Alt Yapı ve Kanalizasyon Çalışmaları HAZİRAN – 2015 te Tamamlanacak…

Alt Yapı ve Kanalizasyon Çalışmaları HAZİRAN – 2015 te Tamamlanacak…

Kanalizasyon Çalışmaları HAZİRAN – 2015 te Tamamlanacak…

geyve-alt yapi-kanalizasyon-calismasi-bahri türksa-roportaj-(2)Kanalizasyon Çalışmaları HAZİRAN – 2015 te Tamamlanacak…

Geyve İlçesinde yapımı devam eden kanalizasyon çalışmalarındaki son durum ve diğer çalışmalar ile ilgili olarak;” İller Bankası Alt Yapı Kontrol Mühendisi İnş. Y. Müh. Bahri Türkşa, Geyve Medya Haber Müdürü Namık Cihan’ın sorularını cevapladı. Görüşmede; Müteahhit Firma Temsilcisi Recai Vural da hazır bulundu ve aralarda eksik kalan bilgileri tamamladı.

YAPIMI DEVAM EDEN KANALİZASYON YENİLEME ÇALIŞMALARI NE ZAMAN TAMAMLANACAK? BİR TARİH VEREBİLİRMİSİNİZ?

Bu çevrede 3 tane ihale yapıldı.
1. Geyve Kanalizasyon İnşaatı, Kısmi Yağmur Suyu İhalesi,
2.Pamukova Kanalizasyon İnşaatı.
3. Alifuatpaşa Bölgesi Kanalizasyonu ve bu üçünün ortak arıtma tesisini kapsayan ihale.
Pamukova Kanalizasyon İnşaatını bitirdik, Yaklaşık 1 ay içinde geçici kabulü yapılacak. Geyve Kanalizasyon İnşaatında %75 – 80 lere ulaştık. Burasının da yaklaşık 4 ay içinde ki kış koşulları etkileyici oluyor, en geç Haziran ayında tamamlanacağını düşünüyoruz. Burada da bazı problemlerle karşılaşıyoruz, Karayolları ağında olduğu için çalışamadığımız Umurbey Yolu. Bu yolda uzunca bir süre çalışamadık. Alifuatpaşa bölgesinde Kadastro Müdürlüğünden kaynaklı bir problem hasıl oldu, vatandaşın arazisinden geçmek zorunda kalınan yerlerde SASKİ Genel Müdürlüğü kamulaştırma ve irtifak işlemini tam olarak yapamadı. Yapamamasının sebebi de; Kadastro Müdürlüğünde bu işlemlerin yapımı donduruldu. Bu problem giderilinceye kadar hiç bir resmi işlem yapılamaz bilgisi verildi. Böyle olunca da bu bölgelerde toplayıcı hatlarda çalışamadık, hala da çalışamıyoruz. bekliyoruz. Bütün bunlar tamamlanınca, haziran ayına kadar Geyve kanalizasyonunu bitirmiş oluruz. Alifuatpaşa kanalizasyonunun %90 nını bitirdik. Geri kalan %10 nun çalışmaları havaların düzelmesi ile başlayacak. Arıtma tesisinin projeleri daha yeni tasdik oluyor. Bu da şundan; üçünün ortak tesisi olması nedeniyle proje revizyonu gerekli. Daha önce ayrı ayrı planlanmıştı. SASKİ ortak arıtma olmasını talep etti. Bu nedenle proje revizyonu gerekti. En kısa sürede başlanacak, onunda 6 – 7 ay içinde tamamlanacağını tahmin ediyorum.

KANALİSAZYON ÇALIŞMALARI SIRASINDA SOKAKLARIN, YOLLARIN ÇOK KİRLENMESİ UYGULAMADAKİ BİR EKSİKLİKTEN Mİ KAYNAKLANIYOR?

Sorun biraz da maliyetle alakalı ve çıkan kazı malzemesinin niteliği ile alakalı. İhale yapılırken ana yollardaki hatların kazıdan çıkan geyve-alt yapi-kanalizasyon-calismasi-bahri türksa-roportaj-(4)
malzemenin tamamen nakledilip götürülmesi, dolgu yapılacak malzemenin stabilize malzeme olması biçiminde. Kilometre olarak fazla olan ara yolların ise kazıdan çıkan malzeme ile dolgu yapılması biçiminde ihale edilmiş. hal böyle olunca, kış koşulları da etkiledi. Sonbahar döneminde de bayağı yağışlar oldu, hatta sel oldu. Kuru ortamda çalışmalar olsa idi belki alttan çıkan malzemede de sorun olmayacak idi. Yağışlar ile birlikte çalışılınca hakikaten bayağı sorun oldu. Bir diğer sorun da sokakların dar oluşu. Bu sokaklarda; doğalgaz hattı, su hattı ve belediyenin eski kanalizasyon hatları var. Bizlerde bunların arasına yeni hattı döşeme boşluğu arıyoruz. Bu çatışmalar da sorun olmasına neden oluyor. Bütün bunlar, vatandaşı ve belediyeyi zorlayan unsurlar oldu. Kanalizasyon inşaatların yapıldığı her yerde bu tür zorluklar ile karşılaşılıyor.

GEYVE İÇME SUYU ŞEBEKESİNDE REHABİLİTE ÇALIŞMALARI MI YAPILACAK, YENİLEME ÇALIŞMALARI MI YAPILACAK?

İller Bankası olarak bizlerin ihale edilmiş bir konumuz yok, fakat bilgi sahibiyim. Geyve İlçesinin bundan önce yapılan içme suyu tesisinin de kontrolüydüm. Gerçi o tesisi 20-25 yıllık bir tesis haline geldi. Şebekenin de yenilenmesi gerekiyor. Çünkü bazı ana borular asbest borudur. O borular da artık kullanılmıyor. Polietilen borular kullanılarak Geyve İçme suyu şebekesi yenilecek. SASKİ Genel Müdürlüğü şu an Geyve İlçesinin İçme Suyu Projesini yaptırıyor, tamamlanmak aşamasında. Proje tamamlanınca, iş de ihale edilecek. Şunu söyleyebilirim ki; içme suyu inşaatı kanalizasyon inşaatı kadar tahribat vermeyecek. Çünkü içme suyu hendeğinin genişliği ara sokaklar için 60 cm, derinliği 1,10m dir.

GEÇMİŞ DÖNEMLERDE, İÇME SUYUMUZ İLÇEYE YETTİĞİ GİBİ İSTANBUL GİBİ KENTLERE DE SATILIYORDU. NEDEN SUYUMUZ YETMİYOR DA HAZIR SU İÇİYORUZ?

geyve-alt yapi-kanalizasyon-calismasi-bahri türksa-roportaj-(3)Geyve İlçesinin içme suyu kaynakları, birden fazla küçük debili içme suyu kaynaklarının bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bu tür su kaynakları kurak dönemlerden en çabuk etkilenen su kaynaklarıdır. Son 7-8 yıldır, önceki dönemlere bakarak kurak yazlar yaşadık. Bunlar da olumsuz etkiledi. Kaynaklarda azalmalar oldu, debi düşüklüğü oldu. Artı nüfus artışı. Hem ihtiyacın fazlalaşması, hem de kaynakların azalması etkiliyor. SASKİ Genel Müdürlüğü bu ihtiyaçların giderilmesi için yeni sondaj kuyuları açtı ve devreye soktu. Suyun azaldığı dönemlerde sondaj kuyuları devreye giriyor.
Yönelttiğimiz soruları cevaplayarak, ilçede yaşayanların kafalarında oluşan soru işaretlerini gideren Sayın Bahri Türkşa’ya teşekkürlerimi sunarım.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

10756379_890893350923798_83321678_o (2)

Yayınlama: 25.01.2015
Düzenleme: 28.01.2015 16:52
946
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. hayati dedi ki:

    teknik şartnameyi iyi hazırlamadıkları belli oldu. geyveli çile çeksin. sorun yok. sabretsin…tabi tabi….

    1. çok prof gördüm seni mahir… 🙂