Protan Turkey Kalitesi Sektörde Çıtayı Yükseltiyor

Protan Turkey Kalitesi Sektörde Çıtayı Yükseltiyor

Protan Turkey Kalitesi Sektörde Çıtayı Yükseltiyor

Her tür yapının uzun yıllar boyunca, konforlu ve sağlam bir şekilde varlığını sürdürebilmesinin en önemli yolu iç, dış, temel ve çatılardan su almasını engellemeye yönelik yalıtım uygulamalarını doğru bir şekilde yapmaktır. Su her ne kadar hayatın devamlılığı için çok önemli olsa da binaların uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktör olarak kabul edilir. Bu tür olumsuzlukların önlenmesi için su yalıtım uygulamalarına başvurulması gerekliliği bulunur. Su izolasyon uygulamaları yapılmaz ya da kalitesiz malzeme kullanılarak yetersiz şekilde yapılırsa yapıların gövdelerindeki ve taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğraması riski vardır. Buna bağlı olarak yapıların yük taşıma kapasitelerinde düşmeler yaşanması mümkündür. Yapıların ana taşıyıcı sistemlerinde bu tür bozulmaların oluşması; deprem durumunda binalarda çatlak ve kırık oluşumuna neden olan etkenlerin başında gelir. Aynı zamanda insan sağlığı için zararlı olan küf, mantar ve diğer organik maddeler de yapıların su alması sonucu oluşabilir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda temelden çatıya kadar binanın tüm yapı elemanları için en önemli konulardan birinin etkin bir su yalıtımı uygulaması  olduğu net bir şekilde gözler önüne serilir.

Kullanım Alanına Göre Membran Seçimi Yapılmalı

TPO membran termoplastik poliolefin esaslı bir karışımdır. Güneşin zararlı ışınlarına, bitki köklerine ve atmosfer koşullarına karşı dayanıklılığı üst seviyededir. Ayrıca ciddi düzeydeki delinme, yırtılma ve aşınmalara karşı da yüksek derece dirençlidir. Uzun hizmet ömrü saplayan yeni bir teknolojik ürün olan TPO membran uygulaması, sıcak hava kaynaklarıyla dikiş yapılarak gerçekleştirir. Çatı ve su izolasyon sektöründe hızlı bir büyüme potansiyeli bulunan TPO membran kullanımı sıklıkla tercih edilen bir su yalıtım örtüsü olma özelliğini taşır. TPO membranların sık tercih edilmesinin ve pazar payının giderek artmasının altında yatan en önemli nedenin uzun süre dayanıklılık özelliği olduğu bilinir.

TPO membran ısı kaynağının kullanılarak son derece kolay bir şekilde birleştirilebilir. Buna ek olarak mekanik sabitleme özelliğinin sayesinde beton ve özellikle de hafif metal çatılarda serbest serme yönteminden faydalanılarak kullanılması tercih edilebilir. Geniş rulo ebatlarıyla üretilen TPO membran hızlı ve ekonomik bir şekilde uygulanabilir. TPO membran donatı malzemelerine bağlı olarak yüksek boyutsal kararlılığa ve yüksek  yırtılma direnciyle ön plana çıkar. Yüksek yansıtıcılık özelliğine sahip olduğu için TPO membran, yapıların enerji sarfiyatının azaltılması konusunda da son derece önemli bir rol üstlenmektedir.

TPO membran Protan Turkey tarafından müşterilerinin ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamak amacıyla titizlikle geliştirilmiştir. TPO membranın yaklaşık 15 yıllık uygulama geçmişi bulunmaktadır. Kimyasal analizlerinde toksik hammaddelerin bulunmadığı görülen TPO membran kaynaklanma sırasında duman salınımına sebep olmaz. Buna ek olarak çatıdaki yaşlanma ömrü boyunca da herhangi bir kimyasal salınım da söz konusu değildir. Bu özellikleri nedeniyle TPO membran doğa ve çevre dostu ürünlerden biri olarak kabul edilir.

Hazır paneller, betonarme teras çatılar, hafif metal çatılar, bahçe ve otopark terasları TPO membran ürünlerinin kullanıldığı alanlar arasında sayılabilir. Bunlara ek olarak içme suyu tanklarında, balast ya da yeşil bahçe çatılarının altında bulunan gevşek döşenmiş sistem ile mekanik olarak sabitlenmiş sistem gibi farklı çatı uygulamaları teknikleriyle tünel ya da bodrum gibi yer altı yapılarında da TPO membranların kullanılması fayda sağlayabilir.

Son derece geniş kullanım alanına sahip bir izolasyon malzemesi olarak bilinen TPO membran aşınmaya karşı dayanıklılığı ile ön plandadır. Ayrıca TPO membran yüksek ve ani ısı değişimleri söz konusu olduğu durumlarda bile boyutsal stabilitesini koruyabilmektedir. TPO membran özel olarak tasarlanmış bir ham maddenin kullanılarak üretilir. Herhangi bir katkı içermediği için TPO membranın yapısal  olarak özelliklerini kaybetmesi söz konusu değildir. İçeriğinde klorür ve plastifiyan olmadığından dolayı TPO membran doğa dostu yalıtım malzemelerinden biri olarak kabul edilir.

TPO membranlar suyun betonun yapısal bütünlüğünü tehlikeye atmasını önlenmesi için beton kaplama gibi birçok farklı uygulamada kullanıma uygundur. Ayrıca korozyonun önemli olduğu suya batırılmış ürünlerde de TPO membran kullanılması avantajlıdır. TPO membran Protan Turkey tarafından müşterilerinin farklı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sunulmakta olan en yüksek kaliteye sahip su yalıtım malzemelerinin başında gelmektedir.

 

Yayınlama: 24.11.2022
5.051
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.