Dolar 18,6223
Euro 19,2867
Altın 1.047,80
BİST 4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 14°C
Az Bulutlu
Sakarya
14°C
Az Bulutlu
Sal 16°C
Çar 17°C
Per 17°C
Cum 13°C
geyve nöbetçi eczaneler
Medikal Estetik Uygulamalar: Konforun ve Doğal Sonuçların Buluşma Noktası

Medikal Estetik Uygulamalar: Konforun ve Doğal Sonuçların Buluşma Noktası
26 Eylül 2022 19:14
271

Medikal Estetik Uygulamalar: Konforun ve Doğal Sonuçların Buluşma Noktası

Medikal estetik ve estetik cerrahi prosedürlerin çeşitliliği ve uygulanan tekniklerin sağladığı konfor arttıkça kadınlar ve erkekler arasındaki uygulanma sıklığı da artmaktadır. Botoks çok uzun zamandır uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Botoks, lipoliz ve diğer medikal estetik prosedürler sağladıkları etkili sonuçlar sayesinde giderek artan bir popülariteye sahiptir. Bu doğrultuda diğer pek çok ilimizde olduğu gibi İstanbul’da da Ataşehir botoks tedavisine yoğun ilginin olduğu lokasyonlardan biridir. Uzman Dr. Şafak Göktaş botoks, lipoliz ve diğer medikal estetik prosedürlerden faydalanmak isteyen hastalarını detaylı bir muayene sürecinden geçirmektedir. Bunun sonucunda hastanın ihtiyaçları belirlenir. Hangi medikal estetik prosedürün etkili ancak doğallıktan uzak olmayan sonuçlar vereceği tespit edilerek uygulanacak medikal estetik prosedürün hasta özelinde planlaması yapılır. Uzman Dr. Şafak Göktaş medikal estetik prosedürler konusundaki deneyimi ve uzmanlığı ile her hasta özelinde en etkili ve doğal sonuçlara imza atmaktadır.

Medikal estetik prosedürlerin en büyük avantajı cerrahi bir işlem gerektirmemesi ve hastanın günlük yaşantısında kesintiye neden olmamasıdır. Bu nedenle bölgesel şekillendirme amacıyla da medikal estetik prosedürlerden sıklıkla yararlanılmaktadır. Lipoliz, bölgesel şekillendirme konusunda etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntemdir.

Temel olarak lipoliz vücuttaki bölgesel dirençli yağların parçalanması amacıyla uygulanır. Vücutta depolanmış enerjiler olan yağlar, öğünler arasında glikoz depoları azalında kullanıma hazır bir halde bulunur. Lipoliz depolanmış yağların kan dolaşımı yoluyla hareketini kolaylaştırdığından son derece etkilidir. Lipoliz uygulaması sonucunda potansiyel enerji serbest hareket eden yağ asitlerine bölünür ve yeniden kullanılıp yakılmak için hazır hale getirilir.

Lipoliz prosedürünün vücuttaki pek çok farklı süreçle bağlantısı vardır. Serbest yağ asitleri hücreden hücreye iletişimin sağlanmasında çok önemli bir role sahiptir. Diğer yandan glukoneogenez ve hücresel solunumun temel bileşenleri olma özelliği taşırlar. Mitokondriyal zarı kaplayan ayrılmamış proton kanalları gibi proteinlerin transkripsiyonunu regüle edebilmekte bu da ATP sentezini inhibe etmektedir. Açıkçası lipoliz yaşamın devamlılığını sağlayan önemli bir biyolojik süreç olarak tanımlanabilir. Diğer yandan son yıllarda dünyanın farklı noktalarındaki kliniklerde yağ eritme özelliği nedeniyle de lipoliz prosedürüne başvurulmaktadır.

Düzenli diyet ve egzersizle vücudunun belirli bölgelerindeki inatçı yağ birikintilerinden kurtulamayan kişiler için lipoliz son derece etkili bir çözüm olabilir. Yağ hücrelerinin parçalanması ya da yok edilmesi anlamına gelen lipoliz prosedüründe PPC yani fosfatidilkolin olarak da adlandırılan soya lesitini ve DC yani deoksikolat gibi özel kimyasal doğrudan yağ yıkımının planlandığı bölgeye enjekte edilir. Lipoliz genellikle uyluklar, gıdı, alt sırt ve göbek bölgesinde oluşan inatçı yağ birikintilerini gidermek için kullanılır. Bunun yanı sıra liposuction uygulamasından sonra uygulama bölgesinde meydana gelen düzensiz görünümün giderilmesi amacıyla da lipoliz etkili bir tedavi olabilir.

Diğer yandan lipoliz ile ilgili olarak netleştirilmesi gereken ilk konu lipolizin kilo tedavisi olmadığıdır. Lipoliz cerrahi bir ize neden olmadan etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir bölgesel şekillendirme yöntemidir. Lipoliz uygulanacak kişinin ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olması gereklidir.

Lipoliz Kimlere Yapılır?

Lipoliz genel anestezi almayı ve invaziv bir yaklaşımı tercih etmeyen kişiler için en uygun yöntemlerden biridir. Lipoliz yönteminin uygulanması için genel anesteziye ve cerrahi kesiye gereksinim yoktur.

Vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan ve  düzenli diyete ya da spora direnç gösteren yağ birikintilerinden kurtulmak isteyen kişiler lipoliz prosedürü için en uygun adaylardır. Ancak elbette başka kriterler açısından da gerekli değerlendirmeler yapılır ve hastanın prosedüre uygun olup olmadığı kararı verilir.

Lipoliz bölgesel yağlanmaların yanı sıra çeşitli nedenlere bağlı olarak vücutta oluşan iyi huylu yağ tümörlerinin yani lipomların tedavisinde de lipoliz yöntemine başvurulabilir.

Lipoliz enjeksiyonundan maksimum faydanın vücut kitle indeksi orta olan kişiler sağlar. Lipoliz hamilelere, emzirme dönemindeki kadınlara, şeker hastalarına ve istenilen cilt esnekliğine sahip olmayan kişilere uygulanamaz.

Lipoliz enjeksiyonundan önce uygulama bölgesine lokal anestezi yapılır. İstenilen uyuşma etkisi sağlandıktan sonra hedef bölgenin cilt altı yağına, lipoliz kimyasalı hasta özelinde belirlenen dozda enjekte edilir. Enjekte edilen kimyasal bileşenler toksik yapıdadırlar. Bu sayede uygulama bölgesindeki yağ dokusunda nekroza neden olurlar. Hasar meydana gelen yağ dokuları vücut lenfatik sistemi aracılığıyla dışarı atılır.

Lipoliz Sonrası İyileşme

Lipoliz enjeksiyonunun ardından uygulama bölgesinde hafif düzeyde morarma, ağrı, şişlik ve sertlik görülmesi doğal bir durum olarak değerlendirilir. Bu tür şikayetler genellikle lipoliz enjeksiyonunu izleyen birkaç gün içinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Lipoliz enjeksiyonundan sonra uygulamanın etkilerinin tam olarak görülmesi için ortalama 8 hafta geçmesi gerekir. Diğer yandan lipoliz tedavisinden elde edilen sonuçların uzun sürelerle kalıcı olabilmesi için hasta kilo kontrolü konusunda özenli bir tavır sergilemelidir. Lipoliz enjeksiyonundan sonra düzenli sporun ve diyetin yaşam tarzı alışkanlığı haline getirilmesi elde edilen sonuçların daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayan önemli bir etken olarak kabul edilmelidir.

 


Abone Ol 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.