Hakkari Valisi İdris Akbıyık ile söyleşi

Hakkari Valisi İdris Akbıyık ile söyleşi

Gazeteci Öğretmen Mehmet Aydoğan, 2010-2015 yılları arasında Geyve’de Kaymakamlık yapan; Geyvelilerin gönül dostu şimdiki Hakkari Valisi ve Belediye Başkanı Vekili İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret ederek, izlenimlerini kaleme aldı.

Vali Akbıyık, “ Beş yıl ekmeğini yediğim Ayva’nın Başkenti olan Geyve’ye selamlarımı sunuyorum. Sizler de gelip Hakkari’deki bu hayatı yaşayın” dedi.

İZLENİMLERİNİ ANLATTI
Şırnak’ta görevli olan oğluma misafir oldum. Torunum ile çok güzel günler geçirdik. Torunumu parkta salıncakta sallarken, 7-8 yaşlarındaki bir kız çocuğu “Keşke benim dedem de burada olsaydı, beni de sallardı.” demez mi? Bir hoş oldum. “Evladım, ben senin de dededen olurum. Seni de sallarım. ” dedim, çok sevindi. Şırnak’ın komşu ili olan Hakkari’ye de gitmek istedim. Çünkü Hakkari valisi; 2010-2015 yılları arasında Geyve Kaymakamı olarak görev yapan; Geyvelilerin gönül dostu kıymetli valim Sayın İdris Akbıyık Bey’i de makamında ziyaret etmek istedim.

HEDEFİMİZ İNSANLARIN HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMASI
Yüksek dağların arasında masmavi akan Zapsuyu’nu seyrederek Hakkari’ye gittim. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Sayın İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret ettim. Hakkari’nin çarşısını, pazarını, Seyir Terasını, Kayak Merkezini ve Hakkari’de adına yapılmış olan “Vali İdris Akbıyık İlk ve Ortaokulu’nu” gezdim. Okul müdürü Sayın Şükrü Ecer Bey’den müsaade isteyerek; öğretmenlerle buluştuk. Hakkarili öğretmenim Evliya Parlak’ı yad ettik. Vali Bey, yöresel yemekler ikram etti. Çaylarımızı yudumlarken Hakkarililerin de gönlünü kazanmış olan Vali Bey “Hakkari de Hayat Var” diyerek söze başladı ve şunları söyledi: Beş yıldır Hakkari’deyim. Daha evvel görev yaptığım Geyve’de olduğu gibi burada da birinci meselemiz insanların huzur içinde yaşamalarına çalışıp, çocukların en iyi şekilde eğitim almalarını sağlamaktır.

‘BİR KİTAP BİR İNSAN’
‘Bir Kitap Bir İnsan’ düşüncesinden yola çıkarak, eğitime çok önem verdik. Serhat şehri olan Hakkari, Türkiye’nin güvenliği için önemli bir şehirdir. Hakkari’de güvenliği tutamazsak ne İstanbul’da ne Sakarya’da ne de Malatya’da güvenlik olur. O yüzden buralarda daha bir milli ve manevi bilinçle çalışıyoruz. Buranın bir çok mahrumiyeti var. Ama manevi tatminleri de çok fazladır.

Sakarya’daki gibi aynı şevk ve aşkla Hakkari’de de beş yıldır güzel hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Çok çetin ve zorlu coğrafi koşullarda yaşayan bu güzel insanlara hizmet etmek bizim için bir şereftir. Serhat şehrimizden biri olan “Hakkari’de Hayat Var” Mehmet hocam gelip bu hayatı yaşadığı için kendisine teşekkür ediyor; Sakarya’ya ve beş yıl ekmeğini yediğim “Ayva’nın Başkenti” olan Geyve’ye selamlarımı sunuyorum. Sizler de gelip Hakkari’deki bu hayatı yaşayın” dedi.

Mehmet Aydoğan

Yayınlama: 28.12.2022
Düzenleme: 03.01.2023 17:40
1.220
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.