Karaçay Deresi Çalışmaları Sürüyor…

Karaçay Deresi Çalışmaları Sürüyor…

Karaçay Deresi Çalışmaları Sürüyor…

Geyve’de sel felaketinin yaşandığı ve kanayan yarası olan Karaçay Deresinde geçtiğimiz ay başlayan ıslah çalışmaları devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü 32. Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan deresinin Sakarya Nehrine döküldüğü yerden başlayıp Burhaniye Mahallesi tekzip bendine kadar yapılacak olan ” Sakarya Geyve Karaçay Deresi 3. Kısım Islahı” çalışmasının yapıldığı bölge aynı zamanda yürüyüş yolu olacak.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve Belediye Meclis üyeleri, Eylül – 2017 Meclis Toplantısı sonrasında Karaçay deresi Islahı projesi kapsamındaki çalışmaları yerinde inceledi.

DERE YATAĞI GENİŞLEYECEK

Geyve Belediyesinin girişimleriyle DSİ tarafından yatırım planına alınan Karaçay Deresi’nde 9 kilometrelik bölüm ıslah projesinde Dere yatağının genişletilerek 3 yıl önce yaşanan felaketlerin tekrarlanmaması hedefleniyor. Karaçay’ın Sakarya Nehri ile buluştuğu noktadan itibaren başlayıp Burhaniye (köyü) mahallesi tekzip bendine kadar olan alanda yapılacak ıslah çalışmasında dere alanı ilçe merkezinde 21 metreye kadar genişletilecek.Proje sonrasında dere kenarında yürüyüş yolları ve oturma alanları oluşturulacak.

YENİ YÜRÜYÜŞ YOLLARI

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya projenin çok önemli bir soruna çözüm olacağını belirterek “Dere ile nehrin buluştuğu noktadan itibaren 9 kilometrelik bir alanda ıslah çalışması yapılacak. Derenin ilçe merkezinde geçen kısımlarında dere yatağı yer yer 20 metreye ulaşıyor.Islah çalışmasıyla birlikte nehirden itibaren yeni yürüyüş yolları ve oturma alanları oluşturacağız. Karaçay projesi sadece bir ıslah değil aynı zamanda yeni bir mekan olacak” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Projenin hayata geçirilmesinde Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun büyük emekleri olduğunu belirten Başkan Kaya “İlçemiz için çok önemli projeye katkı veren büyüklerime teşekkür ediyorum. DSİ’nin özel hazırladığı bir projeyle ıslah gerçekleştiriliyor. 9 kilometrelik alanda ciddi bir çalışma yapılacak. Islah projemizde çalışmalar başladı .Geyvemize hayırlı olsun” dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

Yayınlama: 06.09.2017
Düzenleme: 12.09.2017 09:57
1.890
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. hakkı dedi ki:

  zamanında plansız bir şekilde çay kenarına yürüme yolu yapılırken daraltmayın denildiğinde dinlemediniz,
  sel bastı geyve’yi.
  şimdi aklınız başınıza geldi değil mi?
  illaki bir felaket olması mı gerekiyordu?
  yapılacak işi alelacele yapmayın, bu da hepimize ders olsun!

 2. geyveli54 dedi ki:

  Geyve Karaçay islah çalışması için emeği geçen başta Muhterem Başkana ve tüm çalışanlara teşekkürler ederiz. İnşallah Karçaydan akan LAGIM için de tedbir ve yeraltı ıslahından boru ile ıslah vardır.
  eger yapılmıyorsa çok büyük bir hata olur.
  Gaye sadece suyun taşmasını engelleme değil asıl mesele LAGIM kokusunu gidererek temiz koku ve eskiden olduğu gibi balık tutulan çay olmasıdır.
  Tekraren teşekkürler

  1. Öğrenci dedi ki:

   Saglık Lisesinde okuyan bizler yol boyu maalesef çöplük kenarı ve Çaydan akan LAGIM kokusunu kokluyoruz
   inşallah bir çözüm olur.
   Geyveli54 Allah razı olsun çok önemli bir knonuyu gündeme getirmişiniz.
   Sayın Kaymakamım ve Belediye Başkanım teşekkürler çalışmlarınıza inşallah LAGIM kokusu nu gideririler

 3. doktor dedi ki:

  selamun Aleyküm Sayın Başkanım
  Bu Sağlık Lisesi ÖNÜ YOL BOYU Geyvenin çöplük alanımı
  ALLAH rızası İÇİN,Halkın ÇÖP dökmesinin engellyein.
  Kontrol için zabıta görevlendirin lütfen.
  Saygılarımla…

  1. geyveli dedi ki:

   Kıymetli kardeşim Saglık Lisesi karaçaydaki kokuyu ve çöpleri analiz edip salık açısından zararlarını tesbit için karaçaydan kokulu olsun arzu ediliyor.
   bir de çöplerin çeşidi nedir zararları nedir sizin için bir çalışma alanı….
   Sağlık tercihiniz de sizin kaderiniz.
   Şaka bir tarafa talepleriniz makul ve Biz Geyveliler için bir ayıptır bu çop ve LAGIM akması
   Sayın Başkan ve Kıymetli KAYMAKAM bey inşallah bu duruma bir el atar da karaçayın etrafı yol boyu çöplük olmaktan çıkar.

 4. hakaan dedi ki:

  artık uzaYA CIKABİLİRİZ sadece çöp toplamayı belediyecilik zanneden vizyonsuz belediye yöneticileri ki bence yönetici bile degiller sosyal belediyecilikden nasibini almamış yönetim akpnin hizmetkarları rant olsun akp zengin olsun diyen o düşüncedeki yöneticiler geyve ye ne yaptınız soruyorum ? 8 5 ay başı belediyesi bence bunlar geyveye ne kazandırdınız ? 1 milim ileri gitti mi geyve . alifuatıda aldınız bunyenize artık ordanda gelsin paralarrr sahi noldu sizin seçim zamanı projeleriniz 🙂 ama her yerde olduğu gbi muhalefet yok ki adam gibi rast gele çalışmaya devam 🙂 saygılar . ha kaymakam beyde devletimi temsil ediyor akp nin hizmetkarı mı anlamadım ?