Geyve’de yetkili servis dolandırıcılığı! 9 bin lira kaptırdılar

Geyve’de yetkili servis dolandırıcılığı! 9 bin lira kaptırdılar

Geyve’de yaşayan aile iddiaya göre bozulan buzdolaplarını tamir ettirmek için numarasını internetten bulup aradıkları yetkili servisin kendilerini dolandırdıklarını iddia ederek yetkililerden yardım istediler. Geyveli aile, “Biz yandık başka aileler de yanmasın” dedi.

Sakarya Yeni Haber gazetesinde yer alan habere göre; Geyveli aile, yetkili servis tarafından dolandırıldıklarını iddia ederek yetkili servise tamir için 9 bin TL verdiklerini ve kendilerine bir daha geri dönüş olmadığını söyledi.

İşte o haber;

BİR DAHA GERİ DÖNMEDİLER!

Gazetemiz whatsapp ihbar hattına şikayetlerini dile getiren ve yetkili servis tarafından dolandırıldıklarını iddia eden Geyveli aile yetkili servise tamir için 9 bin TL verdiklerini ve kendilerine bir daha geri dönüş olmadığını söyledi. Geyveli aile, “Bosch marka buzdolabım bozuldu. Yaptırmak için internetten 0850’li bir numara bulduk yetkili servis olduğunu söylediler aradığımızda. Sonra hemen geldiler. Buzdolabının ana kartının yandığını söylediler. Buzdolabının yapımı için de 9 bin TL para istediler. Dolabın söktükleri parçasını da alıp gittiler. Daha geri dönüş yapmadılar. Ne gelen var ne giden. Bu şekilde çok kişiyi de dolandırdıklarını öğrendik. İsmi B.G. olan kişi bize evrak da imzalattı. Bize yardımcı olsunlar. Buradan yetkililere sesleniyorum” ifadelerine yer verdi.

KORSAN SERVİS UYARISI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektör temsilcilerinin oluşturduğu 7. Meslek Komitesi, sektörlerinin başlıca sorunlarından olan kayıt dışılık konusunda tüketicileri bilgilendirmeyi ve bu konuda çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. 7. Meslek Komitesi Başkanı Ömer Mustafa Göbeloğlu, tüketicinin mağdur olmaması adına ruhsatlı ve yetkili servislerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı; “Günümüzde evlerin birçoğunda elektronik, doğalgaz, su, beyaz eşya vb. her kalemden ustalık gerektiren ürünler mevcut. Tüketicilerimiz herhangi bir sorun anında normal olarak internet arama motorlarından, sosyal medya hesaplarından ya da evlerinin kapılarına bırakılan kartvizitlerden servislere ulaşıyorlar. Bunun da daha kötüsü olan bir durum ise 0850 ya da 444’lü numaralardan tüketiciyi KVKK’ya aykırı bir durumda arayarak kombi vb. aletlerinin bakım zamanının geldiği gibi yanlış bilgilendirmelerde bulunuluyor.

REKABET EDEMİYORLAR

İçinde bulunduğumuz bu soğuk günlerde kombi tamir-bakım servislerine olan talep oldukça fazladır ki yaz mevsiminde de bu durum klima vb. cihazlarda aynı şekilde geçerlidir. Günümüzde sektörümüzdeki bilgili ve tecrübeli, hizmet kalitesini artırmış üyelerimiz ile haklı rekabet edemeyen bu firmalar yolu herhangi bir ruhsat almadan, kayıt dışı, sertifika vb. belgeler ile hizmet derecesini yükseltmeden yanlış yollarda bularak bu şekilde piyasada faaliyet gösteriyorlar.

GÜVEN HASSASİYETİMİZ

Bazen arızayı tespit edemeyip tüketicinin zamanını ve parası alıyorlar, bazen de cihazda herhangi bir arızası olmamasına rağmen arızayı çözdüğünü belirterek, sağlam olan parçasını söküp arızalı parçayı takarak ya da temizlik ve bakım yaptığını belirterek kullanıcılardan haksız, yüksek ücretler talep ediliyor. Bu durumda hem tüketici hem de o ürünü eve monte eden yetkili servis mağdur oluyor. Sektörümüzün tüketiciye karşı sorumluluğu ve güven hassasiyeti de zarar görmüş oluyor.

BİLİNÇLİ OLMALILAR

Bizler komite olarak hem tüketiciyi hem üyelerimizi korumak adına mücadele ediyoruz. Ancak durum tüketicinin bilinçli davranışıyla engellenecektir. Bu konuda tüketicilere tavsiyemiz: yetkili servis aramaları için Ticaret Bakanlığı’nın resmi hizmeti olan ve her yetkili/özel servisin kayıt olma zorunluluğunun olduğu servis.gov.tr adresinin kullanılması, 0850 alan kodlu numaralardan gelen sahte aramaları “izinsiz” arandığını beyan ederek CİMER’e şikayet edilmesi, arama motorundan yapılan aramalarda dikkatli ve seçici davranılması ve gelen servislerden yapılan işlemin faturası almaya özen gösterilmesi konusunda uyarıyoruz.

Yayınlama: 02.03.2023
Düzenleme: 10.03.2023 19:55
3.657
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.