Kendinize ve Finansal Geleceğinize Yatırım Yapmanın 4 Yolu

Kendinize ve Finansal Geleceğinize Yatırım Yapmanın 4 Yolu

Kendinize ve Finansal Geleceğinize Yatırım Yapmanın 4 Yolu

Zenginlik sadece finansal kararların değil, iyi kararların da birikimidir. Kendinizi mümkün olan en iyi finansal geleceğe hazırlamak için bugünden proaktif davranmalısınız. Hayatınızın ilerleyen dönemlerinde daha fazla zamanın, yapmak istediğiniz işi seçme esnekliğinin veya ailenizle vakit geçirmenin, hatta erken emekli olma özgürlüğünün ödülünü alabilmeniz için yaptığınızdan emin olmanız gereken 4 şey.

İlk olarak, borcunuzu azaltın

Her şeyden önce borcunuzu temizleyin. Borcun yaygın olması, ona sahip olmanın kabul edilebilir olduğu anlamına gelmez. Kredi kartı gibi yüksek faizli borçlar, servet edinme konusunda en büyük düşmanınız olacaktır çünkü çok fazla gereksiz fatura ödüyorsunuz.

Ancak borcunuzu hızla azaltmak için adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Aylık gelirinizin bir kısmını sürekli olarak yüksek faizli borçlarınızı ödemeye ayırmanızı sağlayacak bir bütçe oluşturun ve bu bütçeye sadık kalın. Bu, dışarıda yemek yemek veya tatil yapmak için birkaç ay daha az harcama yapmanız anlamına gelebilir, ancak uzun vadede size binlerce tasarruf sağlayacaktır. Borcunuzu ortadan kaldırdıktan sonra, zenginlik yaratmanın ve yaşam hedeflerinize ulaşmanın yolunu açmaya başlayabilirsiniz.

Becerilerinizi veya bilginizi geliştirmek için zaman ayırın

Harcamalarınızı azaltarak ve aynı zamanda aylık gelirinizi artırarak tasarruf kapasitenizi artırabilirsiniz. Zam almanın en kesin yollarından biri, kazanç potansiyelinizi artırmak için çalışmaktır.

Zaman içinde çalışanlar becerilerini, deneyimlerini ve bilgilerini artırdıkça doğal olarak daha değerli hale gelmeye devam ederler. Bununla birlikte, işlevsel becerilerinizi veya sosyal becerilerinizi geliştirmek için daha aktif bir yaklaşım benimsemek, ister mevcut işvereninizde ister yeni bir işverende olsun, kazanç potansiyelinizi artırabilir.

Bir beceri setini derinleştirmenin ve genişletmenin sadece genç profesyoneller için olduğunu düşünmeyin. Kariyerler onlarca yıl sürer ve liderlik edenler sürekli ve inatla mükemmellik ve büyüme için çabalayan kişilerdir. Kıdeminiz ne olursa olsun, topluluk önünde konuşma, liderlik, teknik zeka ve daha fazlasını geliştirmenin her zaman bir yolu vardır. Saygın çevrimiçi kursların yükselişi, ofise giderken önceden kaydedilmiş bir çevrimiçi kursa katılmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Zam alan bazı kişilerin yaşam tarzı enflasyonuna yenik düştüğünü, yani benzer bir yaşam kalitesini sürdürmek ve gelecekteki fırsatlar için her ay daha fazla yatırım yapmak yerine zamlarıyla birlikte yaşam tarzlarını yükselttiklerini unutmayın. Bunun sizin başınıza gelmediğinden emin olun. Hedefiniz, geleceğinizi daha etkin ve verimli bir şekilde inşa edebilmek için daha fazla kazanmaktır.

Birikimlerinizi geleceğinize yatırın

Son olarak, sadece tasarruf değil yatırım yapmayı da içeren bir finansal planınız olduğundan emin olun. Çok az sayıdaki şanslı vaka dışında, zenginlik tutarlı, disiplinli tasarruf ve yatırımın ve bu sürece erken başlamanın bir sonucudur. Ne kadar çok tasarruf ve yatırım yaparsanız, finansal hedeflerinize ulaşmaya o kadar yakın olursunuz.

Yatırıma başlamak için hiçbir zaman geç değildir, ancak birikimlerinizi ne kadar geç yatırmaya başlarsanız, 1 milyon Türk Lirası hedefine (veya ulaşmak istediğiniz miktara) ulaşmak için her ay o kadar fazla tasarruf etmeniz gerekecektir. Örneğin, 25 yaşında yıllık %6 getirili bir portföye yatırım yapmaya başlarsanız, 65 yaşında milyoner olarak emekli olmak için ayda sadece 490 TL yatırım yapmanız gerekir. Ancak 35 yaşına kadar beklerseniz, bu miktarın iki katından fazlasını biriktirmeniz gerekecektir.

Şu anda çok para kazanıyor olsanız bile, rahat bir emekliliğin getirdiği esneklik ve özgürlüğün tadını çıkarabilmeniz için bu paranın bir kısmını servetinizi oluşturmak için bir kenara koyduğunuz bir sisteminiz olmalıdır. Hiç kimse birikimlerine yatırım yapmayacak kadar zengin değildir. Ayrıca, paranızı işe koymamak size düşündüğünüzden daha pahalıya mal olabilir.

Portföyünüzü Çeşitlendirmeyi Unutmayın

Çeşitlendirme, bir portföy içinde çok çeşitli yatırımları karıştıran bir risk yönetimi stratejisidir. Çeşitlendirilmiş bir portföy, tek bir varlığa veya riske maruz kalmayı sınırlandırmak amacıyla farklı varlık türlerinin ve yatırım araçlarının bir karışımını içerir. Bu tekniğin arkasındaki mantık, farklı varlık türlerinden oluşan bir portföyün ortalama olarak daha yüksek uzun vadeli getiri sağlayacağı ve herhangi bir bireysel holding veya menkul kıymetin riskini azaltacağıdır.

Finans uzmanları riskli yatırımlardan tamamen uzak durmanın çok iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Portföyünüze az miktarda da olsa riskli yatırım stratejilerini dahil edin. İkili opsiyon ticareti gibi son yıllarda birçok yatırımcı ve tüccar tarafından tercih edilen yüksek getirili yatırım stratejileri için portföyünüzün yüzde kaçını ayıracağınıza karar verirken risk toleransınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Türkçe Binaryoptions.com merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını öğrenmenizi sağlayacak bir rehbere sahip.

Sağlığınıza zaman ayırın

Bu noktada, sağlıksız beslenme ve seyrek fiziksel aktivitenin diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıklar için kilit risk faktörleri olduğu yaygın olarak anlaşılmıştır. Duygusal, fiziksel ve lojistik olarak yönetilmesi zaten zor olan bu hastalıkları yönetmek çok pahalıya mal olabilir.

Kendinize şimdi bakarak, gelirinizin kesintiye uğraması veya acil durum fonunuzun azalması riskini azaltabilirsiniz. Egzersiz ve beslenme konusunda daha iyi kararlar vererek önleyebileceğiniz kronik hastalıklar için hayatınızın ilerleyen dönemlerinde büyük tıbbi faturaları ödemek üzere varlıklarınıza veya yatırımlarınıza el atmak istemezsiniz. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam tarzını günlük rutininize dahil etmenin yollarını bulmak için şimdi zaman ayırın.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek kronik hastalıklara yakalanma olasılığınızı kesinlikle azaltır, ancak bu beklenmedik bir hastalık veya yaralanmaya karşı hazırlıklı olmama riskini almanız gerektiği anlamına gelmez. Beklenmedik tıbbi acil durumlarla birlikte gelen pahalı tıbbi faturalar, potansiyel olarak servetiniz üzerinde büyük bir yük oluşturabilir. Yeterli sağlık sigortasına sahip olduğunuzdan emin olarak bunu önleyebilirsiniz. Sağlık sigortası sadece sizin ve ailenizin ihtiyaç duyduğu tıbbi bakımı karşılama gücünüzü artırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi ve ailenizi tıbbi bir acil durumu ödemek zorunda kalmanın getireceği mali yükten de korur.

Yayınlama: 29.09.2022
370
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.