Hem Okuma Yazmayı, Hemde Kuranı Öğrendiler.

Hem Okuma Yazmayı, Hemde Kuranı Öğrendiler.

ÖĞRENMENİN YAŞI YOK

Hem Okuma Yazmayı, Hemde Kuranı Öğrendiler.

Geyve Melekşesolak mahallesinde “öğremenin yaşı yok” deyimi bir kez gerçekleşti.

Geyve İlçe Müftülüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğünce açılan Kur’an kursuna başvuran okuma yazma bilmeyen Melekşesolak’lı kadınlar hem okuma yazma hem de Kuran öğrendi.

Melekşesolak mahallesinde görevli din görevlisinin eşi Şeyma Kaya’nın gayreti ve azmi ile okuma yazma kursuna katılan Feriha Kuzu, Saffet Yıldırım, Hatice Küpüç, Havva Şahin ve Satılmış Mutlu ismindeki kadınlar hem okuma yazma hem kuranı kerin öğrenirken, , Emine Çelik, Emine Güler, Beratiye hanım, Raziye Şahin, Saadet Yıldırım, Raziye Uysal, Mümtaziye Kılınç, Hasibe çelik, ve Yurdanur Yıldırım ismindeki kadınlarda Kuranı kerim öğrendiler.

Halk Eğitim Müdürlüğünün öğreticisi Şeyma Kaya; Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılmış olan Yetişkin okuma-yazma kursu öğreticiliğini Geyve Halk Eğitim Merkezi müdürlüğünce mahallemiz Melekşesolak’ta usta öğretici olarak görevlendirildim. 35 ve 70 yaşları aralığında okuma -yazma bilmeyen yetişkinlerle birlikte birinci kademe derslerimizi tamamladık. “Sene başından buyana teyzelerimiz ara vermeden azim ve şevk ile buraya geldiler. Yaşları 50 üzerinde olduğundan dolayı öğrenemeyiz kaygıları da vardı. Hamdolsun öğrendiler. Her gün bir iki satır da olsa gelip öğrendiler. Sürekli Kur’an’ı Kerim’i öğrenmeye geliyorlardı. Bunca yıl Kur’an’ı Kerim’i öğrenmedikleri için hayıflanıyorlar. Bu yaşlarından sonra Kur’an’ı Kerim’e aşk ile bakıyorlar.Ekim ayı itibariyle ikinci kademe okuma-yazma derslerimize devam edeceğiz.Hz. Ali “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyor. Yani bir harf öğretmek o kadar önemli. Çevremizde okuma-yazma bilemeyenlere karşı duyarlı olup, onlara bildiklerimizi öğretelim.Bu konuda yetişkinlere yardımcı olabilmek beni ziyadesiyle mutlu ediyor. dedi.

Kur’an-ı Kerim âşıkları, genç iken Kur’an’ı Kerim’i öğrenip okuyamadıkları için çok üzüldüklerini ve şimdiki gençlere ise öğrenmeyi tavsiye ettiler.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

Yayınlama: 25.09.2018
Düzenleme: 29.09.2018 20:02
1.049
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.