İpekyolu Derneğinden görkemli kongre.. Başkan Fatih Kıcır oldu

İpekyolu Derneğinden görkemli kongre.. Başkan Fatih Kıcır oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Geyve, Pamukova ve Taraklı’nın ticaretine katkı sunmak ve kültürünü tanıtmak amacıyla kurulan Sakarya İpekyolu Derneği’nin açılış kongresine katıldı. Yüce, Sakarya’nın tarihin her döneminde İpek Yolu’nun önemli bir aktörü olduğuna vurgu yaptı. Başkan Yüce, “Sakarya, tarih boyunca İpek Yolu içinde ticaretin de merkezi olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi.

Sakarya İpekyolu Kültür ve Dayanışma Derneği, şehir merkezindeki AKM’de gerçekleştirilen olağanüstü kongreyle birlikte açılışını yaptı. Taraklı, Geyve ve Pamukova’daki ticaret hacmini genişletmek ve bölgenin kültürünü, değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla kurulan derneğin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de katıldı.

Derneğin kurucu başkanı olan Fatih Kıcır ile görüşen Yüce, Sakarya’nın yarınları için yürütülecek her türlü girişimin destekçisi olduklarını ifade etti. Kongrede ayrıca  AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, CHP Grup başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, siyasi parti temsilcileri, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, sivil toplum kuruluşları katıldı.

Ticaretin merkezi Sakarya

İpek Yolu’nun tarihsel ve kültürel gelişiminden bahseden Ekrem Yüce, “Malumunuz İpek Yolunun, dünya tarihindeki en önemli rolü, Doğu ile Batının arasındaki ticari ve kültürel köprüyü sağlamasıdır. Farklı medeniyetlerin, farklı kültürlerin, farklı siyasi olayların, farklı dil ve dinlere sahip milletlerin, aynı anda üç farklı ırktan insanların yaşadığı coğrafyaları birbirine bağlayan Çin ile Bizans’ı birleştiren büyük ticaret yolu, en aktif döneminde bizlerin elindeydi. Tarihin en eski ve en uzun karayolu özelliğinde olan, İpek Yolunun güzergâhında Sakarya’mızda bulunuyordu. Sakarya, tarih boyunca İpek Yolu içinde ticaretin de merkezi olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi.

Modern İpek Yolu

Başkan Yüce İpek Yolu’nun yapılan yatırımlarla daha güçlü ve potansiyelli bir sisteme kavuştuğunu ifade ederek, “Günümüzde Asya ile Avrupa’ya daha somut bir ifade ile 28 ülkeyi biri birine bağlayan 114 bin kilometrelik Trans- Asya Demir Yolu Ağı ile 141 bin kilometreyi bulan Asya Hızlı Demir Yolu ağı projelerine başlanmıştır. Bu projelerin Türkiye için önemi çok büyüktür. Ülkemiz bu hat ile, Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan ülkemize uzanan Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ile, Çin ve Türkiye arasındaki yük taşıma süresi 1 aydan 12 güne inmiştir. Dahası asrın projesi Marmaray ’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süre 18 güne düşmüştür” diye konuştu.

Sakarya’nın Tarihi Mirası

Sakarya’nın jeopolitik avantajlarının marka şehir olma yolunda birçok olumlu katkı sağladığını belirten Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak İpek Yolu birleşim noktalarından biri olma avantajının farkında olup şehrimizi; çevre, kültür, spor, tarım, sanayileşme ve birçok konuda ileriye götürmek için çalışıyoruz. Bunlardan en önemlisi spor alanında şehrimize yaptığımız yatırımlar ve bunların sonucunda gerçekleşen dünya çapında spor organizasyonları. 2021 yılında Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından uzun incelemeler sonucu verilen ve dünyada az sayıda şehrin sahip olduğu Bisiklet Şehri Unvanını alarak ülkemizde ilk ve tek şehir olma özelliğine kavuştu” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra derneğin açılışına katılan Yüce, Sakarya’nın tanıtımı ve her anlamda gelişimi noktasında atılan her adımın arkasında olduklarını belirterek teşekkür etti. Yüce, ayrıca derneğin ilk üyelerinden biri oldu ve salonda üyelik kaydı için imza attı. Program fotoğraf çekimiyle son buldu.

Yayınlama: 17.01.2023
Düzenleme: 23.01.2023 20:37
1.404
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.