Nesli azalan o hayvan Geyve’de görüldü

Nesli azalan o hayvan Geyve’de görüldü

Gördüklerinden bir türlü emin olamıyorlardı… Nesli tehlikedeki o hayvan Geyve’de sulama kanalından çıktı..

Nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer alan ve Sakarya’da da nadir bulunduğu bilinen su samuru bu kez Geyve’de görüldü. Yöredeki vatandaşların bir süredir gördükleri hayvanın su samuru olduğu da böylece kesinleşti.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından neslinin tükenmek üzere olduğu belirtilen su samurları Sakarya’da görüntülenmeye devam ediyor.

Zaman zaman Sapanca Gölü’nde vatandaşlara görünen ve görüntülenen su samurları sevimli halleriyle vatandaşın merak ettiği canlılar arasında yer alıyor.

Son olarak temmuz ayında Akyazı Kuzuluk mahallesindeki mesire alanında kuvvetli yağışın ardından ortaya çıkan yavru bir su samuru, kendisini izleyen vatandaşlara yaklaşmıştı.

AKYAZI’DAN SONRA GEYVE’DE GÖRÜLDÜ

Akyazı’da vatandaşlar tarafından başıboş köpeklerden korunmak üzere yakalanan yavru su samuru Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim edilmişti.

Bu olaydan yaklaşık 3 ay sonra ise Geyve’de de bir su samuru görüntülendi.

VATANDAŞ NE OLDUĞUNDAN EMİN OLAMIYORDU

Bir süredir Geyve’deki vatandaşların sulama kanalı ve derelerin çevresinde kısa süreliğine gördüğü ancak emin olamadığı su samurlarından biri, vatandaşlar tarafından net bir şekilde görüntülendi.

SULAMA KANALINDA GÖRÜLDÜ

Arkadaşlarıyla birlikte Sarıgazi Mahallesinde gezmekte olan Muhammet Can Acar isimli bir vatandaş sulama kanalında hareketlilik fark edince cep telefonundan video kaydı başlattı.
Kısa süre sonra ise yetişkin bir su samuru kendini gösterdikten sonra suya dalarak gözlerden kayboldu.

Büyük şaşkınlık yaşayan Muhammet Can Acar, “Gezerken sulama kanalında hareketlilik olduğunu gördük. Bir canlı gördük ama emin olamadık. Telefonla video kaydı yapmaya başladığımda su samurunu gördük” dedi.

SU SAMURU NASIL BESLENİR?

Beslenmelerinde esas gıdalarını başta balıklar olmak üzere, kurbağa türleri ve bazı crustacea türleri oluşturur. Hatta su kuşları ve yumurtalarını da yerler. Bazen, yeterli besin bulamadıkları dönemlerde kümes hayvanlarını da tüketirler, hatta bitkisel besinlerle de beslendikleri saptanmıştır.

Yayınlama: 03.09.2023
Düzenleme: 09.09.2023 01:02
4.343
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.