Murat Kaya Ters Açı Programında

Murat Kaya Ters Açı Programında

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya Haberlisin.com Genel Yayın Müdürü Güven Hasbaş’ın hazırlayıp sunduğu “Ters Açı” programına konuk oldu.

UYGUN SANAYİLEŞME

Keşkeleriniz var mı sorusuna cevap veren Başkan Kaya, “Keşke kelimesini pek kullanmıyoruz ama doğamıza uygun sanayileşme konusunda daha hızlı olmamız gerektiğini söyleyebilirim onun dışında pek kullandığım bir kelime değil” dedi.

İYİ İŞLER YAPIYOR

İlçe Belediyelerinde en beğendiği isim sorulan Başkan Kaya, “AK Partili belediye başkanları hepsi gayretli. 15 belediye başkanımızın hepsi iyi işler yapıyor. Ama Bilal abi benim hoşuma gidiyor. Yaptığı işler ile ilk dönemi olduğu halde güzel şeyler yapıyor” dedi.

İVME YAKALANDI

Geyva markası ve yöresel ürünler tesisi hakkında konuşan Kaya, “Tarımsal faaliyetlere katma değer katmak için bu yola girdik. Kadın istihdamı için de bu işe girdik. Tesislerimizde tamamen Geyveli kadınlar çalışıyor ve tesis geliri ile yetim & öksüz çocuklara burs veriyoruz. Her paydaşımız projeyi sahiplendi ve ivme yakaladık” dedi.

FESTİVAL GERİ DÖNÜYOR

Başkan Kaya, “Geyve festivalinin kararını 1 Mart’ta alacağız. Herhangi bir dini bayrama denk gelmiyorsa 7-8 Ekim gibi Ayva Festivali geri dönecek” dedi.

ÖRNEĞİ YOK

Başkan Kaya inovasyon köyü ile ilgili, “Geyve’nin adını dünyaya duyurmak istiyoruz. İnsanların Geyve’ye gelmesi için bir nedeni olmalı. Bu projede 7 doçent ile çalışıyoruz. İçerisinde çatısız kütüphaneden, tarıma, robotik kodlamaya kadar bir çok iş olacak. 15 milyon değerinde bir proje. Meclis kararı alındı. Projenin Türkiye’de örneği yok.

YER GÖSTERDİK

Geyve Gıda OSB hakkında konuşan Başkan Kaya, “2011 yılında talimatı verilmişti. Yer tespit çalışmalarını yaptık. Türkiye’nin en büyük firmaları da 300 dönüm yer istedi. Daha sonra çevre bakanlığı buradan fay hattı geçiyor diye oluru kaldırdılar. Daha sonra bir bölge teklif ettik ve ortadaki zeytin ağaçları nedeniyle veto edildi. Sonra gösterdiğimiz alanda da toprak kayması nedeniyle veto aldı. Yeni bir alan daha gösterdik. Orası için de cevabı bekliyoruz” dedi.

BİZE GOL OLDU

Ziraat Fakültesi ile ilgili konuşan Kaya, “Rektör Mehmet Sarıbıyık hocam siz binayı yapın ben fakülteyi getiricem dedi. Esnaflar, hayır severler ve belediye bütçeyi karşıladık ve bina bitiyor. Rektör hoca süreci iyi yönetmedi maalesef. Bu da bize gol oldu” dedi.

Yayınlama: 18.02.2022
Düzenleme: 18.02.2022 22:45
1.904
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.