelik hassasiyet ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Yüce, “Cumhurbaşkanımız sokak hayvanlarının korunmasını sağlamak adına birçok talimat vermiştir. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın bu talimatı üzerine çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Satın Alma, Sahiplen sloganıyla hareket ederek, veteriner hekimlerimiz ve alanında uzman personellerimizle hayvanlara yönelik sahiplendirme çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak resmi sitemizden başlattığımız online başvuru ile sevimli dostlarımızı sahiplendirme olanağı sunuyoruz. Bunun yanı sıra mesai saatleri içerisinde merkezimizi ziyaret eden hemşerilerimiz, talep ettikleri takdirde, kedi ve köpek sahiplenme imkânı buluyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de doğaya ve hayvanlara olan hassasiyetimizi ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Yüce, “Bugün burada Sakarya’mız ve ülkemiz için çok önemli bir çalışma için bir araya geldik. Sokak hayvanlarımızı koruduğumuz gibi onlardan korkan hemşerilerimizin güvenliğini de sağlamalıyız. Kontrolsüz üremeyle çeteleşen köpeklerin en temel çözümü bu üremeyi kontrol altına almaktır.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası ile bugün imzalayacağımız protokol sayesinde kısırlaştırma seferberliğini başlatacağız. Bu kısırlaştırma sayesinde sokak hayvanlarımızın dengeli üremelerini kontrol altına alacağız. Buna ilaveten ömürlerini verimli ve sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

 

Yayınlama: 26.01.2023
Düzenleme: 27.01.2023 11:20
1.227
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.