Site Rengi

DOLAR 5,9345
EURO 6,5780
ALTIN 296,3
BIST 123.556
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 8°C
Parçalı Bulutlugeyve nöbetçi eczaneler


Geyveli Profesör İlhami Çelik’e Büyük Ödül!

Geyveli Profesör İlhami Çelik’e Büyük Ödül!
23.12.2015
22
A+
A-

Geyveli Profesör İlhami Çelik’e büyük ödül!

PROF-DR-İLHAMİ-CELİK-Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde görevli Geyveli Prof.Dr. İlhami Çelik, 2015 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Programı (TEÇEP) ödülünü aldı.

2015 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende sahiplerine verildi.

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında uluslararası düzeyde ihdas edilen TÜBA Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride ve her kategoride bir ödülden oluşan ve bütün bilim insanlarına açık olan TÜBA Akademi Ödülleri’ni almaya bu yıl; Fen ve Mühendislik Bilimleri kategorisinde Linz Johannes Kepler Üniversitesi (Avusturya) Öğretim Üyesi Niyazi Serdar Sarıçiftçi, Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde Toronto Üniversitesi (Kanada) Öğretim Üyesi ve Ağa Han Üniversitesi (Pakistan) Kadın ve Çocuk Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Zulfiqar Ahmad Bhutta, Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde ise İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Genç hak kazandı ve Akademi Madalyası’nın ve 30 bin doların sahibi oldu.

mehmet-ates

TÜBA AKADEMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ VE ÖDÜL GETİREN ÇALIŞMALARI:

Niyazi Serdar Sarıçiftçi: Avusturya Bilimler Akademisi tarafından aday gösterilen Sarıçiftçi, güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesinde en etkin yöntemlerden biri olan C60 molekülü ile iletken polimerleri etkileştirmek suretiyle geliştirdiği organik fotovoltaik piller alanındaki çalışmaları nedeniyle TÜBA 2015 Akademi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Zulfiqar Ahmad Bhutta:  Pakistan Bilimler Akademisi tarafından aday gösterilen Bhutta; aile sağlığı alanında, yeni-doğanlar dahil, anne-çocuk sağlığı konusunda yürüttüğü epidemiyolojik araştırmalar ve sağlık politikalarının oluşturulmasına temel oluşturan çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

Mehmet Genç: TÜBA Üyesi Mustafa Çiçekler tarafından aday gösterilen Genç, geliştirdiği yöntem ve bakış açıları (iaşecilik, gelenekçilik ve fiskalizm üçlemesi) ve yaptığı keşif ve izahlar (iltizam, malikane, esham, yed-i vahid) ile Osmanlı iktisat tarihinin ve sisteminin anlaşılmasına yaptığı katkılar nedeniyle ödüle hak kazandı.

tuba-oduller_3

Törende ayrıca, TÜBA’nın 2015 yılı ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri de (GEBİP) sahiplerini buldu.

GEBİP 2015 yılı uygulamasında Doğa, Mühendislik, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanında aşağıda  toplam 38 bilim insanına ödülleri törenle takdim edildi. Kazananlara, üç yıl boyunca her yıl 20.000 TL destek verilecek. Ayrıca, tez aşamasındaki doktora öğrencileri için yine her yıl 6.000 TL ek destek sağlanacak.

GEBİP, üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan genç bilim insanlarını, araştırmalarında ve kendi araştırma gruplarını geliştirmede desteklemek ve ülkemizdeki genç bilim insanlarını üstün başarılı araştırmalara özendirmek amacıyla her yıl düzenleniyor.

tuba_bakan-avci

9 GEBİP ÖDÜLÜNÜ BAKAN AVCI VERDİ

Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (GEBİP) alanında 38, Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödül Programı (TEÇEP) alanında 19 bilim insanı ise ödüllerini, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın elinden aldılar.

PROF. ÇELİK’İN ÖDÜL ADIĞI DAL

Veteriner Embriyoloji, Çev.ler: Prof. Dr. İlhami Çelik, Doç. DR. Yasemin Öznurlu, 2011, Medipres (Veterinary Embryology, T. A. McGeady, P. J. Quinn, E. S. FitzPatrcik, M. T. Ryan, 2006) (Çeviri)

ÇELİK ÖDÜL TÖRENİNE KATILAMADI

Prof.Dr. İlhami Çelik ve Doç. Dr. Yasemin Öznurlu’nun ödülü Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. Prof.Dr. İlhami Çelik, babasının rahatsızlığından dolayı törene katılamadı.

2015-12-14-tuba-ozel

TÜBA Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2015 Yılı Ödül Alan Eserler:

Doğa Bilimleri

• Bitki Sistematiği, İkinci Basımdan Çeviri, Çev. Ed: Prof. Dr. Zeki Aytaç, Çev. Ed. Yrd: Bahar Kaptaner İğci,2012, Nobel Akademik Yayıncılık (Plant Systematics, 2nd. Ed.,M.G. Simpson, 2010). (Çeviri)

• Temel Grup Teorisi, Prof. Dr. Ali Nesin, 2014, Nesin Yayıncılık. (Telif)

• Temel Moleküler Biyoloji, İkinci Baskıdan Çeviri, Çev. Ed: Prof.Dr. Ali Osman Beldüz, 2014, Palme Yayıncılık (Fundamental Molecular Biology, 2nd. Ed., L. A. Allison, 2012) (Çeviri)

Mühendislik Bilimleri

• Akışkanlar Mekaniği: Temelleri ve Uygulamaları, Üçüncü Baskıdan Çeviri, Çev. Ed: Prof. Dr. Tahsin Engin, 2015, Palme Yayıncılık (Fluid Mechanics: Fundamentals and Applications, 3rd. Ed., Y. A. Çengel, J.M. Cimbala, 2014) (Çeviri)

• Çevre Mühendisliği ve Bilimi için Kimya, Beşinci Basımdan Çeviri, Çev. Ed: Prof. Dr. İsmail Toröz, 2013, Nobel Yayıncılık (Chemistry for Environmental Engineering and Science, 5th Ed., 2003). (Çeviri)

• Isı ve Kütle Transferi: Esaslar ve Uygulamalar, Dördüncü Basım (dan çeviri) (SI Birimleri), Çev. Ed: Prof.Dr. Vedat Tanyıldızı, 2015, Palme Yayıncılık (Heat and Mass Transfer: Fundamentals and Application, 4th. Ed. SI Units, Y. A. Çengel, A. J. Ghajar, 2011) (Çeviri)

• Nükleer Mühendisliğe Giriş, 3. Baskıdan Çeviri, 2014, Çev. Ed: Prof.Dr. Okan Zabunoğlu, Palme Yayıncılık (Introduction to Nuclear Engineering, 3rd. Ed., J. R. Lamarsh, A. J. Baratta, 2001) (Çeviri)

Sağlık Bilimleri

• Veteriner Embriyoloji, Çev.ler: Prof. Dr. İlhami Çelik, Doç. DR. Yasemin Öznurlu, 2011, Medipres (Veterinary Embryology, T. A. McGeady, P. J. Quinn, E. S. FitzPatrcik, M. T. Ryan, 2006) (Çeviri)

Sosyal Bilimler

• Osmanlı – Lehistan Diplomatik İlişkileri: Franciszek Piotr Potocki’nin İstanbul Elçiliği (1788-1793), Yrd. Doç. Dr. Hacer Topaktaş, 2014, Türk Tarih Kurumu Yayınları.

• Şeyhü’l – Vüzerâ Koca Hüsrev Paşa: ll. Mahmud Devrinin Perde Arkası, Doç. Dr. Yüksel Çelik, 2013, Türk Tarih Kurumu Yayınları. (Telif)

• Tarihsel Süreçte Eşarilik Maturidilik İlişkisi, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kalaycı, 2013, Ankara Okulu Yayınları. (Telif)

TÜBA Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2015 Yılı Mansiyon Alan Eserler:

Doğa Bilimleri

• Biyologlar için Biyoenformatik, Çev. Ed: Prof.Dr. Zeki Kaya, 2014, Nobel Yayıncılık (Bioinformatics for Biologists, Ed.s: P. Pevzner, R. Shamir, 2011) (Çeviri)

Mühendislik Bilimleri

• Mikrodalga Mühendisliği, Dördüncü Baskıdan Çeviri, Çev. Ed: Prof.Dr.Adnan Köksal, 2014, Palme Yayıncılık (Microwave Engineering, 4.th Ed., D. M. Pozar, 2012) (Çeviri)

• Sinterleme Teorisi ve Uygulamaları, Çev: Doç.Dr. H. Özkan Gülsoy, 2014, Nobel Yayıncılık (Sintering Theory and Practice, R. M. German, 1996) (Çeviri)

Sağlık Bilimleri

• Endokrinolojide Temel ve Klinik Bilgiler, 2. Baskı, Prof. Dr. Betül-Uğur Altun, 2013, Nobel Tıp Kitabevleri. (Telif)

Sosyal Bilimler

• İmparatorluğun Açlıkla İmtihanı: Osmanlı Toplumunda Kıtlıklar (1560-1660), Yrd. Doç. Dr. Zafer Karademir, 2014, Kitap Yayınevi. (Telif)

• Osmanlı’da İşçiler (1870-1922): Çalışma Hayatı, Örgütler, Grevler, Yrd. Doç. Dr. Kadir Yıldırım, 2013, İletişim Yayınları.

• Pazarlama İlkeleri ve Yönetimi, Prof. Dr. Remzi Altunışık, Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Ömer Torlak, 2014, Beta Basım.

• Rabia Gülnuş Emetullah Sultan: 1640-1715, Yrd. Doç. Dr. Betül İpşirli Argıt, 2014, Kitap Yayınevi. (Telif)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.