Geyve’de 8 bin terminatör böcek üretiliyor

Geyve’de 8 bin terminatör böcek üretiliyor

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararları ile Biyolojik Mücadele Laboratuvarın’da orman zararlılarıyla mücadelede kullanılan terminatör böceklerinin üretimi başladı.

Laboratuvarda ormanlara zarar veren böceklerin başında yer alan Thaumetopoea Pityocampa (Çamkese böceği) ile mücadelede kullanılan ve Terminatör Böcek olarak bilinen Calosoma Sycophanta’nın üretimine başlandı.

Ormanlara zarar veren çamkese böceği ile mücadele için özel olarak üretilen terminatör böceklerinin son durumuyla ilgili İşletme Müdürü Celalettin Kaba ve Geyve Orman İşletme Şefi Erdem Malkoç tarafından denetim ve kontroller yapıldı.

Bu yıl Terminatör Böcek üretiminin 8.000 adet olup, Çamkese böceği yöremizde yetişen ibreli ormanların iğne yapraklarını yemek suretiyle ağaçların gelişimine, zayıflamasına ve sararmasına ayrıca insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.

Çamkese böceği ile mücadelede öncelik biyolojik mücadele esas alınmakta olup yırtıcısı olan terminatör böceğin üretimi ile çamkese böceğinin popülasyonunun artışının önüne geçilmek ve daha sağlıklı ormanların tesis edilmesine katkıda bulunuluyor.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Zararları ile Biyolojik Mücadele Laboratuvarın’da üretilen böceklerin Sakarya ormanlarına bırakılacağı açıklandı.

Yayınlama: 24.03.2023
Düzenleme: 24.03.2023 16:31
1.047
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.