Halk Bankası’ndan operasyon açıklaması

Halk Bankası’ndan operasyon açıklaması

Halk Bankası’ndan operasyon açıklaması

halk_bankasindan_twitterda_operasyon_aciklamasi13876182600_h1108147Üç gündür her hangi bir açıklama yapmayan Halk Bankası Genel Müdürlüğü bugün sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınladı. yapılan açıklamada hem ihtar vardı hem de bankanın hedef gösterilme nedeni…

Yapılan açıklamanın bir basın açıklması şeklindeyayınlanmış olması dikkatlerden kaçmadı.

Yaşanılanların sebebini açıklayan cümlelerinyer aldığı mesajların metin haline getirilmiş hali şu şekilde;

HALKBANKASI NEDEN HEDEF SEÇİLDİ?

Türkiye , Kuzey Irak’la petrol ve gaz rezervinidünyaya açma konusunda el sıkıştı. Söz konusugelirin Türkiye’de bir kamu bankasında tutulması ve Irak yasalarına göre Bağdat ile Erbil arasında paylaşılması teklifini sundu

Transferde Halkbank merkez olacaktı. Ancak son iki ayda paranın ABDbankalarında tutulması yönünde girişimler yapıldığına dair haberler yayıldı.

Petrol ve gazdan cironun yıllık 100 milyar doları bulabileceği belirtiliyordu.

Ayrıca Hindistan ın İran’a uluslararası yaptırımların başladığı günden bugüne kadar bu ülkeye 5 milyar euro borcu birikmiştir.

Hindistan Milli Petrol Şirketi, geçen hafta hem bunun hem bundan sonraki ödemelerinHalkbank üzerinden geçmesinin planlandığını duyurdu. Türkiye ile İran arasındaki petrolticaretinin, diğer ülkelerden yapılan alımlardan farklı bir yönü de vardı.

Türkiye, İran’a petrol alımı karşılığında TL bazlı ödeme yapıyordu. Küresel ekonomik abluka nedeniyle İran, dünya ile ticaretini altın karşılığı sürdürmektedir.

Türkiye’den bu ülkeye yönelik ihracat, Türkiye nin dış ticaret açığını daraltmaktadır. Bu iki alışverişte de Halkbank kilit konumdaydı.

İran’a yönelik yaptırımların gevşemesinden sonra Dünya finans otoritelerinin “En güçlübankalardan biri olacak” dediği Halkbank HEDEFTİR !

ABD, Kuzey Irak petrolünün parasının Halkbank’ta toplanmasına karşı çıkmış, aracı finanskurumunun ABD menşeli olması için bastırmıştı. Bu baskınla bankamız databasenden elde edilen Türk İş Dünyasına ilişkin veriler çok değerlidir ve korunması hayatidir.

Ülkemizin ticari bilgilerini içeren bu verilerin korunması gerektiğini ve YABAN ELLER’e servis edilmemesi gereğini İHTAR ediyoruz !

Özellikle Ülkemize yurtdışı misafir(!) lerin yoğun geldiği şu günlerde Amerikan Hazine Bakanlığı analisti Jonathan Schanzer İran’la varılan anlaşmalardan en karlı çıkacak ülkeninTürkiye olduğunu açıklamıştır.

Jonathan Schanzer şu an ülkemizde bulunması kuşkuları arttıran bankamızı ”HEDEF” leyenDavid Cohen in mesleki ortağıdır. Schanzer bir yazısında Bakan Zafer Çağlayan’ın “Yakındabütün Türk bankaları İran’la normal transferlere geçebilir” sözüne dikkat çekmiştir.

Yayınlama: 22.12.2013
Düzenleme: 23.12.2013 22:12
739
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.