Geyve’den geçen KAF’ı anlattılar, Çalışmalara başlanmalı

Geyve’den geçen KAF’ı anlattılar, Çalışmalara başlanmalı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Çelebi ve Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu Sakarya’da olası bir depreme karşı alınacak tedbirleri yerel yetkililerle paylaştı.

Öğretim Üyeleri Geyve ilçesinin hemen güneyinden geçen Kuzey Anadolu Fay Zonu hakkında bilgi vererek, bu kol üzerinde oluşabilecek olası deprem riskinin azaltılması konusunda alınabilecek tedbirleri yerel yetkililerle paylaştı.

ÇALIŞMALARIN BAŞLAMASI GEREKTİĞİ VURGULANDI

Sakarya için bir takım afet önlemlerinin alınması hususuna değinen öğretim üyeleri tedbirler kapsamında çalışmalara başlanılması gerektiğini ifade etti. Kamu yönetimi iş birlikleri üzerine fikir alışverişlerinin gerçekleştiği görüşmede afet konulu projelerin yapılması ve bu süreçte yerel yönetimle iletişim halinde olmanın önemi konuşuldu.

AFET ÇALIŞMALARI KAMU İLE BİRLİKTE YÜRÜRÜLMELİ

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizde büyük hasarlara yol açan elim deprem felaketinin ardından benzer felaketlere hazır olunmasını sağlamak amacıyla sismik, jeolojik, jeodezik, geoteknik, jeofizik ve morfolojik gibi gözlemlerin yapılmasının Sakarya  ve ülke açısından önem taşıdığı vurgusu yapılarak, afet riski azaltma tedbirleri kapsamında oluşabilecek sonuçlar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Görüşmede kamu iş birliği kapsamında olası afet çalışmalarının birlikte yürütülmesi, sürecin takip edilmesi ve çözüm stratejilerinin birlikte geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Yayınlama: 08.03.2023
4.786
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. hasan atmaca dedi ki:

    Geyvedeki okullar riskli. ulusal haberlerde sakarya için riskli okul sayısının 300 civarında olduğu bilgisi geçti. geyvede özellikle son 10-15 yılda yapılan okullar ve diğer kamu binaları iyi incelenmeli. içlerinde iki ay evvelki 6 lık düzce depreminde ufak da olsa çatlaklar oluşan okullar var. öğrenciler bunların farkında. risk alınmamalı ve önlem alınmalıdır. güçlendirme veya yenileme gerekir.