Geyve’de muhteşem doğa olayı.. Gökyüzü kızıla döndü

Geyve’de muhteşem doğa olayı.. Gökyüzü kızıla döndü

Geyve’de dün akşam saatlerinde gökyüzü adeta kızıla boyandı. Güneşin batışı ve bulutların arasından ışığın süzülmesi Geyve semalarında olağanüstü görsel sunuma neden oldu.

Geyveli pek çok vatandaş bu güzel anların fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Geyve’de muhteşem doğa olayı! Gökyüzü neden kızıla büründü?

Geyve ve Sakarya’da bu akşam saatlerinde gökyüzü adeta kızıla boyandı. Eşsiz görüntüler, kısa süre içerisinde sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Peki gökyüzü neden kızıla büründü? İşte muhteşem doğa olayı ile ilgili uzmanların ifadeleri…

Geyve’de bu akşam saatlerinde bulutlara yansıyan güneş ışınları gökyüzünü adeta kızıla boyadı ve kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

Gökyüzünün kızıla boyanması beraberinde pek çok soruyu da getirdi. Öyle ki kızıl havayı depreme bağlayanlar da oldu, fırtınaya yoranlar da…

Bir denizci rivayetine göre, gökyüzünün renginin sabah saatlerinde kızıla boyanması akşam fırtına çıkacağına, akşam saatlerinde kızıla dönmesi de ertesi gün havanın güzel olacağına işaret ediyor.

Peki bu rivayet ne kadar doğru? Gökyüzündeki kızıllığın ardında yatan sebep ne?

İşte uzmanların açıklamaları:
Oluşan kızıla yakın renklerin güneşin uzun dalga radyasyonlarını kırıp ortaya çıktığını belirten uzmanlar, atmosferde daha büyük partiküller olduğunu, hava moleküllerinin yanında yerden karışan su buharı, sis gibi etkenlerden ötürü havanın kırmızı göründüğünü söyledi. Uzmanlar, mavi gözükmesinin nedenini de güneşin hava moleküllerini ve en düşük dalga boyunu kırması olduğunu ekledi.

İşte bu akşam Geyve’de güzel duygular yaşatan o görüntüler.

Yayınlama: 19.01.2023
Düzenleme: 24.01.2023 21:09
1.347
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.