İşvereni Etkilemek İçin Cv’nize Mutlaka Yazmanız Gereken Detaylar!

İşvereni Etkilemek İçin Cv’nize Mutlaka Yazmanız Gereken Detaylar!

İşvereni Etkilemek İçin Cv’nize Mutlaka Yazmanız Gereken Detaylar!

Cv oluştururken dikkatli davranarak iş verenleri etkilemek adına düzenlemeler yapmanız gerekir. Özenli bir Cv oluşturmak pek çok işvereni etkilemenize yardımcı olurken, oldukça profesyonel bir çalışan olduğunuzu görüşmeden bile gösterme şansınız söz konusudur.

Sözlü mülakata davet edilmek adına Cv ilk olarak bakılan şeylerden biridir. Bu sebeple de işe davet için Cv oluştururken becerilerinizi çok daha net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Firma ilk etapta sunmuş olduğunuz Cv ve bilgilerinizi kapsamlı bir şekilde inceler.

Anlatım konusunda ve bilgilerinizi doğru aktarım konusunda çok dikkatli davranmanız gerekir. Aynı zamanda düzenin de doğru bir şekilde sağlanmasına dikkat etmeniz gerekir.

İşvereni Etkilemek için CV Nasıl Hazırlanır?

Eğitim seviyeniz ve okuduğunuz okullar, kişisel özellikleriniz, deneyimleriniz ve becerileriniz Cv’nizde olmazsa olmaz. Bu bilgileri en doğru şekilde firmalara aktarmanız durumunda inceleme esnasında çok daha iyi bir avantaj ile karşı karşıya kalmanız mümkün olur. Cv hazırlarken şu gibi konulara dikkat etmek gerekir;

  • Ne çok uzun ne de çok kısa bir cv hazırlanmamalıdır. Orta uzunluk yeterli olacaktır.
  • Sayfa düzeni ve Cv taslağı düzenli olan şeklinde seçilmelidir. Bunun için cv örnekleri incelemesi yapabilirsiniz.
  • Beceriler kısmını boş bırakmamalı ve kullandığınız programları mutlaka eklemeniz gerekir.
  • Referansınız varsa mutlaka ekleyin.

Bu gibi konularda dikkatli davranıldığı zaman firmalar adına çok daha olumlu bir izlenim yaratmanız mümkün olur. Ayrıca cv hazırlama robotu sunan websiteleri de özgeçmişinizi oluşturmanız için çok faydalı olacaktır.

Yeteneklerinizi Yazın

Yetenekler kısmı Cv hazırlanırken genel olarak boş bırakılan bir kısımdır. Fakat firmalar bu kısma çok önem verirler. En doğru şekilde yetenekler kısmını doldurmak firmada en iyi izlenimi bırakmanız açısından çok etkili olacaktır.

Yabancı dil seviyeniz, bilgisayar bilginiz, kullanabildiğiniz programlar ve katıldığınız seminerler belirtilir ise Cv hem çok daha dolu hem de başarılı bir hal alır. Aynı zamanda yapmaktan keyif aldığınız aktiviteleri de belirterek kişisel özelliklerinizin daha belirgin bir hal almasını sağlamanız mümkün olur.

Tam olarak iyi olmadığınız şeyleri kesinlikle Cv’de belirtmeyin. Özellikle yabancı dil konusundan ne seviyedeyseniz onu belirtin. Daha yüksek seviyede belirtmek yüz yüze olan görüşmelerde ortaya çıkar ve bu durum sorun yaratır.

Referans Belirtin

Etkili bir Cv hazırlamak için her adımda dikkatli bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Cv kusursuz bir şekilde hazırlansa da referans eklemek son derece etkili bir sonuç almanızı sağlar. Eski çalıştığınız yerin işvereni ya da çalışma gösterdiğiniz hocalarınızı referans olarak ekleyebilirsiniz.

Özellikle yüz yüze mülakat aşamasına geçildiği zaman referans kısmı sizin için çok olumlu bir sonuç ortaya çıkarır. Çok fazla referans yazmanız göze batan bir durum olacağından 2 kişiyi yazmanız yeterlidir. Referans olarak belirttiğiniz kişinin başvuracağınız işler ile alakalı olması konusunda da çok dikkatli davranmanız gerekir. Aynı zamanda referans olarak belirttiğiniz kişiye de bu durumu bildirmeniz gerekir.

Cv’nizi Güncel Tutun

Cv hazırlama işlemi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de güncel bir Cv olmasıdır. Yeni yetenekler ya da deneyimler söz konusu ise bunları mutlaka Cv’de belirlenen alana ekleyin. Böylece çok daha etkili bir sonuç elde etmeniz mümkün olur. Yeni mezun olan kişiler deneyim edindikçe Cv’lerini güncellemeli ve bu şekilde belirli firmalara başvuru yapmalıdır.

Yayınlama: 15.04.2022
546
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.