Site Rengi

DOLAR 6,0686
EURO 6,5536
ALTIN 312,6
BIST 119.574
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 17°C
Az Bulutlugeyve nöbetçi eczaneler


Oruç İbadeti Nedir?

28.05.2019
42
A+
A-

ORUÇ İBADETİ NEDİR?

Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun, ağzımızın tadı mübarek Ramazan ve onun farz ibadeti olan oruç ibadetine kavuştuk. Oruç Rabbimizin inananlara farz kıldığı emirlerindendir. “ Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki siz Allah’tan korkarsınız. Sayılı günlerde tutulur. Eğer hasta olur veya yolculuğa çıkarsanız, bayramdan sonra kaza edersiniz. “ Süre-i Bakara 183-184

Rabbimizin emrine dikkat edecek olursak şöyle bir yorum meydana çıkıyor: Ey iman edenler diye bir sesleniş var. Demek ki oruç ibadeti imanla ilgilidir. Diyor ki Rabbimiz eğer bana, birliğime, varlığıma gönülden inanıyorsan, imanında samimi isen emrime uy orucunu tut. Elhamdülillah Müslümanım, fakat oruç tutmuyorum diyenin Allah’a CC. İman ettiği samimi değildir. Kişi inandığının sözünü tutar. Yoksa kuru kuruya iman ettim, fakat amelde yokum diyorsan kendini aldatmış olursun. Ayeti kerime Allah’tan korkanlar oruç tutarlar, ifadesiyle bitiyor. O halde orucu tutan Allah’tan korkuyor demektir. Allah’tan korkmayan ise oruç tutmaz. Hasta isen, hastalığın oruç tutmana mani olacak kadar ciddiyse ve bu hastalık inançlı bir doktor tarafından tescil edildiyse oruç tutma. Aç susuz kalman hastalığını artıracaksa, ben ne olursa olsun oruç tutacağım dersen bu da Allah’ın emrine aykırıdır. Rabbin sana hasta isen tutma diyor, sen tutacağım diyorsun bu emri ilahiye aykırıdır.

Aziz dostlar

Oruç ibadeti bir nefis terbiyesidir. Nefis azgındır. Kökünde küfür vardır. Nefsin azgınlığını ortadan kaldıracak tek ibadet oruçtur. Oruç normalde aç ve susuz kalmaktır. Fakat bunu Allah CC. İstediği için yapınca ibadettir. Nefsi terbiyedir. Peygamber efendimiz SAV. “Nefsine hâkim olamayan ya evlensin veya oruç tutsun.” Buyuruyor.

Aziz dostlarım

Cenabı Hak, nefsi yarattığında ona sen kimsin? Ben kimim? Diye sordu. Nefis sen, sensin ben de benim diyerek isyan etti. Rabbim nefsi açlık azabına tuttu. Sonra yine sordu? Nefis: Beni açlık akıllandırdı. Sen benim Rabbimsin, ben senin kulunum. Demek ki her Müslümanın nefsini ıslah edebilmesi için oruç tutması hem şarttır, hem de imanın gereğidir. Oruç imsak la başlar, iftarla biter. Muhakkak sahura kalkalım. Yemeğe başlamadan bir abdest alalım. İki rekât gece namazı kılalım. Sonra yemeğe oturalım. Hanım efendi de mutfağa yemek hazırlamak için girmeden o dahi bir abdest alsın 2 rekât gece namazı kılsın sonra yemek hazırlasın. Göreceksin böyle oruç nefsin azgınlığını ortadan kaldıracak. Şimdi orucun faziletini bildiren hadisi şerifleri bildiriyorum. Peygamber efendimiz SAV. Buyuruyor ki: “ Oruç cehennem ateşine kalkandır. Seni ateşe düşmekten, yanmaktan korur. Bu ateş cehennem ateşidir.”

“ Her ibadetin sevabı 10 kattan, 700 kata kadar sevabı vardır. Oruç ibadetinin sevabı ise gizlenmiştir. Rabbim der ki kulum orucu benim için gizli tuttu, bende onun sevabını gizledim. Ahirette kuluma sürpriz olacak.”

Aziz dostlarım

Orucu biz tutmayalım fakat oruç bizi tutsun. Yani oruç tuttum. Yemedim, içmedim, aç kaldım, demekten ibaret olan bir oruç tutanlardan olmayalım. Rabbimizin bizim aç, susuz kalmaktan ibaret olan orucumuza ihtiyacı yok. Peki nasıl bir oruç tutalım? Bütün azalarımıza oruç tutturalım. Elimiz, dilimiz, gözlerimiz, kalbimize oruç tutturalım. Sevgili Peygamberimiz SAV. Buyuruyor ki: “ 4 şey vardır ki oruçlunun orucunu bozar. Yani açlığı devam eder orucun sevabı gider, günahı kalır. Nedir o dört şey? Çok dikkatli okuyalım:

1-) oruçlu olan yalan söylerse orucu bozulur. Yeme içmesi olmadığı halde oruç gider. Neden? Çünkü Müslüman yalan söylemez. Yalan münafıkların alametidir. Rabbimiz: “münafıklar cehennemin en aşağısındadır.” Buyuruyor. Süre-i Nisa 145

2-) oruç tutan gıybet ederse başkasının aleyhinde konuşursa oruç gider. Çünkü Kuranı Kerimde “ Gıybet eden ölü kardeşinin etini yemiş gibidir.” Buyuruyor Sürei Hucurat 12

3-) insanlar arasında söz taşıyan insanların arasını bozanın orucu yoktur. Çünkü onlar FASIKTIR. Fasığın ise orucu olmaz.

4-) kalbinde din kardeşine kin besleyen, buğzedenin orucu olmaz. Kalben buğz ancak İslam düşmanlarına yapılır. Peygamber efendimiz SAV. “ kin olan kalpte iman durmaz. Buyuruyor.

Orucu, biz değil, oruç bizi tutsun

Selam ve sevgi ile kalınız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.