Güney’in Başkanları 200 Günde Neler Yaptılar…

Üç başkan birden

Sakarya’nın duayen gazetecilerinden haberlisin.com genel yayın koordinatörü Güven Hasbaş belediye başkanlarını değerlendirdiği yazı dizisine Sakarya’nın güney ilçeleri Geyve, Pamukova ve Taraklı belediye başkanları ile devam etti.

Şehrin güneyinde ki ilçeleri aynı gün değerlendirdik. Geyve’de üçüncü dönemine başlayan Murat Kaya ile Pamukova ve Taraklı’da başkanlıkta ilk dönemleri olan Güven Övün ve İbrahim Pilavcı’nın karnelerini siz verin istiyoruz.

Murat Kaya-GEYVE BELEDİYESİ

Murat Kaya başkanlıkta üçüncü dönemini geçiriyor. İlk iki dönemde yaptıklarıyla yıllardır yapılamayan sorunları bertaraf etti. Kanalizasyon ve su sorunu çözüldü. Doğalgaz kullanmaya başlayan ilk ilçelerden birisi de Geyve…

Başkan Murat Kaya ilçesinde farklı bir algı oluşturmak için mücadele ediyor. Tarım ve tarımsal ürünlerin katma değerini yükseltmek için yaptıklarını sanırım bilmeyen yoktur. Kadın istihdamı, yetim ve öksüz çocuklara harçlık, evde sağlık hizmeti ilk akla gelen işleri.

‘Ayvanın Başkenti Geyve’ diyerek 2014 yılında yola çıktı. Medyada yapılan tanıtımlar, festivaller, yöresel ürünler üretim merkeziyle devam etti. 2014 yılından bu yana Geyve Ayvası neredeyse her mecrada konuşuldu. İlçenin tanıtımından, ürünlerin para etmesine ciddi etkiye sahip çalışmaların temelini Kırsal Kalkınma oluşturuyor esasında.

Köylünün, üretenin ürünü para ederse ilçe büyür felsefesiyle yapıldı bütün işler. Bugün ülkenin birçok yerinde benzer modeller veya kırsal kalkınma hamleleri yapılıyor.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’yı sadece geride kalan 200 gün ile değerlendirmek yerine geçmişi ve geleceğiyle yazıya konu etmek istedim. İlçeye Geriatri Merkezi kurulacak. Yaşlı ve kimsesizlere hizmet verecek sosyal tesis insana yatırım yapmanın önemini bir kez daha ortaya koyacak.

Cam teras başta olmak üzere birçok projenin ihale aşamasına geldiğini biliyorum. 50 bin nüfuslu birçok ilçe belediyesi rutin işleri yapmakta zorlanırken Başkan Kaya kaynak bulup ilçesine değer katıyor. Şaban Dişli abisi, Mehmet Özhaseki eniştesi, Ekrem Yüce abisiyle dirsek temasında olan Başkan Kaya başarılı işlere imza atıyor.

Geyve’de yapılacak Ekolojik Köy projesinin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Elbette ilçede yapılan diğer büyük ölçekli projelerin önemi büyüktür. Cam teras, seyir terası ne de ilçe meydanı beni Ekolojik Köy projesi kadar heyecanlandırmıyor.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın gündelik siyaset jargonuyla eleştirilecek tarafları yok mudur? Zorlasak herkesi eleştirebiliriz. Gördüğüm, tanıdığım bildiğim Murat Kaya’nın tek derdi ilçesi. O sebeple onun işini görmedi, falancanın kişisel beklentisine karşılık vermedi diye eleştirmek doğru olmaz.

Sözün özü; Başkan Kaya şimdilerde çok moda olan ve yerel yönetimlerin el attığı kırsal kalkınmada rol model oldu. Meseleyi bir adım öteye götürüp tarım turizmi, ekolojik köy hatta yapılan üretimin dünya pazarına satılması gibi işler bekliyorum Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’dan…

Güven Övün-PAMUKOVA BELEDİYESİ

Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün AK Parti’den aday adayı oldu. Karar vericiler tarafından aday gösterilmedi. İkinci kez aday adayı olmayı planlarken başına çorap örülmek istendi. Saadet Partisi’nden aday olup ipi göğüsledi.

Göreve gelirken birçok vaatte bulundu. Evde sağlık hizmeti ilk hayata geçirdiği projesi oldu. Artık Pamukova’da da hastanın ayağına belediye ambulansı gidiyor. İlçesinin gelişmesi için mesai harcadığına inandığım Başkan Güven Övün’den beklenti büyük. Terminalinden, yol sorununa birikmiş meselelere çözüm olacağı vaadiyle göreve gelen Güven Övün’ün yerel dinamiklerle olan bağını güçlendirmesi gerekiyor.
Cevat Keser’den sonra Güven Övün’ün başkanlığı bir yanıyla çok kolayken bir yanıyla da hayli zor. Kolay olan tarafı; Güven Övün kavgacı değil. Dinleyen ve olabildiğince olumlu bakmayı bilen Güven Övün bu yönüyle avantajlı…

Dezavantajlı tarafı; Yapamayacağı sözler vermez. Nabza göre şerbet vermeyecek olması, abartılı samimiyet veya üzüntülü gibi davranamaması nedeniyle eleştirilebilir. Pamukovalı yıllardır abartılı samimiyet veya üzüntüyle görmeye alışık oldukları başkan profilini görmek isteyebilir.

Sözün özü; Güven Övün kendi çizgisini bozmadan, yerel dinamiklerle ilişkisini güçlendirip verdiği sözleri tutmalı. Yatırımlar açısından baktığımızda 200 günde sergilediği performansın fazlasına ihtiyacı var…

İbrahim Pilavcı-TARAKLI BELEDİYESİ

İbrahim Pilavcı Sakarya’nın en genç belediye başkanı. Antipatik bir yapısı olmadığı gibi olabildiğince sempatik ve bütünleştirici. Taraklı Belediyesi’nin imkânları belli. Tacettin Özkaraman ulusal ve uluslar arası desteklerle ilçenin katma değerine artı değer kattı. İbrahim Pilavcı’nın yetersiz belediye öz kaynaklarından ziyade benzer işlere ağırlık vermesi gerekiyor.

Taraklı’nın büyüyüp gelişmesi ilçeye gelecek turist sayısından geçiyor. İlçenin ekonomisini büyütmenin bir başka yolu tarım. Komşu ilçelere bakıldığında toprak büyüklüğü, nüfus yapısı gibi eksilerini artıya çevirmenin yolu günü birlik ziyaretçi sayısını artırmaktan geçiyor.

Sakin şehir Taraklı’da fabrika kurulmayacağına tarımda var olan potansiyel artırılamayacağına göre tek ve en önemli çıkış yolu turizm. Genç nüfusu ilçede tutmanın yolu iş bulmaktan geçiyor.

İbrahim Pilavcı döneminde Karagöl Yayla yolu ve bazı bölgelere asfalt geldi. Asfalt tek başına başkanı başarılı kılmaz. İlçenin ufkunu açacak ivme kazandıracak hamleler atması gereken Başkan Pilavcı’nın işi kolay değil.

İbrahim Pilavcı mesaisinin büyük bölümünü para hesabı yapmakla geçiyor olmalı. İller Bankası payıyla maaşları nasıl öderim, yakıt giderini nasıl karşılarım hesabının ötesine geçtiğinde başkan başarıyı yakalayacak. Aksi durumda Taraklı geriye doğru gitmeye başlayacak…

Sözün özü; Taraklı Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarıyla ilçeyi bir yerlere taşıması çok mümkün görünmüyor. İbrahim Pilavcı başkanın üreteceği projelerle ulusal ve ulaslararası fonlardan hibe destekler alması şart.

Güven HASBAŞ

Yayınlama: 06.11.2019
Düzenleme: 09.11.2019 19:14
1.005
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.