Sakarya yeni bir unvana daha kavuştu! Başkan Yüce Brüksel’de ödülü aldı

Sakarya yeni bir unvana daha kavuştu! Başkan Yüce Brüksel’de ödülü aldı

Sakarya, Büyükşehir’in yükselen başarısı sayesinde tarihi bir unvanın daha sahibi oldu. Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu (ACES) Sakarya’yı 2023 yılı için ‘Avrupa Spor Şehri’ ilan etti. Brüksel’de düzenlenen törende ödülü alan Başkan Yüce, Tv264’e özel açıklamalarda bulundu.

BMX ve MTB Dünya Kupası yarışları, Petlas Off-road Türkiye Şampiyonası, Tour Of Sakarya uluslararası yarışları, 30 farklı branşta şehrin dört bir yanında yeni yeteneklerin keşfedildiği amatör spor faaliyetleri, Büyükşehir Hentbol Takımı’nın Süper Lig serüvenin başlaması ile özellikle bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için şehirde yapılan yatırımlar Sakarya’yı sporun cazibe merkezi haline getirdi.

Avrupa Spor Başkentleri Federasyonu’na (ACES) yapılan başvurunun ardından yapılan değerlendirmelerde  Sakarya, unvanı almaya hak kazandı.

Sakarya için tarihi gün

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce unvan ödülünü Belçika’nın başkenti Brüksel’de bizzat teslim aldı. Yüce’ye Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı İlhan Şerif Aykaç ve Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Cevat Ekşi eşlik etti. Sakarya’ya spor konusunda büyük bir gurur yaşatan bu ödül, şehre bu alanda önemli bir prestij kazandırdı. Bu kazanım ayrıca, Sakarya’daki spor altyapısının gelişmesinde ve şehrin tanıtımında büyük bir rol oynayacak.

Sakarya için gurur dakikaları Tv264’te yayınlanırken, Başkan Yüce törenin ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu.

 Yüce, “Bugün Brüksel’de Sakarya’mız için tarihi bir gün yaşıyoruz. Geçen sen Danimarka’dan Dünya Bisiklet Şehri unvanı almıştık bugün de Brüksel’de Avrupa Spor Şehri unvanı almanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Avrupa’dan heyetler geldi, Sakarya’mızdaki tesislerimizi ve aktiviteleri incelediler. Bu heyet Brüksel’de jüriye sundu ve değerlendirmeler sonucunda Sakarya’mızı Avrupa Spor Şehri yaptı. İmzalarımızı attık, bayrağımızı aldık. Bu mutluluk Sakarya’mıza ait” ifadelerini kullandı.

Başkan Yüce, bu ödül için kendilerini cesaretlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkürlerini sunarken, “Başta bu yolda bizleri cesaretlendiren Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, sporun ve sporcunun her daim destekçisi olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Mehmet Kasapoğlu’na ve şehrimizde düzenlenen spor müsabakalarında göstermiş oldukları misafirperverliklerinden dolayı hemşerilerime, tüm Sakaryalı kardeşlerime teşekkürü borç bilirim. Avrupa Spor Şehri olarak sloganımızı yinelemek istiyorum. Sakarya sizin eviniz, dünyayı misafir ederiz” açıklamasında bulundu.

Medyabar.com / TV264

Yayınlama: 06.12.2022
Düzenleme: 06.12.2022 22:33
1.124
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.