Ormanlarımızda Ihlamur Hasadı Başladı…

Ormanlarımızda Ihlamur Hasadı Başladı…

Ihlamur Hasadı Başladı…

Geyve Orman İşletme Müdürlüğünün ” 2017 Yılı Üretim Programları ” kapsamında ” Odun Dışı Tali Ürünlerden Ihlamur Çiçeği ” hasadı başladı.

Doğançay Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasında kalan “Akıncı-Şerefiye Ihlamur Ormanları”nda başlatılan çalışma, tarife bedeli usulüyle Orman Köylüsü statüsünde olan kişilerce toplama bedeli ödenerek profesyonel budama makaslarıyla ağaçlara ve kalın dallarına zarar vermeden yapılmakta.

Geyve Orman İşletme Müdürü Mustafa İşçioğlu ve Doğançay İşletme Şefi Alptekin Özen, ıhlamur toplama çalışmalarını yerinde izlemekte ve denetlemekte.

Her yıl haziran ayı başlarında açan çiçeklerin toplanması çalışmaları, mevkii ve rakıma göre temmuz ayı sonuna kadar devam etmekte olup, toplatılan ürünler İşletme Müdürlüğüne bedeli ödenerekten orman köylülerince piyasaya arz edilmekte ve orman köylüsüne gelir kapısı açmakta.

Kış aylarının vazgeçilmez tıbbi ilacı olan ıhlamur çiçeği, hem evlerde hem de birçok endüstride kullanılmakta.

Namık Cihan/Geyvemedya.com

Yayınlama: 20.07.2017
Düzenleme: 27.07.2017 09:08
1.344
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. geyveli dedi ki:

  Ihlamur mevsimi geçeli 1 ay oldu. Ihlamur hasadı başladı nasıl bir haber oluyor 🙂

  1. namık cihan dedi ki:

   GEYVE Lİ KARDEŞİM… İLÇE MERKEZİNDE BİTELİ EVET EPEY OLDU DA…. YÜKSEK KESİMLERDE YENİ HASAT BAŞLADI. DİĞER SEBZE VE MEYVELERDE OLDUĞU GİBİ YÜKSEK KESİMLERDE ÜRÜNLER GEÇ OLUŞUR.

   1. Erdinç TUNA dedi ki:

    Teşekkürler hocam..
    Haber sonrası için bile kamuoyunu aydınlattığınız için..