Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Kasım 2011 | Dünya, Gündem, Sağlık, Sakarya

Tüm Avrupa alarmda, bizde kimsenin umurunda değil.

YENİHABER GAZETESİ’nin Özel haberi Sakarya’da şok etkisi yarattı.
Habere göre; Almanya’yı alarma geçiren öldürücü EHEC virüsü, Sakarya’da haftalardır hızla yayılıyor. Ancak hiç bir yetkili halkı uyarıcı bilgi vermiyor. Salgın tehlikeli boyutta.

TEŞHİS EDİLEMEDİ
Almanya’da bir süre önce salatalıklardan bulaştığı belirtilen ve kısa sürede Avrupa’da hızla yayılan EHEC virüsü bir süredir Sakarya’da yaygın bir şekilde görülüyor.
İshal,kusma,karın ağrısı,vücutta ödemlerin oluşması gibi belirtilerle hastanelere götürülen çocuklara Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk hastanesi’nde teşhis konulamadı.

KOCAELİ TIP’TA
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bu belirtilerle götürülen çocuklarda öldürücü EHEC virüsünün yol açtığı Hemolitik Üremik Sendrom teşhisi kondu. Avrupa’daki tüm sağlık kuruluşlarını alarma geçiren bu hastalık, onlarca çocuğa bulaşmasına rağmen Sakarya kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde tanılamanıyor.

TEDAVİ GECİKİYOR
Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde serum ve antibiyotik tedavisi yapılarak taburcu edilen çocuklar daha sonra ağırlaşarak Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılıyor. Antibiyotik ve ağrı kesiciler çocukların tedavisini geciktirdiği gibi virüsü daha da güçlendirerek hastalığın seyrini hızlandırılıyor. Son bir kaç ayda 15’e yakın çocukta EHEC virüsüne rastlandı.

KONUŞAMIYOR
Hemolitik Üremik Sendrom denilen hastalığa yakalanan çocuklar diyalize bağlanıyor. Hastalık beyine ulaştığında kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Sakaryalı 9 yaşında bir hasta çocuk konuşma ve görme yeteneğini kaybetti. Halen durumu ağır 2 çocuk Kocaeli Üniversitei’nde tedavi görüyor. Halkın hastalığa karşı bilgilendirilmemesi kafaları karıştırıyor.(habersakarya.com)

 

1052 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle