Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 25°C
Çok Bulutlu
geyve nöbetçi eczanelerMuhittin Irmak Sanayi ile İlgili Açıklamalarda bulundu.

21.07.2011
57
A+
A-

Muhittin Irmak Sanayi ile İlgili açıklamalarda bulundu

 

İlçemizin tek sanayi sitesi olmasına rağmen yıllardır biriken sorunları bir türlü halledilemeyen ve geçtiğimiz günlerde  dükkanların kapatılmasına kadar varan olaylarda bu oluşumun sorumlusu gibi gösterilen Ak Parti İlçe Başkanı Muhittin Irmak konu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

 

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, küçük sanayi sitesinin içinde bulunduğu durumdan uzaktan yakından bir alakam yoktur.
Ne burada bulunan zeytin yağı sıkma tesisinin, ne de diğer iş yerlerini şikayet etmem söz konusu değildir. Bahsi geçen tesis, 2005 yılından beri faaliyet göstermekte olup , 2009 yılında Mert Gençbay isimli bir şahıs tarafından şikayet edilmiştir.

Bu süreçte sözkonusu tesisin faaliyetini 2009 zeytin sezonunda sürdürebilmesi için tüm esneklikler gösterilmiştir ki, eğer benim bu tesisin kapatılması yönünde bir iradem olsa idi 2009 yılı sonuna kadar çalışma imkanı sağlamak için bu arkadaşla beraber çaba harcamaz, kapatılması için gerekli girişimleri yapardım. Bense bunun aksine 2009 yılı zeytinin var senesi olduğundan ve bizim gibi tesisler senede sadece 45 gün çalıştığından bu arkadaşın mağdur olmaması için elimden gelen gayreti gösterdim. Üstelik benim küçük sanayi sitesinin sorunlarının çözülmesi için harcadığım çabalar ortadayken bu sorunun bana maledilmesini hayretle karşılıyorum.

Söz de şirketime ait zeytin yağı fabrikası, Geyveli zeytin üreticilerinin mallarını ucuz fiyattan almakta imiş. bu zeytin sıkma tesisi açıldıktan sonra müstahsilin ürününü çok daha iyi fiyattan aldığı için şirketimize ait tesis durma noktasına gelmiş. zeytin üreticileri gayet iyi bilirler ki, bizler zeytin satın alan firmalar değiliz. Ve bu bahse konu olan tesis 2005 yılında bizim
tesisimizle aynı sezonda faaliyete girmiştir. Üstelik şirketimize ait olan tesis sezon boyunca 24 saat tam kapasiteyle hizmet vermektedir.

Bu maksatlı iddaaların amacı, şahsım üzerimden Ak Partiyi ve 2 yılda Geyve tarihinde görülmemiş hizmetlere imza atan Belediye Başkanımız sayın Murat Kaya’yı yıpratmaktır.

Kamuoyu bilmelidir ki, benim böyle bir amacım olsa 2005 yılından beri ruhsat problemi olan bu arkadaşa ait tesisi ve gene bu arkadaşa ait Pasnukova’da bulunan diğer zeytin sıkma şikayet edip kapattırabilirdim. Ben se tam aksine bu tesislerin zarar görmemesi için elimden gelen gayreti gösterdim.Bunun en yakın şahitlrtinden biri de o dönemki ilçe tarım müdürümüzdür.Ancak 2010 senesinde bu tesisin mühürleme zorunluğu hasıl olunca bu arkadaşımız sanayi sitesinde bulunan diğer iş yerlerinide şikayet ederek bu duruma gelinmesine zemin hazırlamıştır.

Benim küçük sanayi sitesinin sorunları ile ilgili samimi çabalarımın en yakın şahidi küçük sanayi sitesinin başkanı ve yönetim kurulu üyeleridir.2009 yılında 80000tl borç yüzünden elektirikleri kesildiğinde buranın elektriklerini açtırmak için göstermi,ş olduğum çabaların unutulması beni gerçekten üzmüştür.Zira sedaş idarecilerinin bu konuda kimseye randevu dahi vermediği o dönemde şahsi yakınlarımı devreye sokarak sanayi yönetiminin sedaşın en üst düzey yöneticisiyle görüşmesini sağladım.Bu görüşmede sanayi sitesi başkanı Hasan Bilen ve yönetim kurulu üyeleri ile sedaşın ceo su ve genel müdürü vardı.Bize orada bu 80 bin liranın tamamı ödenmeden bu elektriklerin açılmayacağını çünkü daha önce defalarca söz verilmesine rağmen bu borçların ödenmediğini söylediler.Ben ise bu sefer kendimin kefil olduğunu söyleyerek bu borcun taksitlere bölünmesi konusunda ısrarcı oldum ve sanayi sitesinin elektirikleri açıldı.Ben eğer denildiği zihniyette birirsi olsam oradan ne yapalım yapacak bir şey yok der dönerdim veya hiç randevu almaz kayıtsız kalırdımki zaten o zaman bu bahsi geçen tesis çalışamazdı.

Bu elektrik sorununun çözülmesinin hemen ardından birdaha böyle bir problem yaşanmaması için küçük sanayi tarafından defalarca talep edilmesine rağmen kabul görmeyen elektrik aboneliklerinin bireyselleştirilmesi işleminide yönetimle beraber yine aynı gayretle halletmiş durumdayız.

.Gene benim ilçe başkanlığım döneminde 4.7 milyon tl olan sanyi sitesinin borcunda biryapılandırma yapılması için gerek eski yönetimle gerekse şimdiki yönetimle defalarca Ankaraya giderek girişimlerde bulunduk.En sonunda son çıkan torba yasada olmamasına rağmen Ankara’da yapmış olduğumuz girişimlerle Geyve küçük sanayi sitesi için özel bir yasa çıkarılmasına öncülük ederek , Geyve Küçük sanayi Sitesinin bu güne kadar 1 lira dahi ödenmemiş , günü geçmiş borçlarının yapılandırılmasını sağladık. Şu da bilinmelidir ki, bu borçlar ödenmediği için geçmiş dönemde yönetimde olan arkadaşların araçları bağlanmış, taşınmazlarına haciz gelmiştir. Biz bu sorunları çözmeye uğraşırken küçük sanayiyi çok düşündüğünü söyleyen ve bugün bu olayları provoke eden bazı zatlar bu konularla hiç ilgilenmemekteydi

Son şikayet olayları vuku bulduğunda bugüne gelinmemesi için yapılması gerekenleri küçük sanayi sitesi yönetimiyle masaya yatırdık. Küçük sanayi sitesinin mevcut haliyle iskan ruhsatı almasına olanak olmadığından yeniden bir imar tadilatına ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Ancak aynı zamanda küçük sanayi sitesi yapılırken , 1 lira dahi işçilik sigortası ödenmediği gibi, sigorta dosyası dahi açtırılmadığı görüldü. Bu sorunun ortadan kalkması için yaklaşık 200.000 TL. gibi bir paraya ihtiyaç vardı. Ancak küçük sanayi sitesi yönetiminin tüm çabalarına rağmen, diğer esnaf arkadaşların bu parayı ödememe yönünde gösterdikleri duyarsızlık sonucu bugüne gelinmiştir.

Bu gerçekler ışığında bu sorunun şahsımla ilgilendirilmesi en hafif tabiriyle vicdansızlıktır, insafsızlıktır.

Erdinç TUNA-geyvemedya.com

 

YORUMLAR

 1. Erdinç Tuna dedi ki:

  Değerli Geyvemedya.com okuyucuları….
  Yayın hayatına geçtiğimiz yaklaşık 2 aylık zaman zarfında hiç bir şeyden tasarruf etmeden Geyvemizin sesi olabilmek umudu ile çıktığımız bu yolda sizlerin teveccühüne mazhar olabilmek için gecemize gündümüze katarak çalışıyoruz, çalışmayada devam edeceğiz..

  Sizlerle paylaştığımız haberleri önce ekibimizle sahada hazırlıyor sonra mutfağımızda yaptığımız çalışma ile sizlerin önüne sunuyoruz..
  Sizlerin bizlere ve haberimize verdiğiniz desteklerinizi yaptığınız yorumlarlada pekiştiriyoruz..
  Ama zaman zamanda olsa bu haberdeki gibi kişilere saldırı onur kırıcı hakaretlerde bulunmaya kadar gidecek boyutta eleştrisel yazılar geliyor…
  Bu maksat ile biz kimsenin taşeronu ve maşası olmak istemediğimizden bundan böyle bu haberde olduğu gibi kişilere karşı onur kırıcı ve hakaret içeren yorumları yayınlamayacağız..
  Ama şunu unutmayınızki;
  Haberi haber yapan okuyucumuzun kendi görüşü doğrultusunda anladığı şekilde eleştrisinide paylaşabildiği ortamdır..İşte bunun içindir ki sitemize renk katacak haberin değerini arttıracak görüş ve önerilerinizi herdaim görmek ve paylaşmak isteriz.

  Bu vesile ile siz değerli okuyucularımızdan özür dileyerek bizleri anlayış içinde karşılayacağınızı umarak selam ve saygılarımı sunuyoruz.21.07.2011
  Erdinç TUNA
  Genel Yayın Koordinatörü

  1. emre dedi ki:

   bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu şimdi.bu yaptığınız etik değil,hani noldu bizim sesimizi duyuracaktınız,yorum yoksa sesimizi nasıl duyuracaz.