Kurumsal Filo Araç Kiralama ile Şirket Maliyetleri Artık Kontrol Altında!

Kurumsal Filo Araç Kiralama ile Şirket Maliyetleri Artık Kontrol Altında!

Kurumsal Filo Araç Kiralama ile Şirket Maliyetleri Artık Kontrol Altında!

Firmalar, operasyonel faaliyetlerini daha az maliyetle gerçekleştirebilmek için birçok farklı yöntemi tercih edebilmektedir. Özellikle saha operasyonları konusunda bir ihtiyaç haline gelen araçlar, satın alma yolu ile değil de filo kiralama işlemleriyle çok daha pratik ve ekonomik olabilmektedir. Araç kiralama işlemleri bireysel olarak yapılabildiği gibi şirketler tarafından son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Filo araç kiralaması yapmak isteyen firmalar tarafından bilinmesi gereken detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Filo Kiralaması Nasıl Yapılır?

Filo kiralamasını, bireysel olarak yapılan araç kiralamalarından ayıran en temel özellik birden fazla şekilde yapılabiliyor olmasıdır. Bu bağlamda düşünüldüğünde şirketlerin araç ihtiyaçlarının, bireysel gereksinimlere göre daha fazla olması temelde bir ihtiyaç doğurmaktadır. Şirketler, saha faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyduğu birden fazla aracı satın almadan da tedarik edebilmektedir. Bu işlemler filo kiralama hizmetleri ile birlikte kolaylıkla yapılabilmektedir. Firmaların araç satın alma işlemleri, uzun vadede maliyet açısından oldukça yüksek rakamlara neden olduğu için böyle bir alternatif son derece mantıklı hale gelmektedir. Filo kiralamaları ile birlikte birden fazla avantaja sahip olan şirketler, aynı zamanda birçok sorumluluktan muaf kalabilmektedir.

Firmalar tarafından yapılan filo araç kiralamaları, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için birçok soruya önceden yanıt verilmiş olması, sürecin çok daha kolay bir şekilde tamamlanmasında pay sahibi olmaktadır. Örneğin şirketin kaç adet araç ihtiyacının olduğu, hangi renk, model veya segment araçlara gereksinim duyulduğu gibi sorular, firma bünyesinde çözüme kavuşturulmalıdır. Bu sürecin çözüme kavuşturma aşamasında yaşanan çeşitli kararsızlıklar veya aksaklıklar, sektörde faaliyet gösteren filo araç kiralama firmalarının bilgi ve birikimleri ışığında kolaylıkla halledilebilmektedir. 2017 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Carvento, bu kapsamda müşterilerine sadece araç desteği değil aynı zamanda operasyonel çözümler de sunmaktadır. Uzman kadrosu, zengin araç filosu ve teknik destekleriyle birlikte müşterilerine sorunsuz ve konforlu bir filo kiralama deneyimi sunmaya devam etmektedir.

Kiralanacak olan araçların belirlenmesini takiben kurumsal firmalar ile şirket arasında sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmede, uyulması gereken kurallar ve dikkat edilmesi gereken bazı istisnai durumlar teker teker belirtilmektedir. Kiralama sonrasında yaşanabilecek olan herhangi bir aksilikte, sözleşmede yazan kurallar geçerli olmaktadır. Bu nedenle filo araç kiralaması yapmadan önce sözleşmelerin dikkatli bir şekilde okunması tavsiye edilmektedir. Öte yandan kiralamaların mutlaka güvenilir firmalardan yapılması, sürecin çok daha şeffaf ve sorunsuz olmasını kolaylaştırmaktadır.

Filo Araç Kiralamalarının Kurumsal Firmalara Faydaları

Tercihini araç satın almak yerine filo kiralamadan yana kullanan şirketler, bu kararlarıyla birlikte birçok avantajın da sahibi olmaktadır. Araç satın almak, günümüzde uzun vadede maddi açıdan şirketlere büyük bir yük bindirirken kiralama alternatifiyle bu yüklerden kurtulunabilmektedir. Şirketler, araç satın aldıkları zaman yıl içerisinde bakım, servis, sigorta, vergi ve kasko gibi rutin ödemelerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun yanı sıra eskiyen araçların her yıl değiştirilmesi, eskilerin satılıp yenilerinin alınması gibi süreçlerde görünmeyen birçok masraf ortaya çıkabilmektedir.

Örneğin satın alınmış olan araç, 2 yıl kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirileceği zaman ilk önce satışa çıkarılması gerekmektedir. Satıştan sonra yeni araç alımı süreci de tamamlandığında, sürecin tamamı göz önüne alınırsa birçok ek vergi ve fatura düzenlenmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak bunun yerine araç kiralaması yapmayı tercih eden şirketler, bu veya buna benzer durumlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Genel olarak değinilecek olunursa kurumsal firmaların filo araç kiralaması yaparak elde edebilecekleri avantajlar şöyledir;

  • Kurumsal firmalar, filo araç kiralaması yaparak tüm giderlerini KDV olarak bilinen Katma Değer Vergisi’nden düşebilmektedir. Böylece şirket, bütçe planlamaları konusunda daha rahat davranarak gelir gider dengesini koruyabilmektedir.
  • Araç kiralama işlemleri belirli şartlarda vadeye bölünebilmektedir. Vadeli ödemeler ise şirketten bir anda çıkacak olan toplu para çıkışlarını engellemektedir. Bunun sonucunda firmalar, mevcut nakitlerini farklı alanlarda kullanabilme hakkına sahip olmaktadır.
  • Firmalar, araç yenileme gibi durumlarda filo kiralama şirketleriyle iletişime geçerek bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatabilmektedir.
  • Yıl boyunca gelişebilen herhangi bir aksaklıkta sigorta, vergi veya kasko gibi süreçler, filo kiralama firmaları tarafından yürütülmektedir.

Filo Araç Kiralama Hizmetleri Uygun mu?

Şirketlerin, sıfır araç almaktansa filo araç kiralama firmalarından bu ihtiyaçlarını gidermeleri maliyet bakımından oldukça ekonomik bir sonuç doğurmaktadır. Kısa dönemlik olarak da yapılabilen kiralama işlemleri, özellikle 1 veya daha üzeri yıllık şekilde gerçekleştirildiğinde oldukça kârlı olmaktadır. Araç satın alındığında üzerine eklenen sigorta, vergi, kasko, muayene ve diğer kalemler, kiralama işlemleri sırasında firmalardan muaf tutulmaktadır. Bütün bu detaylar düşünüldüğünde filo araç kiralama hizmetlerinin uygun olduğu kanısına ulaşılabilmektedir.

Filo araç kiralama fiyatları İstanbul genelinde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarına göre teklif usulü de belirlenebilmektedir. Örneğin şirketin yıllık 10 araç ihtiyacı var ise verilen teklif çok daha uygun olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, araçların kısa değil uzun vadede tercih edilmesinin maliyetleri daha da düşüreceğinin bilinmesidir.

Lüks Araç Kiralaması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lüks araçlar, şirketlerin özellikle üst düzey yöneticilerine tahsis edilmek üzere filo tarafından kiralanabilmektedir. Lüks araç kiralama İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında kolaylıkla yapılabilmektedir. Bireysel olarak da yapılabilen bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kiralama yapılacak olan firmanın iyi araştırılması gerekmektedir. Firmanın sektörde kaç yıldır faaliyet gösterdiği, sahip olduğu belgeleri veya müşteri portföyü gibi detaylar bu süreçte belirleyici olabilmektedir. Bunun yanı sıra ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgili detayların net bir şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Sonradan çıkarılan ek masraflar, şirket veya bireyler özelinde can sıkıcı olabilmektedir. Kiralanacak olan araçların mutlaka sigortalı olup olmadığına özen gösterilmelidir.

 

Yayınlama: 19.01.2023
400
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.