İşte Şirin Mahallemiz ILICA..

İşte Şirin Mahallemiz ILICA..

ILICA ” Mahallesi…

geyve-ilica-mahallesi- (3)Geyve İlçesinin bir birinden şirin ve yeşil Mahallelerinden birisi de ILICA Mahallesidir.

Geyve ve Taraklı İlçelerini bağlayan karayolu üzerinde bulunan “Soğuksu Mevki” nin hemen yakınında ve çalışkan insanların yaşadığı ILICA mahallesinin tarihi çok eskilere dayanmakta.

Mahalleye de adını veren ve sindirim sistemi ile ilgili bazı hastalıklara da iyi geldiği bilinen içimlik ve yıkanmalık uygulanan su kaynağının yaşı bilinmemekte.

Ilıca Mahallesi Muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Pınar kısa açıklamasında şu bilgileri verdi: ” Mahallemize adını veren ve halk arasında ILICA diye bilinen bu su, mahalle meydanındaki çeşmemizden sürekli akmaktadır. Büyüklerimden öğrendiğim kadarı ile de yaşı bilinmemekte. Yani kimlerin, ne zaman yaptığını öğrenemedik. Bildiğimiz şey ise; bir bölümü açıktan akan bu suyun baş tarafını tüm aramalarımıza rağmen bulamadık. Çeşmelere yakın bulunan bir binanın alt tarafından çıkışını biliyoruz, ondan sonrasını bulamadık. Tadı sodalı su gibi ve ılık bir su. Yaşadığımız depremlerden pek etkilenmedi. Yaz – kış devamlı çeşmelerden akmaktadır. Bu suyun, Beypazarı Madensuyu Kaynakları ve Ahıbaba Mahallesi alt tarafında bulunan “Acı Su Kaynağı” ile bir bağlantısının olduğu kanaatindeyim. Tahliller için gerekli girişimlerde bulundum fakat farklı sonuçlar geldi, tekrar cesaret edemedim.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

 

Yayınlama: 14.03.2016
Düzenleme: 16.03.2016 22:30
3.531
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.