Geyve’de Güneş Enerjisinden Elektrik Üretilecek

Geyve’de Güneş Enerjisinden Elektrik Üretilecek

Geyve’de Güneş Enerjisinden Elektrik Üretilecek..

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2022 yılı ORKÖY destekleri kapsamında güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili çalışmaları kapsamında, ORKÖY kapsamında Geyve Orman İşletme Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde ilk defa yapılacak olan ŞEBGES (Şebekeye Bağlı Çatı Tipi Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Sistemi) ile güneşten üretilecek elektrik hem hanenin tükettiği elektriği üretecek hem de fazla üretilen kısımlar şebekeye verilerek vatandaşın kazanç elde etmesi sağlanacaktır.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Alifuatpaşa İşletme Şefliğinin sorumluluk sahasında bulunan, Doğantepe Mahallesinde yapılacak çalışma için vatandaşlar ile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya  Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Demirbağ, OGM ORKÖY Daire Başkanlığı’ndan Destekleme Şube Müdürü Kaan Toptan ile Orman Köyleri Strateji ve Proje Geliştirme Şube Müdürü Yusuf Kurt, ORKÖY Şube Müdürü M. Murat Bilinmiş, Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba, Alifuatpaşa Orman İşletme Şefi Ahmet Terzioğlu, Geyve Doğantepe Mahallesi Muhtarı Halit Doğan ve Orman Köylüsü vatandaşlarımız katıldılar.

Son zamanlardaki yüksek elektrik faturalarından kurtulacak olan vatandaşlarımız böyle bir projeyi memnuniyetle karşıladılar. Yapılacak çalışmanın ORKÖY desteklerinin yanında %33’lük kısmının GEF (Global Environment Facility, Küresel Çevre Fonu) tarafından hibe olarak verilmesi ile ilk defa yörede dış kaynaklı projenin de uygulanması anlamına gelmektedir. Önümüzdeki süreçte bu tür desteklerin de artarak devam edeceği açıklandı.

Yayınlama: 25.02.2022
1.836
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.