Sakarya için bir araya geldiler..

Sakarya için bir araya geldiler..

Sakarya Minibüsçüler Odası Başkanı Ali Bektaş, Sakarya’nın önde gelen isimlerini ağırladı.

Türkiye’nin Hollanda Lahey eski büyükelçisi Şaban Dişli, AK Parti Sakarya Milletvekili adayı Çiğdem Erdoğan Atabek, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, SESBOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, STK Başkanları, Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş ve şehrin önde gelen isimleri katıldı.

SAKARYA İÇİN

Ev sahipliğini üstlenen Bektaş açılış konuşmasında Sakarya’nın sıkıntılarını ele almak istediklerini ifade ederken, Bu toplantının amacı şehrimizin ileri gelenlerinin bir araya gelerek şehrimize katma değer kazandırmasını için fikirlerimizi tartışmalıyız” dedi.

SANAYİİDE BÜYÜME 

Şehrin ileri genellerinin buluştuğu toplantı da söz alan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya’da sanayi çevreci ve Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile büyüyor. Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın dediği gibi Sakarya’da genelinde yüzde 2 oranında sanayi olmasına da dikkat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TARIMDA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLMALIYIZ

Sakarya’da yüzde 43 oranında ekili tarım yapıldığını anımsatan Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Mustafa Genç, “ Atalarımızdan gelen ekilebilir tarım arazilerini bizler geleceğimiz olan çocukları da aynı yüzde oranıyla bırakmamız lazım. Bunun için de tarım arazilerini korumalıyız. Sakarya’da fındık ve mısır ekiminin önemli bir yeri var. Bu iki konu ve diğer konularda çiftlerimizin her türlü sıkıntısının yanında olmalıyız” şeklinde konuştu.

TARIMDAN SANAYİYE ÇOK HASSASIZ

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek ise 5 yıldır Sakarya milletvekilliğini yaptığını anımsatarak, “Şimdi bir 5 yıl için yine milletvekili adayı oldum. Parti olarak her birimizin hedefi ülkemize ve şehrimize en iyi hizmeti yapmaktır. Az önce konuşan başkanlarımızın da altını çizdiği gibi tarım ve sanayi konusunda bizlerde çok hassasız. Sanayi ile tarım birbiriyle bir bütün olarak büyükse şehrimiz kazanır” ifadelerini kullandı.

DÜNYABU SORUNUN CEVABINI ARIYOR 

Hollanda Lahey eski büyükelçisi Şaban Dişli dünya ekonomisiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Çin’in ekonomik anlamda Amerika’yı yakalamak için büyük çaba sarf ettiğini anımsatan Dişli, yine Çin’in dünya ekonomisinde kullanılan Amerikan doları yerine kendi parasını rezerv yapmayı planladığını anımsattı. Dünya’nın Covid-19 ile büyük bir sınav verdiğini ve bu sınavın etkisi bitmeden Ukrayna ile Rusya savaşının patlak verdiğini anımsatan Dişli, “Şu anda bu savaş nereye evirilecek! Dünya bu sorunun cevabını arıyor” dedi.

Yayınlama: 05.05.2023
646
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.